• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Strana tela donjih disajnih puteva

Strana tela donjih disajnih puteva

Strana tela u grkljanu, dušniku i dušnicama najčešće se javljaju kod male dece uz­rasta od jedne do tri godine, rede kod od­raslih. Deca do jedne godine ne hodaju, rede dolaze u kontakt sa stranim telima i zrnevljem, nemaju zube i jedu uglavnom tečnu i kašastu hranu.

Prisustvo stranog tela u grkljanu, dušni­ku i dušnicama izaziva otežano disanje, a za kratko vreme može doći i do smrtnog ishoda u zavisnosti od veličine i priro­de stranog tela. Dramatičnost simptoma u većini slučajeva dovodi bolesnika leka-ru, a život deteta veoma često zavisi od blagovremene dijagnoze, brzog transpor­ta u odgovarajuću ustanovu, ali i od obučenosti i opremljenosti ekipe za eks­trakciju stranog tela. U SAD oko 3000 de­ce godišnje umire zbog aspiracije stranog tela.

Strano telo najčešće dospeva u donje disajne puteve aspiracijom. Ostali načini su prava retkost. Aspiracija je zadesna, u igri, pri jelu, smejanju, kašlju, kada je strani predmet prisutan u ustima. Nepažnja i ne­znanje deteta, a i roditelja, veoma doprino­se aspiraciji.

Strana tela mogu biti:

  1. egzogena, koja se aspiriraju iz spoljne sredine,
  2. endogena (zubi, delovi tkiva i dr.).

Egzogena mogu biti neorganska, organ­ska i živa. Neorganska su metalna (igle, ek-seri, metalne kuglice i dr.) i nemetalna (dugmad, delovi plastičnih igračaka i dr.).

Organska strana tela su najčešća, a dele se na vegetabilna (kikiriki, semenke sun-coktreta, lubenice, bundeve, orah, lešnik, pasulj, grašak, zrno kafe i dr.) i nevegeta-bilna (komadići kosti, papira i dr.). Najo­pasnije strano telo u donjim disajnim pu­tevima je zrno pasulja, pošto naglo bubri povećavajući zapreminu u toploj i vlažnoj sredini i brzo može dovesti do ugušenja. Najčešće strano telo donjih disajnih pute-va kod nas je kikiriki.

Živa strana tela su ose, pčele i drugi in-sekti, koji mogu dospeti u traheobronhijalno stablo.

Zbog anatomskih karakteristika strana tela su češća u desnom nego u levom bron­hu. 

Klinička slika

Simptomi zavise od:

  1. Vremena proteklog od aspiracije,
  2. Vrste, oblika i veličine stranog tela
  3. Položaja stranog tela u disajnim putevi-ma.

U oko 50 odsto slučajeva nema sigurnih anamnestičkih i/ili heteroanamnestičkih podataka za aspiraciju stranog tela. Klinič­ka slika podeljena je u pet faza (stadijuma) koji se ne mogu jasno odvojiti, a pacijent može da egzitira (umre) u svakom od njih. Nikad se ne srne potceniti anamnestički podatak o aspiraciji, niti pogrešno protu­mačiti „mirna faza” kada pacijent mirno diše, bez napada kašlja ili gušenja, a. Prvi manifestni stadijum nastupa u mo­mentu aspiracije stranog tela i karakte-riše se kašljem koji je uvek prisutan; gušenjem, cijanozom, psihomotornim nemirom, povraćanjem, ponekad gu­bitkom svesti i popuštanjem sfinktera. Usled varijabilnog oblika, veličine, po­ložaja i vrste stranog tela, svi ovi simp­tomi ne moraju biti izraženi. Mogu bi­ti neprimećeni, jer je dete u trenutku zadesa bilo samo ili sa nekim ko nije posumnjao u aspiraciju. Ako u ovoj fa­zi ne dođe do smrtnog ishoda, nastu­pa sledeći, prividno mirni – latentni stadijum.

b. Prvi latentni stadijum: strano telo se obložilo sekretom, došlo je do zamorarefleksa kašlja i adaptacije deteta na smanjen volumen disajnog puta. Veoma često baš u ovoj fazi lekar prvi put vida pacijenta koji povremeno kašljuca i relativno dobro diše. Stadijum može trajati od 12-24 časa, kada nastupa – stadijum ranih komplikacija.c.  Stadijum ranih komplikacija ili drugi manifestni stadijum: simptomi su slični  prvom stadijumu, uz bronhitis, bronhopneumoniju, atelektazu, emfizem i pneumotoraks. Mnogi pacijenti tek u ovom stadijumu bivaju upućeni lekaru, koji može da posumnja na osnovu anamneze i kliničke slike na strano telo donjih disajnih puteva, šaljući ga na ekstrakciju, ili da potceni i previdi simptome, sprovodeći terapiju posledice, a ne otkrije uzrok. Ukoliko ne dode do letalnog ishoda, pacijent se prevodi sledeći – drugi latentni stadijum.d. Drugi latentni stadijum je praćen kašljem, eventualnim hemoptizijama, ponovnom pojavom zapaljenja bronha, traheje i plućnog parenhima – a zatim sledi stadijum kasnih komplikacija. e.  Treći manifestni stadijum ili stadijum kasnih komplikacija retko se vida, a ukolio dete preživi, može se sresti perforacija zida traheje, medijastinitis, apsces pluća, gangrena, pneumotoraks i dr. Ukoliko se u ovoj fazi ne posumnja na strano telo, ono se otkri/va na operaciji apscesa pluća ili na obdukciji. 

Dijagnostika

Anamneza ima najveći značaj. Kod male dece autoanamneza je nesigurna ili nemo­guća. Najčešća je heteroanamneza od prisu­tne osobe u trenutku zadesa, pri čemu le­kar mora misliti na sledeća dva momenta:

–   na mogućnost aspiracije stranog tela,

–   pažljivo i iscrpno uzeti podatke od oso­be koja je bila prisutna, a ukoliko to ni­je moguće, od nekog ko je bio blizu ili se odmah po eventualnom zadesu po­javio; podaci o eventualnoj aspiraciji se nikad ne smeju potceniti; anamnestički podaci često bivaju nesigurni, nejasni, nekad i prećutani zbog straha od kazne itd. 

Postoje zablude, neznanje i greške kod lekara koji retko imaju pacijente sa ova­kvom patologijom, ali i kod lekara odgo­vornih za dijagnostiku i terapiju. Na stra­no telo donjih disajnih puteva treba misliti, jer to nije kuriozitet u medicini kako je to uobičajeno shvata. Neblagovremena dijag­noza znatno pogoršava prognozu.

Asmatični napadi i opstruktivni bronhi­tis su najčešće dijagnoze lekara koji previ­de strano telo donjih disajnih puteva.

Pri fizikalnom pregledu mogu se konsta-tovati atelektaza, emfizem, balotman, osla­bljeno disanje, a nalaz može biti i skoro u fiziološkim granicama, sa diskretnim zna­cima u smislu bronhitisa. Nalaz zavisi od stadijuma, odnosno od vremena koje je proteklo od aspiracije.

RTG-om se može utvrditi postoja­nje netransparentnog stranog tela u do­njim disajnim putevima. Kod transparent-nih indirektni znaci, kao što je klaćenje medijastinuma, emfizem, atelektaza i para­doksalno kretanje dijafragme, mogu ukaza­ti na strano telo, ali nalaz kod prisutnog stranog tela može biti i normalan.

Funkcionalna i laboratorijska ispitivanja imaju mali značaj kod postavljanja dijagno­ze stranog tela.

Traheobronhoskopija omogućava defini­tivno postavljanje dijagnoze stranog tela donjih disajnih puteva i istovremenu tera­piju ekstrakcijom. 

Terapija

U trenutku zadesa, postavljanje oprav­dane sumnje ili dijagnoze da je reč stra­nom telu, dete treba odmah okrenuti gla­vom nadole i pokušati eliminaciju stranog tela. Može se pokušati i pritiskom u pre-delu dijafragme, ali je mogućnost elimina­cije na ovaj način ispod 1% slučajeva. Ne sme se gubiti vreme pri ovim manipulaci­jama, nego na najbrži i najjednostavniji način uputiti dete u ustanovu gde je mo­guća ekstrakcija. Da bi se ovo učinilo po­trebno je znati unapred koja je to ustano­va, jer ponekad odlučuju minuti. Čekanje na spontanu eliminaciju stranog tela je vi-tium artis.

Ekstrakcija se izvodi rigidnom gornjom traheobronhoskopijom. Ponekad kod volu-minoznih stranih tela koja se kidaju i kod veoma male dece mora biti učinjena tra-heotomija, a potom donja traheobronho-skopija.

Danas je znatno smanjen broj dece kod koje je potebno učiniti preliminarnu traheotomiju uz ekstrakciju stranog tela kroz postojeću traheostomu, usled usa-vršenosti i obučenosti osoblja, instru-mentarijuma i anestezije. Za ekstrakciju je neophodno pripremiti kompletan in-strumentarijum (različiti bronhoskopi, hvataljke, aspiracione cevčice moraju bi­ti na dohvat ruke), ali i komplet za tra­heotomiju. Kod novorođenčadi se kori­ste bronhoskopi oznake 2,5 do 3, za decu od 6 do 12 meseci oznake 3,5-4, a za stariju decu do tri godine 4-5. Na di­rektnu laringoskopiju nastavlja se trahe-obronhoskopija, glava deteta je u medi-jalnoj liniji, podignuta za oko 15%, ulazi se u traheju, desni pa levi glavni bronh, pri Čemu je dete prethodno uvedeno u intravensku ili inhalacionu anesteziju, koja se nastavlja adaptacijom na bron-hoskop.

Fiberbronhoskopija je vitium artis zbog:

  1. loše kontrole disajnog puta pri ekstrak­ciji,
  2. neadekvatnog instrumentarijuma za ve­ćinu stranih tela.

Intervencija ne bi po pravilu trebalo da traje više od 30 minuta, uz prethodno ordiniranje kortikosteroida detetu. Produ­žavanje intervencije nosi rizik od srčanog zastoja, lezije traheje, bronha i plućne ma­ramice.

Dodatna terapija zavisi od stanja deteta i eventualnih komplikacija. Neophodno je uvek dati antibiotike. 

Komplikacije

Mogu nastati usled prisustva stranog tela u disajnim putevima, ali mogu na­stati i prilikom ekstrakcije. Nastajanje kom­plikacija je najčešće kod dugoleže-ćih.vegetabilnih stranih tela i kod mlade dece. Mogući su pneumotoraks, emfizem, atelektaza, krvarenje i smrtni ishod. Neo­phodna je dobra organizacija i sarad-nja sa anesteziologom i torakalnim hi-rurgom.

Oko 1% stranih tela nije moguće ekstra-hovati u gornjoj traheobronhoskopiji, pa je potrebno učiniti traheotomiju i donju tra-heobronhoskopiju sa ekstrakcijom.

Prevencija aspiracije stranih tela do­njih disajnih puteva kod dece je veo­ma važna i mora biti kontinuirana. Pod-razumeva informisanje roditelja od stra­ne lekara primarne zaštite (opšte prakse, pedijatra i dr.) pri prvim pregledima to­kom prve godine života deteta, elimini-sanje stranih i potencijalno opasnih pred­meta iz detetove blizine, ali i stalnu edu­kaciju lekara na svim nivoima.

Slični članci

Ortopedska pomagala za aktivan i zdrav život bez bola!

ortopedska pomagala

Za one koji se svakodnevno susreću sa bolovima u zglobovima, kostima, mišićima i ograničenim kretanjem, ortopedska pomagala mogu biti spas....

Pročitaj jošDetails

Hiperekstenziona povreda kičmenog stuba

Hiperekstenziona povreda kičmenog stuba Hiperekstenziona povreda se dešava samo u vratnom delu (cervikalna kičma) i to u situaciji kada glava...

Pročitaj jošDetails

Luksacija kičmenog stuba

Luksacija kičmenog stuba Luksacija označava menjanje odnosa između dva susedna pršljena, tj pomeranje gornjeg u odno­su na donji pršljen ka...

Pročitaj jošDetails

Izdubljeno stopalo (Pes cavus)

Izdubljeno stopalo (Pes cavus) Ovo oboljenje se karakteriše naglašeno podignutim medijalnim uzdužnim lukom stopala. Često se javlja kod više članova...

Pročitaj jošDetails

Poplitealna cista (Cysta Bakeri)

Poplitealna cista (Cysta Bakeri) Originalni opis poplitealne ciste (Bejker, 1877) odnosio se na promene u okviru tuberkuloze kolena, koja je...

Pročitaj jošDetails

Zapaljenje prepatelarne kese (Bursitis praepatellaris)

Zapaljenje prepatelarne kese (Bursitis praepatellaris) Prepatelarna burza se nalazi ispred čašice kolena, u potkožnom tkivu između fascije pretčašičnih produžetaka m....

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Hipertenzivna kriza (povišeni krvni pritisak)

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.