• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Kraniosinostoza (Craniosvnostosis, Craniostenosis)

Kraniosinostoza (Craniosvnostosis, Craniostenosis)

Nastaje zbog prevremenog zarastanja spojeva L’.r^đu pojedinih membra-noznih kostiju iobanje. To je razvojna anomalija koja započinje in utero. Sumnja se može postaviti još na rođenju inspekcijom i palpacijon* sutura i radiografijom Iobanje. Udružene anomalije se sreću kod trećine pacijenata.

Klinička slika

Ukoliko je bolešću zahvaćena samo jedna sutura, obično, sem kozmetskih, nema drugih simptoma i znakova. Ukoliko, međutim, dođe do srastanja nekoliko sutura, klinička slika postaje bogata: javljaju se znaci povišenog intrakranijalnog pritiska, strabizam, ispadi u vidnom polju, atrofija n. optikusa, mentalna retardacija, a ponekada i konvulzije, pa čak i hidrocefalus (u tom slučaju obim glave može da bude veći, a ne manji).

Za dijagnozu je najčešće dovoljan neurološki pregled i običan snimak glave. Međutim, u slučajevima kada je procesom zarastanja zahvaćen samo deo suture, ili ukoliko postoje znaci hidrocefalusa, suverene metode su CT i NMR. 

Lečenje 

Dve su glavne indikacije za hiruršku intervenciju:

*   kozmetska korekcija (uglavnom kod sagitalne sinostoze),

*   rana hirurška ekscizija (u prvim nedeljama života) sraslih sutura kako bi se maksimalno sprečio nastanak ozbiljnih posledica povišenog intrakranijalnog pritiska.

Hirurško lečenje treba preporučiti zbog odličnih rezultata, ukoliko je preduzeto u prva 3-4 meseca života, i izvrsne podnošljivosti operacije od strane odojčeta. Recidivi posle hirurškog lečenja se javljaju kod oko 15% pacijenata sa multipno zahvaćenim suturama, pa je neophodna reintervencija.

Kod oko 20% dece, češće kod devojčica, sreće se kratka i široka lobanja, što ; posledica preranog zatvaranja koronalne suture, a deformisana lobanja se naziva rachicephalus. Deformitet je asimetričan kada je srasla samo polovina suture.

Prerano zatvaranje sagitalne suture dovodi do rasta glave u dužinu, a zbog enarušenog rasta iz koronalne i lamboidne suture. Deformitet lobanje sa naziva oliho ili scaphocephalus. Ova forma je i najčešća jer se vida kod oko 50% dece sa raniosinostozom.

  1. Kombinacije srastanja drugih sutura dovode do različitih oblika lobanje. ako npr., kod turicephalusa (oxycephalus), dolazi do srastanja koronalne i sagitalne lture, što se manifestuje rastom lobanje u visinu. Jednostrano srastanje lamboidne i koronalne suture dovodi do plagiocephalusa.
  2. Kod nekih anomalija rasta glave, sa udruženim anomalijama, govorimo o iređenim bolestima, kao npr. Apertova bolest (sindaktilija sa akrocefalusom) ili rouzonova bolest (kraniofacijalna disostoza i hidrocefalus).

Prognoza 

Rezultati hirurškog lečenja su bolji ukoliko je sinostozom zahvaćen manji broj sutura i ukoliko je hirurško lečenje preduzeto ranije. Kozmetskom korekcijom je zadovoljno oko 80% pacijenata, dok se kod 3-5% razvije mentalna retardacija u manjem ili većem stepenu. 

Plagiocephalus 

Piagiocefalija nastaje urođeno (koronalna ili lamboidalna unilateralna sino-stoza) ili je stečena kao kod torticollisa (krivošije). Duga osovina glave se ne poklapa sa sagitalnom ravni, već je, manje ili više iskošena (slika 4.10). Zbog toga dolazi do asimetrije čeonih i potoljačnih tubera, asimetrije lica i ušiju itd. Stečeni oblici se mogu lečiti fizikalnom terapijom a deformitet ima i tendenciju ka spontanom poboljšanju. 

Abnormalnosti u veličini glave 

Esencijalno za dijagnozu:

* Rezultati serijskih merenja obima glave prelaze percentilne krive na stan­dardnom nomogramu

*  vrednost jednog merenja obima glave prelazi ili je ispod srednje krive za 3

SD;

*  vrednost jednog merenja obima glave prelazi ili je ispod srednje krive između 2 i 3 SD, a vrednosti daljih, serijskih merenja su takođe devijantne.

Maksimalna vrednost okcipitof rontalnog obima je indirektna mera intrakrani-jalne zapremine i veličine mozga. Abnormalan rast glave, bilo da se radi o micro-cephalusu ili megalocephalusu, obično nije kongenitalna malformacija. Veličina glave zavisi od mnogih faktora, ali su najznačajniji pol, ukupna telesna veličina, genetski faktor i uhranjenost. Ne postoji korelacija između veličine glave i inteligen­cije. Veličinu glave (maksimalni okcipitofrontalni obim) treba meriti prilikom svake redovne posete novorođenčeta i odojčeta pedijatru, a po potrebi i češće. Rezultati merenja se upisuju u nomogram rasta glave (grafikon 4.4) i na osnovu toga se procenjuje da li se radi o normalnom rastu, sporijem ili bržem.

1. Mikrocefalija (Microcephalus)

Obim glave koji je za 3 SD ili više ispod srednje krive rasta glave za odgovara­jući pol i uzrast, ili je za 2 SD ispod prošeka sa tendencijom daljeg usporavanja rasta, ukazuje na mikrocef aliju.

Uzroci su mnogobrojni, ali se mogu sistematizovati u tri grupe: —anomalije zbog genetskih faktora. Poremećaj u ranom embrionalnom razvoju primordijuma mozga Obično ima i udruženih anomalija;

—           intrauterina oštećenja hemijskim, infektivnim ili jonizujućim agensima ili oštećenja zbog placentne insuficijencije;

–   moždana oštećenja koja nastaju u poslednjem trimestru ili postpartalno zbog infekcija, metaboličkih poremećaja, ozbiljne hipoksije, prolongirane acidoze, dege-nerativnih oboljenja CNS itd. 

Klinička slika 

A.  Simptomi i znaci: sumnju na mikrocef aliju pobuđuje veći obim grudi nego glave kod odojčeta do 6 meseci starosti. Dete sa konvulzijama i spastičnošću je takođe suspektno da ima usporen rast glave. Tvrdo nepce može da bude visoko, a zubi displazični. Kod familijarne mikrocefalije se sreću anomalni oblici glave u smislu zaravnatog potiljka, smanjenog temporalnog dijametra i zakošenog čela.

B.  Laboratorijski i radiološki nalazi

Laboratorijski nalazi su različiti i korelišu sa uzrokom koji je doveo da malfor-macije. Testovi za otkrivanje poremećaja u aminokiselinskom sastavu i kariotip mogu da pruže korisne podatke.

Standardne radiografije glave daju informacije o zatvorenosti sutura i dismo-rfnim sindromima. Suvereno mesto u definitivnoj dijagnozi ima CT glave.

Diferencijalna dijagnoza prema kraniosinostozama je relativno laka. Hipotro-fije mozga zbog hormonskih i nutritivnih poremećaja (hipopituitarizam, izražena kalorijska i proteinska pothranjenost) mogu da se prepoznaju i na odgovarajući način lece.

Lečenje i prognoza 

Lečenje je simptomatsko i uglavnom orijentisano prema mnogobrojnim neu­rološkim i senzitivnim ispadima. Oko 90% dece sa obimom glave manjim za 2 SD ili više od standardne krive, pokazuju znake mentalne retardacije. Stope smrtnosti su različite i zavise od etiološkog faktora. 

2. Makrocefalija (Macrocephalus, Megalocephalus) 

Makrocef alija podrazumeva za 3 SD veći okcipito-frontalni obim od prosečnog obima ili za 2 SD veći obim sa ubrzanim rastom glave. Ukoliko je i mozak abnormalno uvećan, govori se o megaloencephalijL

Najvažnija metoda kojom otkrivamo patološki supstrat je CT sken glave i NMR. Tako se dijagnostikuje:

–    ubrzani rast glave posle nekog patološkog usporenja, kao kod pothranjenosti, gde posle ubrzanog rasta, koji nadoknađuje zastoj, i dostizanja “normale”, ubrzani rast prestaje sam po sebi;

–    familijarna megaloencefalija gde još neki članovi imaju uvećanu glavu, ali bez neuroloških ispada. Ovaj oblik može da se sretne i kod neurokutanih displazija (neurofibromatoza) i cerebralnog gigantizma ali se kod ovih konstatuju i neurološki ispadi;

–    biohemijski poremećaji koji uključuju i moždanu supstancu kao npr. polisa-haridoze i retikuloenđotelioze.

CT skenom glave (ili NMR) može se precizno utvrditi vrsta patološkog sup­strata, a zatim i vrsta lečenja i prognoza.

Makrocefalija se može klasifikovati prema mogućnostima lečenja na:

A.  Grupa oboljenja koja mogu da se lece operativno ili medikamentozno:

1.  hidrocefalus;

  1. ekstracerebralna oboljenja bez hidrocefalusa (ependimoma, subduralni hematom itd.);
  2. moždana oboljenja bez ili sa povišenim intrakranijalnim pritiskom (sporo rastući tumori, pseudotumori mozga, toksične encefalopatije itd.).

B.   Grupa oboljenja koja se ne mogu lečiti:

  1. hidrocefalus sa moždanim tkivom manjim od 1 cm;
  2. kranioskeletne displazije (neurofibromatoza);

>  3. cerebralni gigantizam (Sotov sindrom) sa mentalnom retardacijom;

4.  hidranencefalija.

C.   “Fiziološka” makrocefalija (grupa koja ne zahteva tečenje)

  1. konstitucionalni gigantizam, gde je većina članova familije visoka i krupna, bez drugih Stigmata i cerebralnog gigantizma;
  2. sporadična benigna megaloencefalija, gde ostali članovi porodice imaju glave normalne veličine. Razvoj deteta je normalan i nema neuroloških ispada. Ovi pacijenti treba redovno i sistematski da se kontrolišu, uključujući i CT sken glave

Slični članci

Ortopedska pomagala za aktivan i zdrav život bez bola!

ortopedska pomagala

Za one koji se svakodnevno susreću sa bolovima u zglobovima, kostima, mišićima i ograničenim kretanjem, ortopedska pomagala mogu biti spas....

Pročitaj jošDetails

Hiperekstenziona povreda kičmenog stuba

Hiperekstenziona povreda kičmenog stuba Hiperekstenziona povreda se dešava samo u vratnom delu (cervikalna kičma) i to u situaciji kada glava...

Pročitaj jošDetails

Luksacija kičmenog stuba

Luksacija kičmenog stuba Luksacija označava menjanje odnosa između dva susedna pršljena, tj pomeranje gornjeg u odno­su na donji pršljen ka...

Pročitaj jošDetails

Izdubljeno stopalo (Pes cavus)

Izdubljeno stopalo (Pes cavus) Ovo oboljenje se karakteriše naglašeno podignutim medijalnim uzdužnim lukom stopala. Često se javlja kod više članova...

Pročitaj jošDetails

Poplitealna cista (Cysta Bakeri)

Poplitealna cista (Cysta Bakeri) Originalni opis poplitealne ciste (Bejker, 1877) odnosio se na promene u okviru tuberkuloze kolena, koja je...

Pročitaj jošDetails

Zapaljenje prepatelarne kese (Bursitis praepatellaris)

Zapaljenje prepatelarne kese (Bursitis praepatellaris) Prepatelarna burza se nalazi ispred čašice kolena, u potkožnom tkivu između fascije pretčašičnih produžetaka m....

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Infekcija Centralnog nervnog sistema - mozga

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.