Eventracija dijafragme (Eventratio diaphragmae)
Suština ovog oboljenja je u postojanju hipoplazije ili atrofije muskularnog sloja dijafragme, koje uzrokuju elevaciju jednog delà ili cele hemidijafragme. Može biti i bilateralna. Drugi uzrok je obstretikalna paraliza frenikusa, koja obično ide sa parezom pleksus brahijalisa (Erb-Duchenne). Kada je eventracija ekstenzivna–kompletna, simptomi se mogu ispoljiti u neonatalnom periodu teškim respiratornim distresom, ali skoro nikada u prva 24 sata. Subakutni klinički tok se obično karak-teriše ponavljanim respiratornim infekcijama. Parcijalna eventracija obično ide bez simptoma.
Dijagnoza se postavlja radiografijom ifluoroskopsH (paradoksalni pokreti), a u sumnjivim slučajevima je nekad potrebna i pasaža. Pneumoperitoneum može biti potreban da se utvrdi prisustvo dijafragme.
Lečenje je operativno, plisiranjem dijafragme i njenom fiksacijom u inspirator-noj poziciji, čime se smanje paradoksalni pokreti. Ukoliko postoji mogućnost da je u pitanju reverzibilna paraliza frenikusa, može se uspešno lečiti kontinuiranom ventilacijom pozitivnim pritiskom, u toku 4-6 nedelja. Ako se to ne uspe, lečenje je operativno.