Urođena sinostoza lakta
Redak deformitet, može biti izolovan ili udružen sa drugim anomalijama kao što su: odsustvo ulne, spajanje ili odsustvo šake, prsta i dr. Ankiloza može da se desi na nivou humeroradijalnog, humeroradioulnarnog ili humeroulnarnog zgloba. U humeroulnarnoj ili humeroradijalnoj sinostozi radijus ili ulna obično nedostaju.
Funkcionalni nedostatak zavisi od pozicije u kojoj je lakat fiksiran. Hirurško lečenje je indikovano sa ciljem dovođenja u položaj koji je funkcionalno korisniji.
Urođena radioulnarna sinostoza
Retko stanje urođene fuzije proksimalnog okrajka radijusa i ulne sa fiksacijom podlaktice u različitom stepenu pronacije. Pri tome glavica radijusa može biti spojena sa ulnom ili potpuno odsutna. Postoje oblici bez radiografski jasne sinostoze, ali sa čvrstom kratkom interosalnom membranom koja ne dozvoljava pokrete prosupi-nacije.
Radioulnarna sinostoza je hereditarna. Stepen funkcionalnog poremećaja zavisi od pozicije u kojoj je fiksirana podlaktica (semipronacija ili hiperpronacija). On je znatno manji ako je stanje unilateralno, a kompenzuje se donekle rotacijom nadlaktice. Glavne teškoće su u držanju pribora za jelo, umivanju, zakopčavanju dugmadi i si.
U tretmanu se svaki bolesnik mora posebno obraditi i lečiti. Hirurška korekcija (iako jedina ima smisla), nije preporučljiva zbog loših rezultata. Ako je nužna radi se uglavnom u bilateralnim slučajevima s ciljem razdvajanja sinostoze i dovođenja podlaktice (najčešće samo jedne) u funkcionalni položaj.