Madelungov deformitet
Madelungov deformitet je urođeni deformitet ručja (autosomno dominantan), izrokovan poremećajem rasta ulnarne i volarne strane distalne fize žbice. Distalni leo žbice se krivi u volarnom smeru i skraćuje se, a lakatnica nastavlja normalno da aste. U tipičnom slučaju zglobna površina žbice ima palmarnu kosinu od 80 stepeni, i ulnarnu više od 90 stepeni.
Iako urođeni deformitet, klinička slika postaje obično jasna u kasnom de-injstvu, u uzrastu od 8 do 12 godina. Lakatnica normalno raste i zadržava normalnu in atomsku poziciju, formirajući vidljivo ispupčenje na dorzalnoj i ulnarnoj strani lake. Stiloidni nastavak žbice je u istom nivou ili čak proksimalnije od distalnog dela akatnice (normalno je distalnije). Ograničena je dorzalna ekstenzija i ulnarna devi-acija ručja. Postoji izvesno ograničenje pronacije i supinacije podlaktice.
Za dijagnozu deformiteta je, pored kliničke slike, potrebno uraditi radiografiju listalnog dela podlaktice.
Tretman se usmerava ka kupiranju bola i restauraciji funkcije. Kozmetsko k)boljšanje ima sekundarni značaj. Konzervativne mere se sastoje od prekidanja izičkih aktivnosti koje uključuju forsiranu dorzifleksiju i nošenje odgovarajuće >rtoze koja olakšava simptome.
Hirurška intervencija je usmerena ka skraćenju lakatnice i korekciji krivine listalnog dela žbice klinastom osteotomijom, stabilizaciji ručja i prevenciji )onovnog razvoja deformiteta kontrolisanjem nesimetričnog rasta distalnog dela :bice. Hiruršku intervenciju treba odlagati do uzrasta od 11 do 13 godina.