Šta je higrom (hygroma, hygrom) i kako se manifestuje?
Higrom predstavlja potpuno benignu strukturu koja može da se ndje na bilo kom d elu tela.
Načešće se javlja na ruci, i to na šaci. U pitanju je kesasta struktura, najčešće ovalna i jasno ograničena i ispunjena je sluzavom materijom. Higrom može da nastane nakon povrede kada dolazi do curenja zglobne tečnosti van zgloba i može da bude spojen sa zglobom, ili sa tetivom pa se može i povećavati, odnosno smanjivati. Higromi mogu da budu mali, a mogu da budu i do nekoliko centimetara. Obično svojom pojavom izazivaju strah kod pacijenata, ali treba imati u vidu da je najčešće u pitanju potpuno benigna struktura koja najčešće zahteva samo praćenje, ali i kada zahteva hirurško lečenje, ono je obično i lečenje izbora.
Higrom, pošto ima komunikaciju sa zglobom, ili sa ovojnicom tetive može vremenom da se uvećava, pa su neophodne redovne kontrole kod nadležnog lekara. Veoma često može da se javi na mestu prethodne povredee, ali se može pojaviti i sasvim spontano. Iako se često nalazi na šaci može da se nadje na stopalim, takodje. Higrom najčešće ne daje nikakve simptome, ali može da daje i bolnu osetljivost naročito ukoliko se pritiska, ili prilikom obavljanje nekog posla.
Statistički podaci pokazuju da se higrom najčešće javlja kod mladjih osoba, ali se može javiti u bilo kom uzrasta i nešto češće se javlja kod osoba ženskog pola
Kako se postavlja dijagnoza higroma?
Anamneza sa detalnim kliničkim pregledom je najčešće dovoljna za postavljanje dijagnoze higroma. Vodeći klinički znak je primetna loptasta formacija ispod kože, sa kožom slobodnom, nepromenjenom na mestima češćeg javljanja higroma.
Ultrazvučni pregled je najčešće dopuna i njim se postavlja definitivna dijagnoza.
Veoma retko se u kliničkoj praksi radi skener (CT) I magnetna rezonanca.
Kako se leči higrom?
Higromi, kod mladih ljudi predstavljaju estetski problem i to može da bude I jedini razglog za njegovo uklanjanje.
Lečenje higroma je operativno i podrazumeva njegovo potpuno uklanjanje.
Operacija se radi pod uslovima lokalne anestezije najčešće, ali kod male dece, vrši se pod uslovima opšte anestezije.
Operativnim lečenjem se preparira (oslobadja) cela formacija i uklanja sa ovojnicom. Idealno je ukloniti higrom do baze, obično je to zglobna kapsula.
Postopertivni oporavak je brz, koliko da operativna rana sraste, desetak dana. Posle operacije moguća je puna aktivnost u smislu pokretanja prstiju i šake. Posle operativnog lečenja ne očekuje se recidiv (ponovno javljanje) higroma.
Imate pitanje vezano za higrom, klinite ovde.