Šta je akutni apendicitis (upala apendiksa)?
Apendix vermiformis (crvuljak) predstavlja formaciju limfoidnog tkiva crvolikog izgleda koja se u najvećem broju slučajeva nalazi na spoju debelog i tankog creva. Često se naziva i trbušni krajnik, jer po svojoj gradji u velikoj meri podseća na krajnike.
Apendicitis predstavlja zapaljenski proces koji počinje na untrašnjem sloju ove formacije, a može se proširiti na sve slojeve, ili van crvuljka. Apendicitis predstavlja veoma čest uzrok akutnog abdomena i kod postojanja ovog stanja mora se načiniti brza dijagnostika i lečenje, jer nelečeni apendicitis može veoma da se iskomplikuje i da prouzrokuje pergoraciju sa izlivanjem crevnog sadržaja u trbušnu duplju, sepsu, pa i smrtni ishod.
Uzroci nastanka akutnog zapaljenja apendiksa su različiti, a najčešće se spominje opstrukcija (začepljenje) lumena crvuljka fekolitom (stvrdnuta fekalna materija) i pojava zapaljenskog procesa kod starijih osoba i hiperplazija limfoidnog tkiva sa opstrukcijom lumena kod mladjih osoba. Redji uzročnici apendicitisa mogu da budu maligne neoplazme, infestacije i ingestija stranih tela.
Statistički podaci pokazuju da je apendicitis često urgentno stanje u hirurgiji sa javljanjem na svakih 10 000 ljudi na godišnjem nivou. Apendicitis se redje javlja kod populacija koje unose veće količine vlakana u ishrani. Nešto češće se akutni apendicitis javlja kod osoba muškog pola, nego kod osoba ženskog pola.
Kako se manifestuje akutni apendicitis?
Pošto se crvuljak može nalaziti na različitim mestima u trbuhu, a ne samo na spoju debelog i tankog creva, postoje razlike u kliničkim manifestacijama.
Simptomi i znaci apendicitisa mogu da budu
- gubitak apetita, mučnina, gadjenje i povraćanje
- bol se javlja prvo u predelu oko pupka (periumbilikalno), a nakon par sati se premešta u donji desni deo trbuha
- pacijenti obično leže sa savijenim bogama u kukovima i kolenima, jer je tada bol manji
- bol u donjem desnom delu trbuha se pojačava na pritisak
- može se javiti povišena telesna temperatura
- može se javiti opstipacija (zatvor), ali i proliv (dijareja)
- u slučaju perforacija sa izlivanjem crevnog sadržaja, može nastupiti kratkotrajno poboljšanje, a kasnije nastupaju difuzni bolovi u trbuhu sa pojavom šoknog stanja (bledilo, malaksalost, nesvestica, ubrzan rad srca, ubrzano i otežano disanje)
Kako se postavlja dijagnoza akutnog apendicitisa?
Anamneza sa kliničkom slikom i detaljnim objektivnim pregledom u velikoj meri pomaže da se postavi dijagnoza apendicitisa, ali se mora uzeti u obzir da simptomi i znaci bolesti mogu da budu raznoliki i veoma nespecifični.
Laboratorijske analize pokazuju povećanje broja belih krvnih ćelija na račun netrofila (leukocitoza sa neutrofilijom), povećanje sedimentacije eritrocita, povećanje CRP-a (C reaktivni protein). Dolazi u obzir i paleta testova koja obuhvata jetrine transaminaze, bilirubin, alkalnu fosfatazu, lipazu i amilazu, analizu urina sa urinokulturom, analizu nivoa bHCG (beta horionski gonadotropin koji je povećan u trudnoći), merenje 5 hidroskiindolacetatne kiseline u urinu.
Poželjno je načiniti ultrazvučni pregled trbuha, skener (kompjuterizovana tomografija) trbuha, kao i upotreba radioaktivno obeleženih neutrofila i makrofaga sa scintigrafskim snimanjem.
Upotreba nuklearne magnetne rezonance je naročito efikasna kod sumnje na apendicitis kod trudnica.
Kako se leči akutni apendicitis?
Hirurško lečenje akutnog apendicitisa (apendektomija) predstavlja jedini način adekvatnog lečenja.
Apendektomija (hirurško uklanjanje apendiksa) može se načiniti klasičnim, ili laparoskopskim putem.
Prilikom postavljanja dijagnoze, u toku i nakon operativnog lečenja, obavezna je upotreba antibiotika.
Prognoza lečenog apendicitisa je obično dobra i sa malim brojem komplikacija.