Šta je epiduralni hematom (haematoma epidurale)?
Epiduralni hematom predstavlja patološko nakupljanje krvi u prostoru izmedju tvrde moždane opne (dura mater) i koštanog tkiva lobanje. Epiduralni hematom se javlja kod oprirlike 2% svih povreda glave, a veoma se često javlja prilikom fraktura kostiju lobanje. Epiduralni hematom se može naći unutar lobanje, ali i na kičmenom kanalu, mada je lokalizacija unutar lobanje klinički značajnija.
Intrakranijalni epiduralni hematom veoma ozbiljno stanje koje je udruženo sa povredom lobanje i potencijalno je smrtonosno. Najčešće nastaje delovanjem sile na lobanju koja razdvaja kosti od opne sa uporedim cepanjem krvnih sudova ovog prostora, zbog čega dolazi do njihovog krvarenja i nakupljanja krvi u ovom prostoru.
Najčešće se epiduralni hematom javlja zbog povreda srednje meningealne arterije koja može krvariti veoma obilno (u preko 65% slučajeva epiduralnih hematoma), ali mogu biti zahvaćena i prednja etmoidalna arterija, sfenoidalni i transferzalni sinus… Dakle, najčešće se epiduralni hematomi nalaze na slepoočnoj i čeonoj regiji, a nešto redje se nalaze na temenu i potiljku.
Spinalni epiduralni hematomi se mogu javiti nakon lumbalne punkcije i plasiranja epuduralnog katetera, ali i kod primene antikoagulantne terapije, krvnih diskrazija i koagulopatija, prisustva zapaljenja i tumorksih promena i patoloških krvnih sudova ovog prostora.
Statistički podaci pokazuju da se epiduralni hematomi javljaju kod oko 2% svih povreda glave, a nešto se češće javljaju kod fraktura kostiju lobanje. Spinalni epiduralni hematomi se javlja na svakih milion ljudi na godišnjem nivou. Osobe muškog pola su oko 4 puta češće pogodjene epiduralnim hematomima nego osobe ženskog pola. Ne postoji rasna predilekcija za njhovu pojavu. Retko se javljaju kod dece mladje od dve godine, ali i kod starijih od 55 godina.
Kako se manifestuje epiduralni hematom?
Na epiduralne hematome uvek treba posumnjati ukoliko je osoba pretrpela bilo kakvu povredu glave, pa i najblažu.
Klinička slika epiduralnog hematoma zavisi od njegove lokalizacije, stepena udruženih povreda moždanog tkiva i brzine nakupljanja krvi unutar epiduralnog prostora.
Simptomi i znaci epiduralnog hematoma mogu da budu
- jaka glavobolja
- mučnina i povraćanje
- pojava epileptiformnih napada
- pojava neuroloških ispada (ispadi vidnog polja, gubitak motorike i senzibiliteta, gluvoća…)
- kod spinalnih epiduralnih hematoma mogu se javiti parestezije (osećaj trnjenja i mravinjanja na koži, ali i nemogućnost zadržavanja urina i stolice)
- može postojati povišeni krvni pririsak i smanjena srčana frekvencija (hipertenzija sa bradikardijom)
- može se javiti curenje moždane tečnosti iz uha, ili nosa (otolikvoreja i rinollikvoreja) kod prisutnih preloma lobanje
- može postojati krvarenje iz uha, ili nosa kod postojanja udruženih fraktura lobanje
- često se javlja slabost i gubitak svesti
Kako se postavlja dijagnoza epiduralnog hematoma?
Anamneza sa kliničkom slikom i detaljnim objektivnim pregledom može da pomogne da se posumnja na postojanje epiduralnog hematoma.
Potrebno je načiniti skener (kompjuterizovanu tomografiju), ili nuklearnu magnetnu rezonancu mozga, ili kičmene moždine koji potvrdjuju dijagnozu epiduralnog hematoma.
Klasičan redngenski snimak lobanje, ili kičmenog stuba može da pokažu prisustvo eventualnih fraktura. Mijelografija (kontrastno snimanje kičmenog prostora pomaže prilikom postavljanja dijagnoza epiduralnohg hematome na kičmi.
Od laboratorijskih analiza potrebno je načiniti kompletnu krvnu sliku sa merenjem vremena koagulacije, kao i analizu krvne biohemije i nivoa elektrolita. Detaljnije pretrage faktora koagulacije dolazi u obzir ukoliko postoji sumnja na odredjene poremećaje koagulacije.
Kontrastno snimanje krvnih sudova (arteriografija) pomaže prilikom postavljanja dijagnoze epiduralnih hematoma.
Kako se leče epiduralni hematomi?
Pacijenti sa malim epiduralnim hematomima mogu se lečiti konzervativno, ali pod strogom kontrolom razvoja stanja i praćenja neurološke simptomatogije.
U slučaju postojanja koagulopatija i aktivnog krvarenje, treba ordinirati krvnu plazmu, protamin slufat, vitamin K…
Lečenje izbora kod epiduralnog hematoma je neurohirurška intervencija koja podrazumeva evakuaciju hematoma i zbrinjavanje mesta krvarenja. Prognoza zavisi od brzine razvoja hematoma i neurološkog stanja. Mortalitet nekada iznosi i do 50% u zavisnosti od brzine postavljanja dijagnoze i adekvatnog reagovanja na terapiju.