Prelomi distalnog okrajka tibije?
Tibia i fibula predstavljaju dve kosti potkolenice. Tibia je kost koja učestvuje u nošenju težine tela i deblja je u svom dijametru od fibule, a učestvuje I u formiranju skočnog zgloba sa talusom stopala. Koža koja pokriva prednju ivicu i unutrašnju stranu tibije naleže direktno na kost, jer je potkožno tkivo veoma tanko, pa je veliki broj preloma tibije po tipu otvorenih preloma, kada okrajci kostiju vire napolje. Prelomi donjeg okrajka tibije mogu biti udruženi sa prelomima talusa i poremećajem integriteta skočnog zgloba. Ovi prelomi mogu biti intraartikularni (unutar zgloba) i ekstrartikularni (van zgloba).
Uzroci preloma donjeg okrajka tibije su pad sa visine, pri čemu talus prenosi silu na tibiju preko granica njenog elasticiteta i dolazi do preloma. Takodje, do preloma donjeg okrajka tibije moža da dodje pri delovanju sila koje izvrću stopalo, ali i direktnim dejstvom sile na stopalo, prilikom udarca, ili u saobraćajnim nesrećama.
Godišnja incidenca otvorenih preloma dugih kostiju je oko 12 osoba na 100 000 ljudi, a oko 40 % ovih preloma su o prelomi tibije.
Kako se manifestuje prelom distalnog okrajka tibije?
Simptomi i znaci preloma tela tibije i fibule najčešće su
- bol u predelu donjeg dela potkolenice i skočnog zgloba
- prisustvo deformiteta
- često se dešavaju otvoreni prelomi pri kojima krajevi kostiju probijaju kožu
- prisutan je otok i hematom u predelu iznad skočnog zgloba
- postoji nesposobnost aktivnog pokreta, a pasivno pokretanje izaziva oštar bol
- pri pregledu čuju se krepitacije (pucketanje i škripanje okrajaka kostiju) i patološka pokretljivost
- česte su ozlede neuovaskularnih elemenata sa gubitkom motorike i senzibiliteta stopala, ali i ugroženošću cirkulacije
Kako se postavlja dijagnoza preloma donjeg okrajka tibije?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom je najčešće dovoljna da se postavi sumnja na prelom donjeg okrajka tibije.
Za definitivno postavljanje dijagnoze potrebno je načiniti rendgenski snimak ove regije u više projekcija.
Kako se leče prelomi donjeg okrajka tibije?
Kod preloma donjeg okrajka tibije koji nisu povezani sa oštećenjem neurovaskularnih struktura i kod jednostavnih preloma bez oštećenja integriteta zgloba, dolazi u obzir zatvorena repozicija sa plasiranjem gipsane imobilizacije u vidu čizme koja traje oko tri meseca, bez oslonca na povredenu nogu, uz obaveznu upotrebu štaka.
Kod preloma kod kojih nije moguće načiniti zatvorenu rapoziciju i kod kojih postoji nestabilnost zgloba, ili oštećenje neurovaskularnih struktura,mora se načiniti operativno lečenje sa plasiranjem intramedularnog klina, ili pločica i zavtnjeva.
Kod otvorenih preloma, veoma je bitno ordiniranje antibiotika unutar tri sata od preloma, kao i antitetanusne taštite.
Prognoza lečenje preloma donjeg okrajka tibije zavisi od vrste preloma i stepena udruženih povreda.