Šta je femoralna kila (hernija)?
Kila po definiciji predstavlja protruziju bilo kod sadržaja iz svoje prirodne šupljine. Femoralna kila se javlja u predelu ispod inginalnog (preponskog) ligamenta kroz femoralni kanal i manifestuje se kao izbočina na unutrašnjem delu butine.
Reducibilna femoralna kila je kila koja se može vratiti u trbušnu duplju. Nereducibilna postoji kada nema mogućnosti vraćanja kilnog sadržaja u trbušnu duplju i kod nje postoji opasnost od strangulacije njenog sadržaja, odnoso pojave da se usled pritiska sprečava normalna cirkulacija i dolazi do pojave zapaljenja, nekroze i gangrene sadržaja koji je u kili, što je stanje koje je veoma opasno i mora se hitno hirurški lečiti.
Uzrok nastanka femoralne kile je prekomerna telesna težina, podizanje tereta, naprezanje prilikom kašljanja, kijanja i pražnjenja creva i genetska predispozicija sa slabošu odredjenih struktura trbušnog zida.
Statistički podaci pokazuju da femoralna kila predstavlja 3% od ukupnog broja hernija, ali pošto je prostor u kom se kila nalazi mali, veoma je česta pojava njenog uklještenja. Osobe ženskog pola su češće pogodjene femoralnim kilama, nego osobe muškog pola. Češće se femoralne kile javljaju kod odraslih osoba nego kod dece.
Kako se manifestuje femoralna kila?
Simptomi i znaci femoralne kile su najčešće
- prisustvo izbočine u samoj preponi, ili na unutrašnjem, gornjem delu butine
- pri naprezanju i kašlju, izbočina se može povećati
- nekada može postojati osećaj pritiska i blagog bola
- ukoliko dodje do strangulacije sadržaja, javlja se veoma jak bol, sa nemogućnošću normalnog stajanja i hoda i znacima povišene telesne temperature i često šoka, a bol postoji i nakod povlačenja kile u trbušnu duplju
Kako se postavlja dijagnoza femoralne kile?
Za postavljanje dijagnoza femoralne kile dovoljno je načiniti detaljan objektivni pregled posle uzete anamneze.
Kod prekoemerne telesne težine i gojaznih pacijenata, može se načiniti pregled ultrazvukom, i izuzetno retko skenerom (kompjuterizovana tomografija) i nuklearnom magnetnom rezonancom.
Neka stanja mnogu da imitiraju femoralnu kilu poput uvećanog preponskog limfnog čvora, aneurizme femoralne arterije, apscesa femoralne regije i variksa vene safene i ona se moraju uzeti u obzr prilikom postavljanja dijagnoze.
Kako se leči femoralna hernija?
Lečenje femoralnih hernija je hirurškim putem i podrazumeva laparoskopski pristup, ili klasični hirurški pristup.
Konzervativno lečenje bi trebalo izbegavati kod ovog tipa hernije, zbog malog prostora i čestih strangulacija kilnog sadržaja.