Šta je iščašenje sternoklavikularnog zgloba (luxatio sternoclavicularis)?
Sternoklavikularni glob predstavlja spoj grudne kosti sa ključnim kostima i on učestvuje u svim pokretima nadlaktice i ramenog pojasa.
Povreda sternoklavikularnog zgloba se može podeliti na tri tipa. Tip I se karakteriše nepotpunim cepanjem ligamenata koji učestvuju u gradji ovog zgloba. Tip II se karakteriše kidanjem sternoklavikularnog ligamenta, ali je kostoklavikularni ligament (koji spaja ključnu kost i rebra) očuvan. Tip III podrazumeva kidanje oba pomenuta ligamenta i ključna kost je pomerena u odnosu na manubrium (dršku ) rebarne kosti.
Da bi došlo do iščašenja sternoklavikularnog zgloba, potrebno je dejstvo značajne sile na rameni pojas, ili direktno na ključnu kost. Najčešće do iščašenje sternoklavikularnog zgloba dolazi prilikom saobraćajnih nesreća. Nešto redji mehanizmi su povrede sportskog tipa, padovi, ali i prilikom zapaljenskih procesa i degenerativnih oboljenja.
Statistički podaci pokazuju da su ubeljivo najčešća prednja iščašenja ovog zgloba koja nastaju udarcem u prednju stranu ramena, zbog čega se ključna kost rotira pozadi u svom spoljašnjem delu, a napred u svom unutrašnjem delu. Iščašenja sternoklavikularnog zgloba učestvuju sa oko 3 % svih povreda ramenog pojasa. Osobe muškog pola su češće pogodjene ovom povredom nego osobe ženskog pola.
Kako se manifestuje iščašenje sternoklavikularnog zgloba?
Simptomi i znaci iščašenja sternoklavikularnog zgloba su
- jak bol u grudima i ramenom pojasu koji se pojačava prilikom pokretanja ruke
- najčešće se pacijenti zdravom rukom drže za povredjenu oblast
- rame povredjene strane izgleda skraćeno i zabačeno napred
- kod prednjih iščašenja, na unutrašnjem delu se može napipati okrajak ključne kosti
- kod zadnjih iščašenja, na unutrašnjem delu se pipa ivica grudne kosti, a ključna kost kao da je potonula
- često se javlja otok i plavičasta prebojenost okolne kože
- može doći do oštećenja okolnih neurovaskularnih struktura i okolnih organa što dodatno komplikuje osnovnu bolest (mogu se javiti motorni i senzorni ispadi, osećaj otežanog disanja, ili osećaj otežanog gutanja)
Kako se postavlja dijagnoza iščašenja sternoklavikularnog zgloba?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom je dovoljna da se postavi sumnja na iščašenje sternoklavikularnog zgloba.
Potrebno je načiniti rendgenski pregled kako bi se definitivno potvrdila dijagnoza iščašenja ovog zgloba.
Može se načiniti snimanje skenerom (kompjuterizovana tomografija) i nuklearna magnetna rezonanca koji daju detaljniji uvid u anatomske odnose.
Kako se leče iščašenja sternoklavikularnog zgloba?
Lečenje se sprovodi vraćanjem ključne kosti u anatomski položaj (repozicija) sa imobilizacijom zavojem u obliku osmice u trajanju od minimum 4 nedelje.
Kod oštećenja udruženih neurovaskularnih struktura i kompresije jednjaka i traheje, mora se načiniti hitno operativno lečenje.
Komplikacije sternoklavikularnog preloma su oštećenja traheje, jednjaka, oštećenja neurovaskularnih struktura, rezidualni otoci i deformiteti i poremećaj pokreta ramenog pojasa.