Šta je iščašenje skočnog zgloba (dislocatio talocruralis)?
Iščašenje skočnog zgloba predstavlja poremećaj anatomskog odnosa kostiju ovog zgloba. Kako je potrebna velika sila koja deluje na ovaj zglob, često susa iščašenjem udružene frakture.
Do pojave iščašenja skočnog zgloba najčešće dolazi prilikom padova i gubitka ravnoteže, pri čemu je stopalo u plantarnoj fleksiji sa uporedom inverzijom, odnosno everzijom.
Iščašenje mogu biti zadnja (najčešći je tip i talus ide pozadi u odnosu na tibiju i ovom prilikom se kida tibiofibularna sindesmoza i javlja se fraktura maleolusa), prednje (talus ide napred u odnosu na tibiju i ovaj tip se javlja kada je stopalo u dorzifleksiji sa delovanjem sile pozadi na potkolenicu), bočni (kada talus ide unutra, ili spolja u odnosu na tibiju) i gornja (kada tibija propada pored talusa – nastaju padanjem i česte su uporede povrede kičmenog stuba, ili kuka).
Statistički podaci pokazuju da se frakture javljaju znatno češće kod iščašenja skočnog zgloba, nego što su odustne. Često su pokidani ligamenti na kojoj strani je iščašenje. Iščašenje ovog zgloba se najčešće vidjaju kod mladih osoba muškog pola, a osobe ženskog pola u posmenopauzi su pod naročitim rizikom za pojavu udruženih preloma.
Kako se manifestuje iščašenje skočnog zgloba?
Simptomi i znaci iščašenja skočnog zgloba su
- postojanje blagog, ili očiglednog deformiteta skočnog zgloba
- postoji nemogućnost izvodjenja aktivnog, ili pasivnog pokreta skočnog zgloba
- često postoji veoma izražen bol
- javlja se otok
- koža je plavičasto prebojena
- kod prednjih iščašenja, stopalo izgleda produženo
- kod zadnjih iščašenja, stopalo izglda skraćeno
- kod oštećenja neurovaskularnih elemenata koji se nalaze u blizini stopala može doći do ispada motorike, senzibiliteta i ugrožene vitalnosti stopala
Kako se postavlja dijagnoza iščašenja skočnog zgloba?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom je najčešće dovoljna za postavljanje dijagnoze iščašenja skočnog zgloba.
Za definitivno postavljanje dijagnoze neophodno je načiniti rendgenski snimak stopala u dve projekcije koji potvrdjuje dijagnozu i evidentira postojanje, ili odsustvo frakture.
Može se načiniti skener (kompjuterizovana tomografija) radi tačne evaluacije stepena udruženih povreda.
Kako se leči iščašenje skočnog zgloba?
Lečenje iščašenja stpola se vodi repozicijom (vraćanjem anatomskog odnosa kostiju) i gipsanom imobilizacijom u vidu čizme sa fizikalnom rehabilitacijom nakon skidanja gipsa
Ukoliko nije moguća zatvorena repozicija, ili postoje udružene frakture i oštećenja neurovaskularnih elemenata potrebno je načiniti hirurško lečenje.