Šta su kondilarni prelomi femura (fractura condilaris femoris)?
Butna kost je najjača i najduža kost u telu sa veoma dobrom prokrvljenošću. Oko butne kosti nalazi se jak mišićni mider, pa je potrebna veoma veilka sila da bi došlo do preloma butne kosti. Kondili butne kosti su strukture koje se nalaze na donjem kraju butne kosti i njihovi prelomi spadaju u grupu preloma kolena, zajedno sa tbijalnim platoom i kvrgom, kao i sa patelom.
Uzrok nastanka kondilarnih preloma butne kosti su saobraćajne nesreće sa brojnim drugim frakturama i povredama u telu, direktan udarac u predeo kolena, prilikom padova sa velikih visina na koleno, kod skijaša, hokejaša i u drugim sportovima koji podrazumevaju kontakt i brzinu, prilikom upucavanja iz vatrenog oružja… Moguća je pojava kondilarnih preloma butne kosti kod malih trauma, ukoliko su one oslabljene osteoporotičnim procesom, ali je veća verovatnoća da će doći do preloma vrata, ili tela, nego distalnog okrajka butne kosti. Moguća je pojava preloma butne kosti kod prisustva metastaza, cisti, ili kod Padžetove bolesti.
Prelomi butne kosti zbog svega navedenog se javljaju nešto redje u odnosu na ostale frakture. Statistički podaci pokazuju da se prelomi butne kosti javljaju kod jedne osobe na 10 000 u toku jedne godine. Kondilarni prelomi predstavljaju oko 4% preloma butnih kostiju, pa spadaju u znatno redje prelome od ostalih.
Kako se manifestuju kondilarni prelomi butne kosti?
Simptomi i znaci preloma butne kosti u nivou kondila su
- bol u regiji kolena, ili iznad kolena
- pojava otoka
- u zavisnosti od mehanizma povrede, koža može biti u abrazijama, ekhimozama, ili postoji hematom ispod kože
- moguća je pojava i otvorenih preloma, kada okrajci kostiju probijaju kožu
- postoji ograničenost pokreta kolena
- zbog bliskog odnosa neurovaskularnih elemenata, ako dodje do njihove povrede, mogući su motorni i senzorni ispadi, kao i povrede arterije koje mogu ugroziti potkolenicu
- često je krvarenje u zglobu kolena (hemartros)
Kako se postavlja dijagnoza kondilarnih preloma butne kosti?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom je dovoljna da se posumnja na kondilarni prelom femura.
Rendgenski snimak ove regija u više projekcija obično potvrdjuje dijagnozu.
Upotreba skenera (kompjuterizovana tomografija) i nuklearne magnetne rezonance dolazi u obzir kod nejasnih fraktura i udruženih povreda struktura kolenog zgloba.
Kako se leče kondilarni prelomi butne kosti?
Ukoliko prelom nije komplikovan i ne postoji veće pomeranje koštanih fragmenata, vrši se zatvorena repozicija kostiju sa gipsanom imobilizacijom.
Ukoliko nije moguće konzervativo lečenje, dolazi u obzir operativno lečenje koje podrazumeva otvorenu repoziciju i fiksaciju zavrtnjevima i pločicama.
Poželjna je i adekvatna rehabilitacija i fizikalni tretman nakon povrede i izbegavanje oslanjanja na povredjenu nogu do 4 nedelje nakon povrede.