Šta su prelomi navikularne kosti (fractura ossis navicularis)?
Ručje, ili karpalni region se sastoji od osam malih kostiju smeštenih u dva niza (scaphoideum, lunatum, triquetrum, pisiforme, trapezium, trapezoideum, capitatum, hamatum). Skafoidna kost, ili navikularna zajedno sa os lunatum učestvuje u formiranju zgloba ručja i predstavlja kost ručja koja biva najčešće povredjivana po tipu preloma (oko 75% slučajeva).
Ova kost može da bude prelomljena u svom početnom (20% slučajeva), srednjem (60% slučajeva) i završnom delu (20% slučajeva). U prednji deo ove kosti ne ulaze krvi sudovi, pa postoji velika opasnost od razvoja avaskularne nekroze kao posledice preloma.
Najčešći mehanizam preloma navikularne kosti je pad na ispruženu ruku pri čemu radijus deluje kao klin i utiskuje se u telo navikularne kosti. Drugi često spominjani mehanizam je udarac pesnicom.
Statistički podaci pokazuju da se prelomi navikularne kosti javljaju u svim uzrastima, ali se najčešće javljaju kod mladjih odraslih osoba. Osobe muškog pola su nešto češće pogodjene ovim tipom povrede od osoba ženskog pola.
Kako se manifestuju frakture navikularne kosti?
Simptomi i znaci preloma navikularne kosti su najčešće
- kod odredjenog broja pacijenata može postojati samo osećaj utrnulosti i pojačane osteljivosti u predelu anatomske burmutice
- često se pacijenti žale na prisustvo bola u ručju
- bol i pojačana osetljivost su više izraženi sa spoljne strane ručja i pojačavaju se sa pokretima zgloba
- bol se može pojačavati i na dodir
- postoji smanjenje obima pokreta, ali ne u velikoj meri
- može se javiti otok ručja
- često pacijeni ne mogu da stegnu šaku u pesnicu
Kako se postavlja dijagnoza preloma navikularne kosti?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom (rade se provokacioni testovi koji pomažu u postavljanju dijagnoza) u velikoj meri pomažu da se postavi sumnja na prelom navikularne kosti ručja.
Potrebno je načiniti redngenske snimke u više projekcija i položaja ručja kako bi se prelom vizualizovao.
Ukoliko se rendgenskim snimkom ne može sa sigurnošću postaviti dijagnoza, može se načiniti scintigrafija tehnecijumom, ili nuklearna magnetna rezonanca koji definitivno potvrdjuju dijagnozu.
Kako se leče prelomi navikularne kosti?
Konzervativno lečenje preloma navikularne kosti se vrši gipsanom imobilizacijom (prsti su slobodni, osim palca koji je imobilisan) u trajanju od mesec dana, a nekada i do tri meseca. Potrebno je početi sa procesom rehabilitacije i dok kosti ne zarastu potpuno.
Ukoliko ne dodje do zarastanja nakon gipsane imoblizacije, ili u slučaju pokretnih koštanih fragmenata i nestabilnosti zgloba, mora se načiniti operativno lečenje koje se sastoji od aplikovanja Kišnerovih žica, ili Herbertovih zavrtnjeva.