Šta je preponska kila (ingvinalna hernija)?
Bruh, hernija, ili kila predstavlja stanje kod koga postoji prolazak struktura trbušne duplje kroz mišićni zid. Preponska kila se javjla u preponi – ingvinalni predeo i može se podeliti na direktnu i indirektnu. Direktna preponska kila probija fasciju preponskog kanala, dok se indirektna preponska kila nalazi u samom preponskom kanalu i prati strulture koje ga sačinjavaju. Kod muškaraca, u preponskom kanalu se nalaze krvni sudovi i semenovod, a kod žena se nalazi ligament materice.
Uzroci nastanka preponskih kila mogu da budu urodjena slabost trbušnog zida i njegovih struktura, prekomerna telesna težina, podizanje teškog tereta, veliko naprezanje (prilikom plača, kašlja, kijanja i pražnjenja creva), skakanja sa velike visine…
Statistički podaci pokazuju da se ingvinalne hernije javljaju najčešće u odnosnu na ostale tipove kila. Gotovo 75% svih hernija predstavljaju preponske kile. Osobe muškog pola su znatno češće pogodjene ovim problemom, nego osobe ženskog pola, pri tome indirektne hernije se javljaju znatno češće nego direktne, i to nešto više sa desne strane. Veoma često se indirektne inginalne hernije javljaju kod dece koja su prevremeno rodjena.
Kako se manifestuje preponska kila?
Simptomi i znaci preponske kile najčeše su
- najčešće se vidi, ili se može napipati izbočina koja sadrži crevo koje prolazi, ili neku drugu strukturu, ili organ
- kroz preponski kanal, strukture mogu da sidju u skrotum (mošnice) i činiti osećaj bola, težine i pritiska u mošnicama
- kila se najčešće povećava prilikom stajanja, ili prilikom povećanog naprezanja (kašalj, kijanje, podizanje tereta)
- može se javiti osećaj punoće, težine i bola u kilnoj kesi
- ukoliko dodje do uklještenja kila, javlja se veoma jak bol, mučnina, povraćanje i ostali simptomi ileusa i nekroze tkiva
- može doći do pojave povišene telesne temperature i znakova peritonitisa sa sepsom i smrtnim ishodom u najgorem slučaju
Kako se postavlja dijagnoza preponske kile?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom je najčešće dovoljna za postavljanje dijagnoze preponske kile i utvrdjivanje tačnog tipa kile.
Retko, može se načiniti ultrazvučni pregled, kako bi se utvrdio sadržaj kilne kese.
Kako se leče preponske kile?
Preponske kile se leče hirurškim putem. Na raspolaganju je klasična hirurška metoda, ili laparoskopska hirurgija. Lečenje podrazumeva vraćanje kilnog sadržaja u trbuh, ili malu karlicu, i zatvaranje kilnog otvora. U zatvaranju kilnog otvora, ukoliko su veći, mogu se koristiti specijalno dizajnirane mrežice.
Prognoza lečenja preponskih kila, ukoliko je lečenje načinjeno na vreme, u najvećem broju slučajeva je veoma dobra.