Šta je subtrohanterični prelom butne kosti (fractura subtochanterica femoris)?
Butna kost aktivno učestvuje u formiranju zgloba kuka sa acetabulumom karlične kosti. Prelomi femoralnog dela zgloba kuka mogu da zahvate glavu femura, vrat femura i da se jave izmedju velikog i malog trohantera butne kosti. Ukoliko prelom postoji neposredno ispod trohantera, u pitanju su subtrohanterični prelomi femura.
Ne postoji jedinstvena klasifikacija subtrohanteričnih preloma femura, ali se najčešće spominje klasifikacija sa deset podtipova preloma koja je u domenu lekara, specijaliste ortopedije (kosi prelomi, poprečni, kominutivni…).
Najčešće do subrtrohanteričnog preloma femura dolazi zbog smanjene koštane mase (osteoporoza), a može da bude i uzrok postojanje maligniteta na kostima (multipli mijelom, sekundarni depoziti), pa kost lomi sila malog intenziteta, pri padu, spoticanju, uvrtanju noge…. Moguća je pojava subtrohanteričnih preloma i prilikom dejstva sila visokog intenziteta prilikom saobraćajnih nesreća. Redji mehanizam je destvo sile direktno na regiju kuka, prilikom udarca, ili pada na zglob kuka.
Statistčki podaci pokazuju da se subtrohanterični prelomi zgloba kuka javljaju otprilike kod svakog trećeg preloma ove regije.
Kako se manifestuju subtrohanterični prelomi femura?
Simptomi i znaci subtrohanteričnih preloma femura najčešće su
- postoji skraćenje i deformitet povredjene noge u vidu spoljašnje rotacije
- postoji otok i osetljivost povredjene noge na dodir
- postoji nemogućnost i odbijanje pokretanja povredjene noge
- moguća je pojava udruženih neurovaskularnih povreda sa veoma jakim krvarenjima
Kako se postavlja dijagnoza subtrohanteričnih preloma femura?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom je dovoljna da se posumnja na subtrohanterični prelom femura.
Dijagnoza se potvrdjuje rendgenskim snimkom u dve projekcije.
Ukoliko se sumnja na postojanje patološke frakture, može se načiniti scintigrafija kostiju tehnecijumom, ili nuklearna magnetna rezonanca, kako bi se isključilo postojanje promena na drugim lokalizacijama.
Kako se leče subtrohanterični prelomi femura?
Lečenje subrtrohanteričnih preloma butne kosti je u najvećem broju slučajeva hirurško, jer daje mnogo bolje rezukltate od gipsane imobilizacije i kod stabilnih preloma sa malim pomeranjem koštanih fragmenata.
Moguće je načiniti spoljnu fiksaciju, unutrašnju fiksaciju pločicama i zavrtnjevima, ili fiksaciju intramedularnim klinovima i zavrtnjevima. Rana se pregleda 10-14 dana nakon operativnog lečenja, a pacijent trba svakog meseca da načini kontrolni rendgenski snimak kako bi se pratilo zarastanje kosti.
Sa fizikalnom rehabilitacijom se započinje nakon dve nedelje od operativnog lečenja.