Šta je tromboflebitis (thrombophlebitis)?
Tromboflebitis predstavlja stvaranja tromba (ugruška) u potkožnom venskom sistemu sa propratnim zapaljenskim procesom. Za razliku od tromboflebitisa koji predstavlja formiranje trombotskih procesa na potkožnim venama, tromboza dubokih vena zahvata vene koje se nalaze dublje u tkivima. Do pojave tromboflebitisa može doći na bilo kom ekstremitetu i delu tela, ali se najčešće sreće na nogama, i to u slivu velike safenske vene (vena saphena magna).
Uzroci nastanka tromboflebitisa može da bude prisustvo proširenih (varikoznih vena), stanje hiperkoagulabilnosti krvi, trauma (povreda) potkožnih venskih krvnih sudova, stanje koje kompromituje normalan tok krvi (dugotrajno sedenje, stajanje, gojaznost…), trudnoća, neka maligna stanja. Takodje, do pojave tromboflebitisa može doći i jatrogenim putem prilikom vadjenja krvi, plasiranja kanila i katetera, plasiranja bandaža na nepravilan način, ponavaljnih infuzija.
Statistički podaci pokazuju da se tromboflebitis javlja otprilike na svakih 1000 ljudi. Osobe ženskog pola su nešto češće pogodjene tromboflebitisom, nego osobe muškog pola. Najčešće se javlja kod osoba starijih od 40 godina starosti, ali se može javiti u bilo kom uzrastu.
Kako se manifestuje tromboflebitis?
Simptomi i znaci tromboflebitisa najčešće su
- pojava bola u slivu venskog potkožnog spleta
- najčešće se mogu napipati trakaste, tvrde tvorevine ispod kože
- koža je crvena, otečena i veoma bolna da dodir
- povišena telesna temperatura lokalno se redovno javlja
- ukoliko postoji otok ekstremiteta, u pitanju je tromboza na dubokim venama
- tromboflebitis se može komplikovati pojavom apscesa, sepse i embolijskih komplikacija
- pacijenti mogu dobiti povišenu telesnu temperaturu i razviti osećaj gubitka apetita, malaksalosti i slabosti, što može da ukaže na proces koji se nalazi u osnovi tromboflebitisa
Kako se postavlja dijagnoza tromboflebitisa?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom je dovoljna za postavljanje dijagnoze tromboflebitisa.
Definitivna dijagnoza tromboflebitisa se postavlja ultrazvučnim dopler pregledom krvnih sudova.
Redje se koriste kontrastna invazivna snimanja poput flebografije, ali i ona dolaze u pbzir.
Kako se leči tromboflebitis?
Lečenje tromboflebitisa podrazumeva ordiniranje antikoagulantne terapije, kako lokalno (masti i gelovi sa Heparinom), tako i parenteralno (najčešće se ordiniraju niskomolekularni Heparini).
Takodje, savetuje se upotreba alkoholnih obloga lokalno i plasiranje elastičnog zavoja, kako bi se sprečilo širenje i pomeranje trombotskih masa. U cilju sprečavanja agregacije trombocita, ordinira se Aspirin.
Upotreba antibiotika dolazi u obzir kao prevencija za nastanak infektivnih komplikacija.
Širenje tromboflebitisa na gornji deo butina u slivu vene safene magne predstavlja urgentno stanje u vaskularnoj hirurgiji, jer postoji mogućnost širenja trombotskog procesa na unutrašnje vene noge i karlicu, pa je neodložne hitna hirurška intervencija u vidu krosektomije i stripinga pomenute vene.