Prelom skafoidne kosti (Fractura ossis scaphoidei)
Prelom skafoidne kosti predstavlja veoma značajnu povredu (75% svih povreda karpusa). Skafoidna kost pripada i proksimalnom i distalnom redu ručja, pa neadekvatno lečenje povređene skafoidne kosti dovodi do značajnog invaliditeta i poremećaja funkcije ručnog zgloba i šake u celosti. Može se slobodno reći da je to mala kost, ali velika briga za povređenog i Iekara jer ima reputaciju preloma koji se teško leči. Prelom je retkost u starih osoba i dece.
Mehanizam povređivanja. Nastaje padom na ispružnu i dorziflektiranu ruku. Najčešći su prelomi u srednjoj trećini -struku (70%), zatim u proksi- malnoj trećini (20%), a najređi su u distalnoj trećini (10%). Najgoru prognozu imaju, prelomi proksi- malne trećine jer postoji problem vaskularizacije ovog dela kosti.
Klinička slika i Rtg
Prisutni su otok i bolna osetljivost dorzuma ručja u predelu stiloidnog nastavka radijusa. Palpatorna bolna osetljivost skafoidne kosti u “anatomskoj burmutici” klasičan je znak Bol se javlja i pri aksijalnom opterećenju skafoidne kosti pritiskom na palac.
Prelom se najbolje uočava u posteroanteriornom rendgenskom snimku, sa ručnim zglobom u blagoj supinaciji i potpunoj ulnarnoj devijaciji. Kako se 10% preloma skafoidne kosti ne vidi na inicijalnoj radi- ograflji, potrebno je ponoviti snimke za 10 do 14 . dana, ukoliko postoji bol u ručnom zglobu
Lečenje
Kad god postoji sumnja na prelom skafoidne kosti neophodna je imobilizacija ručnog zgloba, bez obzira da li se prelom vidi na rendgenskom snimku. Zatim se za dve nedelje ponavlja radiografski pregled.
Ukoliko je klinički i radiografski dokazan prelom, postavlja se podlakatna ili nadlakatna gipsana imobilizacija, koja se pruža do baze proksimalne falange palca. Klinička i radiografska kontrola se prave za 6 nedelja. Ukoliko je prelom zarastao, potrebna je pošteda ručnog zgloba još 4 nedelje. Ukoliko prelom nije zarastao imobilizacija se produžava još 6 nedelja. Kada prelom ni tada ne pokaže znake zarastanja indikovano je operativno lečenja kao i kod preloma koji inicijalno imaju veliku dislokaciju.
Komplikacije
Najčešća komplikacija je nezarastanje preloma (pseudoartroza). Zahteva operativno lečenje uz upotrebu kostnog kalema. Usporeno zarastanje je takođe česta pojava, a nastaje i dorzal- na interkalarna segmentna nestabilnost u literaturi poznata kao DISI. Postoji mogućnost i avaskularne nekroze proksimalnog pola skafoidne kosti i osteoartroze ručnog zgloba.