Luksacije ramena (Luxatio art. glenohumeralis) kod dece i odraslih
Stabilnost ramena zvisi odzglobne kapsule i okolnih mišića. Glenoidalna jama daje slabu koštanu potporu glavi humerusa jer je površinski mala i plitka. Iz tog razloga, humeroskapularni zglob se najčešće luk- sira od svih velikih zglobova u odraslih osoba.
Mehanizam povređivanja etiopatogeneza. U pitanju je česta povreda u odraslih, kao posledica direktne ili indirektne sile. Nekoordinisane mišićne kontrakcije, “grand mal” epileptičnog napada takođe ponekad prouzrokuju ovakve povrede.
Postoji velika mogućnost nastanka ponavljanja luksacije (recidivantna luksacija) posle prve luksacije.
Tipovi luksacija
Postoje prednja, zadnja, donja i gornja luksacija. Prednja čini preko 90% svih luksacija. Supklavikulama luksacija je veoma retka – glava humerusa je ispod klavildile, dok je najređa intratorakalna luksacija gde glava humerusa između rebara prodire u grudnu duplju.
Klinička slika
Prisutni su potpun gubitak funkcije humeroskapularnog zgloba i bol. Odsutni su i aktivni i pasivni pokreti Pokušaj izvođenja pasivnih pokreta izaziva “federirajući otpor”. Bolesnik povređenu ruku, savijenu u laktu, pridržava zdravom rukom. Karakteristični su đeformitet ramena i prinudan položaj povređene ruke u blagoj abdukciji i spoljašnjoj rotaciji. Rame je deformisano tako što je zaravnjeno i akromion prominira sa spoljne strane zbog uvlačenja deltoidne muskulature put medijalno. Ovakav nalaz se naziva znak “epolete” ili “sekire” jer se dobija utisak kao da je iateralna strana ramena odsečena sekirom. Glava humerusa može obično da se palpira ispod korakoidnog nastavka ili medijalno od akromiona, a glenoidna jama je prazna
Dijagnoza
Dijagnoza se postavlja radiografeki i klinički. Ponekad postoji i udružen prelom glave humerusa, pa je radiografija neophodana, Pre započinjanja lečenja je neophodno detaljnim kliničkim pregledom isključiti neu- rovaskulame lezije (posebno n. axilaris).
Lečenje je obično neoperativno, tako što se luksi- rano rame reponira manuelno. Koriste se