Karcinom (rak) grkljana, lečenje i preživljavanje
Karcinom grkljana predominantno se javlja kod pušača. U zemljama u kojima je procenat pušača visok, incidenca ovog malignog oboljenja je takođe veća. U Americi na 300 miliona stanovnika godišnje od karcinoma grkljana oboleva oko 12.000 ljudi, a umire oko 10 ljudi dnevno.
Pored pušenja, kao rizikofaktori za nastajanje laringealnog karcinoma izdvajaju se izloženost azbestnoj prašini,, alkoholizam, rad ili život u zadimljenim uslovima, a u poslednje vreme se pominje i gastroezofagealni refluks kao potencijalno hronično-iritativni uzročnik nastajanja malignih le- zija. Nepromenjivi rizikofaktori (pol, starost, nasledne predispozicije) imaju nejasnu ulogu, jer koreliraju sa povećanim brojem pušača kod muškaraca, povećanim pušačkim stažom kod starijih osoba i povećanim brojem pušača u nekoliko generacija iste porodice.
Glavni simptom karcinoma grkljana je disfonfja, stridor, ponekad praćeni bolom, zadahom iz usta, osećajem grebanja u grlu, nadražajnog kašlja ili prisustva stranog tela. Na nivou primarne zdravstvene zaštite lekar, koji ima uslove za to, može da izvede indirektnu laringoskopiju ogledalom. Alternativno, pacijent se upućuje ORL specijalisti, koji će izvesti ovaj pregled i indikovati eventualnu laringomikroskopiju i biopsiju. Dopunska dijagnostika uključuje laboratorijske analize, ultrazvuk mekih tkiva vrata, CT ili MR snimanje, RTC pluća.
Maligne promene najčešće su lokalizovane na jednoj od glasih žica (tzv. glotični karcinom), a iskusni kliničari ih često vizuelno razlikuju od edema ili nodusa glasnih žica. Supraglotični karcinomi larinksa su redi, a subglotični veoma retki. Skoro svi karcinomi larinksa po patohistološkoj slici jesu karcinomi skvamoznih ćelija.
Staging karcinoma grkljana određuje se zavisno od primarne lokalizacije, a za glotične karcinome je (pojednostavljeno) sledeći:
Stadijum 0 | Ca in situ |
Stadijum 1 | tumor samo na glasnim žicama, koje još uvek imaju normalno pokretanje |
Stadijum II | tumor se širi na supra- ili subglotis, ili je pokretanje glasnih žica nemoguće |
Stadijum III | zahvaćenost regionalnih limfnih žlezda |
Stadijum IV | invazija okolnih tkiva ili udaljene metastaze |
Udaljene metastaze karcinoma larinksa sreću se kod oko 10% slučajeva obolelih, s obzirom da je lokalno širenje u limfonoduse i okolne strukture već, samo po sebi, fatalno. Najčešće udaljene metastaze nalaze se u plućima, a potom i u kostima.
Prosečna stopa petogodišnjeg preživljavanja kod karcinoma grkljana je između 65% i 75%. Lečenje je primarno operativno, sa delimičnom ili totalnom laringektomijom, uz odgovarajuću eksploraciju i uklanjanje vratnih iimfonodusa. Kod pacijenata sa totalnom laringektomijom postavlja se trajna traheostoma, dok većina supraglotičnih i parcijalnih laringektomi- ja zahteva samo privremenu traheostomiju. Radioterapija i hemoterapija obično su nastavak operativne terapije. Ponekad se daje radioterapija kod inoperabilnih karcinoma ili kod većih karcinoma, kako bi se smanjili i naknadno operativno odstranili.
Posledice radioterapije kao što su otežano gutanje, izazvano bolom ili na drugi način, gubitak čula ukusa, suvoća usta, grebanje u grlu itd. – mogu da budu velika smetnja za pacijente, pa je lekar opšte medicine dužan da pacijenta upozori na te posledice i da ih rešava zajedno sa pacijentom simptomatskom terapijom i savetom.