• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Displazije i tumori dojke, uzroci, lečenje, terapija i preživljavanje

pitanja u vezi raka dojke

pitanja u vezi raka dojke

Displazije i tumori dojke, uzroci, lečenje, terapija i preživljavanje

Maligni tumori dojke su najčešća maligna oboljenja žena, ne računaju­ći bazeocelularni karcinom kože (epiteliom) koji je najčešći maligni tumor kod ljudi, ali ima specifičnu karakteristiku da ne metastazira. U SAD-u se godišnje otkrije oko 180.000 novih slučajeva, odnosno oboli oko jedna od hiljadu žena. Preko 40.000 žena godišnje umre u SAD-u od karcinoma dojke, a prema uzrocima smrti to je najčešći uzrok smrti žena između 45 i 55 godina starosti.

Najčešća populaciona grupa u kojoj se javlja karcinom dojke su žene stare preko 60 godina. Na žalost, kod nas je rastući broj i mlađih žena sa ovim malignitetom. Dojenje se smatra svojevrsnim zaštitnim faktorom, kao i sam podatak o rađanju. Sa druge strane, smatra se da je rađanje deteta u poznim godinama jedan od dodatnih rizika za razvoj karcinoma dojke. Takođe, rizokofaktorom se smatra prerana pojava prve menstruacije (me- narhe). Rizik od obolevanja povećava se i kod gojaznih žena, kod konzu­miranja alkohola, kao i kod postojanja oboljenja u porodici.

Nema dokaza da prekidi trudnoće povećavaju rizik od karcinoma dojke. Isto važi i za pušenje, koje nije direktno povezano sa rakom dojke.

Dijagnoza se postavlja bilo na osnovu sumnje pacijentkinje (po urađenom samopregledu i napipavanju promene u dojci), bilo na osnovu pregleda od strane lekara, ili kao rezultat rutinskih skrining metoda (ma- mografija svake druge ili pete godine, zavisno od starosne dobi pacijen­tkinje). U praksi se kao dva najčešća diferencijalno-dijagnostička entiteta pojavljuju fibrocistična diplazija dojke i fibromi, odnosno fibroadenomi dojke. Ove benigne promene specifične su po palpatornom nalazu, UZ i mamografskom izgledu, kao i po predilekcionim mestima, ali se svejed­no ne mogu proglasiti nemalignim bez kompletne dijagnostike i redovnih kontrola. Fibrocistična displazija se pipa kao dojka koja „liči na kesu punu graška” ili „kesu punu pirinča”. Promena je reda kod mladih žena, ima obično difuzni karakter i nije premaligna po svojoj prirodi. Fibromi imaju ograničenu građu i pojavljuju se u atipičnim kvadrantima dojke, a general­no se ne moraju operisati dok ne premaše dimenzije od oko 3cm. Biopsija tankom iglom |Jine needle biosy”) metoda je za pouzdanu patohistološku diferencijaciju između fibromskih i karcinomskih ili sarkomskih promena.

Predilekciona mesta za pojavu karcinoma (adenokarcinoma) dojke su spoljašnji grnji kvadrant i areola. Tumor se otkriva kao tvrdi nepravil­ni palpabilni solitarni čvor, obično dobro pokretan u odnosu na kožu, ali slabije pokretan u odnosu na bazu. Pored ovakve prezentacije, maligno oboljenje dojke može da počne i pojavom iscetka iz dojke, koji je obično smeđe boje i nije u skladu sa najčešće normalnim nivoom prolaktina. Tre­ći najčešći oblik prvog kliničkog ispoljavanja maligniteta jeste pojava otoka potpazušnih limfnih čvorova.

U svakodnevnom radu lekara opšte medicine u poslednjih nekoliko godina iskristalisala se uobičajena procedura kod sumnje na rak dojke. Ta procedura podrazumeva sledeće:

1)                    uraditi detaljni inspekcioni i palpatorni pregled obe dojke i pazuha,

2)        uraditi laboratorijske analize, koje će uklučivati obavezno krvnu sliku, sedimentaciju, fibrinogen, CRP, kao i tumorske markere CEA i Ca 15-3,

3)                    uraditi UZ dojke,

4)        ukoliko iz prethodna tri nalaza postoje jasne indikacije za mamografi- ju, uraditi mamografiju, najčešće po upućivanju hirurgu.

Česta je greška slanje hirurgu bez prethodno izvedenih pregleda, la­boratorijskih testova i ultrazvuka. Takođe, greška je posmatrati tumorske markere kao znake postojanja i odsustva bolesti, jer su oni pre svega na- menjeni praćenju pacijenata sa već dijagnostikovanom bolešću, kao sred­stvo za evaluaciju postojanja/pojavljivanja recidiva. Inicijalno otkrivanje povišenih tumorskih markera može da sugeriše da se radi o postojanju maligniteta i da indikuje dopunske dijagnostičke metode, ali ne znači da je obavezno i prisutan malignitet. Slično, normalne vrednosti tumorskih markera ne otpisuju postojanje maligniteta.

Po postavljanju dijagnoze pacijent prelazi na lečenje na nivou sekun­darne i tercijarne zdravstvene zaštite, ali pod kontrolom lekara opšte medi­cine, koji koordinira tražene preglede, analize, snimanja itd.

Histološki, rak dojke je najčešće adenokarcinom, poreklom od lobu- lusa ili duktusa žlezdanog tkiva. Pojednostavljeni „stejdžing” (staging) raka dojke jeste sledeći:

STADIJUM

OPIS

0

Ca in situ

1

Tumor veličine do 2 cfn

II

Veličine do 2 cm, ali sa zahvatanjem podpazušnih limfnih čvorova, ili do 5 cm, ali bez zahvatanja podpazušnih imfnih čvorova

III

lila

2-5 cm, sa zahvatanjem podpazušnih limfnih čvorova, ili tumor preko 5 cm

lllb

tumor urasta u zid grudnog koša ili zahvata i kožu dojke

lile

tumor koji zahvata i limfne čvorove |za grudne kosti ili limfonoduse vrata

IV

Udaljene metastaze

 

Dalja dijagnostika tumora uključuje određivanje nivoa receptora humanog epidremal-grovvth-factor receptora 2, tj. HER2. Jako visok nivo HER2 najavljuje mogućnost recidiviranja posle terapije. Pored toga, kod potvrđene sumnje na malignitet, kod simptoma postojanja potencijalnih udaljenih metastaza, kao i kod postbiopsijskih pozitivnih patohistoloških rezultata, mora se sprovesti (kolokvijalno nazvano) „jurenje za metastaza­ma”, odnosno sistematski pregled grudnog koša (od RTG pluća do MR), pregled limdnih čvorova vrata i pazuha (odgovarajući UZ ili CT mekih tkiva vrata), pregled abdomena (UZ, CT ili MR), eventualno i pregled kostiju (scintigrafski ili MR metodom).

Način lečenja određuje nadležni konzilijum, a može se sastojati od hemioterapije, radioterapije, hormonske terapije, kao i od davanja mono- klonskih antitela koja potpomažu imuni sistem pacijentkinje (tzv. „biološka terapija” Herceptinom).

Slični članci

Nalaz hormona i premenopauza

Postovani, Nedavno sam uradila nalaze krvi i dobila sledece rezultatate: s-CA125 6,43 s-HE4 118,3 ROMA (premenopauza) 37,2 ROMA (postmenopauza)14,6 Imam...

Pročitaj jošDetails

Analiza NMR pregleda mozga

Analiza NMR pregleda mozga Dobro vece imam jedno pitanje Radena je MR postoji sumnja na WHO 2 Niskogradussno kazu da...

Pročitaj jošDetails

Gliomi moždanog stabla kod deteta, dece, lečenje, terapija i prognoza

Gliomi moždanog stabla kod deteta, dece, lečenje, terapija i prognoza Predstavljaju oko 10% tumora CNS. Najveća učestalost je u uzrastu...

Pročitaj jošDetails

NEUROBLASTOM kod deteta, dece, terapija, lečenje i prognoza

NEUROBLASTOM kod deteta, dece, terapija, lečenje i prognoza  Neuroblastom (NB) je najčešći ekstrakranijalni solidni tumor dečjeg doba. Odlikuje se širokim...

Pročitaj jošDetails

Ependimom kod dece, deteta, lečenje i terapija

Ependimom kod dece, deteta, lečenje i terapija Nastaje iz epitela koji o'blaže komore i najčešće se nalazi u zadnjoj lobanjskoj...

Pročitaj jošDetails

Kraniofaringeom kod deteta, dece, simptomi, lečenje i terapija

Kraniofaringeom kod deteta, dece, simptomi, lečenje i terapija Radi se o najčešćem uzroku tumorske mase u predelu hipofize. Učestalost pojave...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Tumori mozga kod deteta, dece

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.