Tumori mozga kod deteta, dece
Tumori mozga čine više od 90% svih tumora CNS. Posle leukemije to je najčešće maligno oboljenje u detinjstvu. Uglavnom se radi o primarnim tumorima, a retko o metastazama.
Podela. Po lokalizaciji mogu biti supratentorijalni i infratentori- jalni. U uzrastu od 2 do 12 godina češće su infratentorijalni (tumori zadnje lobanjske jame).
Primarni tumori mogu da potiču od neuroepitelnih ćelija (od neurona i glija ćelija, od primitivnih neuroektodermalnih ćelija, od ćelija horoidnog pleksusa i od ćelija pinealne žlezde), zatim od moždanica, nervnih omotača, limfnog tkiva, krvnih sudova, germi- nativnih ćelija (npr. teratomi), embrionalnih ostataka (npr. kranio- faringeom) i od ćelija hipofize.
Najčešći tumori u dece mlađe od dve godine su meduloblastomi, spororastući astrocitomi i ependimomi. U uzrastu od 5 do 9 godina najčešći su meduloblastomi i astrocitomi različitog stepena malig- niteta. Meduloblastom pripada PNET i smatra se veoma malignim tumorom, dok je od glioma najagresivniji glioblastoma multiforme.
Klinička slika
Ona zavisi od uzrasta, veličine tumora i njegove lokalizacije. Veliki tumor, značajan perifokalni edem i opstrukcija toka likvora se manifestuju simptomima i znacima intrakranijalne hipertenzije. Nezavisno od lokalizacije tumor mozga menja ličnosti ponašanje deteta, ispoljava se kao zamorljivost, iscrpljenost, raz- dražljivost, hiperaktivnost, agresivnost, zaboravnost, mentalna usporenost, letargija i apatija. Mogući su anoreksija i gubitak u telesnoj masi. Fokalni simptomi i znaci zavise od lokalizacije tumora i od toga koje susedne strukture tumor komprimuje ili infiltrira. Tu spadaju: motorna slabost (npr. hemipareza), cerebelarni znaci, fokalne konvulzije (i spori talasi u EEG nalazu), poremećaj površnog i dubokog senzibiliteta, problemi sa govorom, ispadi u vidnom polju, kranijalne neuropatije i endokrinološka đisfunkcija. Primarni tumori mozga retko metastaziraju.
Dijagnoza
Najvažnija su neuroradiološka ispitivanja (CT glave sa kontrastom, MR endokranijuma i MR spektroskopija). Definitivna dijagnoza je histološka.
Lečenje
Ono je obično kombinacija hirurške, radio- i hemiote- rapije. Ako je tumor maligan ili samo delimično izvađen neophodno je postoperativno zračenje uz citostatike. Nepristupačan tumor se leči zračenjem sa ili bez hemioterapije.
Prognoza. Izlečenje je moguće ako je tumor potpuno uklonjen hirurškim putem, a histološki nalaz je povoljan (npr. neurofibrom).