Šta su adenomi srednjeg uha?
Adenomi predstavljaju benigne tumore porekla žlezdanog tkiva. Postoji više podtipova ovih tumora koji se razvijaju u srednjem uhu, poput ceruminoznih adenoma, ceruminoma i monomorfnih adenoma. Potiču iz specifičnih ćelija sluzokože srednjeg uha koje pokazuju nenormalan rast.
Adenomi srednjeg uha nemaju potencijal ka metastaziranju, ali mogu da načine funkcionalne smetnje svojim rastom, kao i da unište okolna tkiva i organe svojim pritiskom. Pojedini autori naglašavaju da postoje i podtipovi ovih tumora koji mogu da luče hormone (karcinoidni tumori), što dodatno komplikuje osnovnu bolest.
Statistički podaci o incidenci ademona srednjeg uha nisu u potpunosti poznati, ali se zna da je njihovo javljanje veoma retko, bez rasne i polne predilekcije. Vreme kada se adenomi srednjeg uha javljaju je oko 50 godina života, ali se mogu javiti u bilo kom životnom dobu.
Kako se manifestuju adenomi srednjeg uha?
Kao i ostali tumori srednjeg uha, adenomi mogu da daju simptome i znake poput
- tinitus (šuštanje i pištanje u uhu)
- bol u uhu
- vrtoglavica
- progresivno slabljenje i gubitak sluha
- osećaj da je uho puno i osećaj težine u uhu
- mogući su znaci i simptomi pareza i paralize facijalnog nerva, ali ne tako često
- ukoliko tumori otpuštaju hormonske supstance mogu da se jave povišeni krvni pritisak, crvenilo lica, glavobolja, proliv…
Kako se postavlja dijagnoza adenoma srednjeg uha?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom od strane otorinolaringologa i neurologa može da pomogne da se postavi sumnja na postojanje tumora srednjeg uha.
Dijagnoza se postavlja na osnovu snimka skenerom (kompjuterizovana tomografija) i nuklearnom magnetnom rezonancom lobanje.
Definitivna dijagnoza adenoma srednjeg uha se postavlja samo na osnovu histološke i imunohistohemijske analize uzorka tkiva dobijenog nakon operativnog lečenja.
Često se u kliničkoj praksi, dok se načine snimci lobanje, stanje meša sa hroničnim zapaljenjem srednjeg uha.
Kako se leče adenomi srednjeg uha?
Jedini metod lečenja predstavlja hirurško odstranjivanje tumorskih formacija.
Nakon operacije, postoji mogućnost ponovnog javljanja (recidiva) kod svakog petog pacijenta.