Šta je ameloblastom?
Ameloblastom predstavlja tumor odontogenog porekla (razvija se iz tkiva zubnih lamina). Iako nije u pitanju tumor malignog porekla sa tendencijom širanja putem krvi i limnfih sudova, postoji njegova velika agresivnost i destruktivni potencijal.
Pojedini autori nagoveštavaju da bi ameloblastom trebalo svrstati u tumore manjeg malignog potencijala, poput bazocelularnog karcinoma. U pitanju je tumor koji raste polako, ne metastazira, ali je veoma destruktivan za okolna tkiva i teško se leči. Ipak, oko 2% ameloblastoma može i da metastazira i to obično u pluća.
Ameloblastom je tumor koji se može javiti na obe vilice, ali se nešto češće javlja na donjoj, nego na gornjoj vilici. Najčešće mesto ameloblastoma je na zadnjem delu donje vilice (mandibule).
Statistički podaci pokazuju da se ameloblastom javlja najčešće u uzrastu izmedju 20 i 40 godina, sa podjednakim odnosom medju polovima. Često se može naći i kod adolescenata.
Kako se manifestuje ameloblastom?
- razvoj tumora je prilično spor proces koji traje mesecima i godinama
- dijagnoza se najčešće postavlja kada je bolest već odmakla i kada je tumor razorio koštano, ili meko tkivo
- često postoji deformacija vilice i rasporeda zuba koji mogu da se klate i da ispadnu
- vilica može izgledati naduvena i tvrda je na dodir
- mogu postojati rane u usnoj duplji, kao i destrukcija nosnih šupljina
- širenjem procesa na uho, može nastati nagluvost, ili gluvoća
- oko četiri puta češće se tumor nalazi na donjoj nego na gornjoj vilici
Kako se postavlja dijagnoza ameloblastoma?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom otoroinolaringologa i stomatologa je dovoljna da se posumnja na amelobastom.
U postavljanju dijagnoze u velikoj meri pomaže rendgenski snimak vilice, čime se tačno utvrdjuje stepen raširenosti i eventualna destrukcija okolnih tkiva.
Definitivna dijagnoza se obično postavlja histopatološkim pregledom uzorka nakon operativnog lečenja.
Redje, se u postavljanju dijagnoze koriste skener (kompjuterizovana tomografija) i nuklearna magnetna rezonanca.
Kako se leči ameloblastom?
Lečenje amloblastoma je hirurška ekscizija do u zdravo tkivo sa rekonstrukijom tkiva. Ukoliko se ne načini radikalno odstranjivanje ameloblastoma, recidivi su mogući i izvesni.
U pojedinim slučajevima, mora se načiniti radikalno odstranjivanje čitavih delova donje vilice, što ima značajan estetski i funckionalni efekat na pacijenta, pa je potreban interdiciplinarni pristup u lečenju ovog oblika tumora.
Druge terapije, poput zračne i hemioterapije, nemaju efekat na ameloblastom.