Šta je Bovenova bolest?
Bovenova bolest predstavlja karcinom skvamoznih ćelija (na koži), odnosno to je intraepitelni tip karcinoma. Naziv bolesti potiče od dermatologa koji ju je prvi opisao. Postoji mogućnost da Bovenova bolest progredira u invazivni karcinom kože i tada prognoza bolesti postaje znatno lošija. Ovo se dogadja kod svakog dvadesetog pacijenta, a kada dodje do razvoja invazivnog skvamoznog karcinoma kože, šansa da on metastazira je oko 30%.
Uzrok nastanka Bovenove bolesti nije u potpunosti poznat, ali se pretpostavlja da postoji dejstvo ultravioletnog zračenje, genetskih faktora i dejstva nekih hemijskih agenasa, poput arsenika. Pojedini autori navode i dejstvo humanog papiloma virusa i imnosupresije (poremećaj imuniteta).
Ne postoje tačni statistički podaci o broju slučajeva sa Bovenovom bolešću. Postoji rasna predilekacija u smilsu većeg broja obolelih kod osoba bele populacije. Češće se Bovenova bolest nalazti na glavi i vratu kod osoba muškog pola, a na nogama kod osoba ženskog pola. Javlja se kod odraslih osoba, sa najvećim brojem pacijenata u grupi od godina.
Kako se manifestuje Bovenova bolest?
- javlja se najčešće kao pojedinačna promena na koži, ali se može pojaviti na više mesta istovremeno
- promene na koži su u vidu ploča crvene kože promera nekoliko centimetara sa belim skvamama i tamnim krustama
- kod osoba muškog pola, promene se najčešće javljaju na glavi, vratu, a kod osoba ženskog pola na donjim ekstremitetima i na obrazima
- promene variraju od nekoliko milimetara do desetak centimetara
promene ne daju tegobe i pokazuju spor rast na koži
Kako se postavlja dijagnoza Bovenove bolesti?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom je dovoljna da se postavi sumnja na Bovenovu bolest.
Definitivna dijagnoza se postavlja na osnovu histopatološkog nalaza uzorka uzetog biopsijom.
Kako se leči Bovenova bolest?
Lečenje Bovenove bolesti može da bude konzervativno (fluorouracil topikalno, krioterapija, laseroterapija) , ali i hirurško.