Tumori srednjeg uha porekla nervnih ćelija?
Tumori koji su benigne prirode, a potiču od Švanovih ćelija nervnog omotača, nazivaju se Švanomi. Ovi tumori predstavljaju oko 90% tumora koji se nalaze u temporalnoj kosti i oko 6% tumora unutar lobanje. Najčešće mesto Švanoma je srednje uho, ali se mogu naći i na jugularnom otvoru i pontocerebelarnom uglu. Moguća je pojava i tumora koji se nazovaju neurofibromi, naročito kod boelsti poput neurofibromatoze, ali se Švanomi nalaze gotovo tri puta češće od neurofibroma. U pitanju su benignu tumori koji nemaju potencijal za metastaziranjem, ali mogu svojim rastom da ugrožavaju normalno funkcionisanje čula sluha, da izazovu paralize mišića lica, da razaraju kosti…
Nervi od kojih se Švanomi razvijaju mogu da budu facijalni (lični nerv), nerv horde timpani, Arnodldov nerv… Ovi Švanomi koji potiču od facijalnog nerva se javljaju znatno redje od akustičkih neurinoma unutrašnjeg uha.
Kako se manifestuju tumori srednjeg uha porekla nervnih ćelija?
- simptomi i znaci poremećene funkcije facijalnog nerva se najčeššće javljaju (paralize i pareze mišića lica, grčevi, tikovi…)
- mogu se javiti i epizode paraliza sa potpunim oporavkom
- često se pacijenti vode sa dijagnozom Belove paralize facijalnog nerva
- moguća je pojava neprijatnog bola u predelu lica sa osećajem trnjenja
- može se javiti senzorno, ili motorno oštećenje sluha
- vrtoglavica
- zujanje i pištanje u ušima (tinitus)
- vrtoglavica
- curenje sekreta iz uha (otoreja)
Kako se postavlja dijagnoza tumora srednjeg uha poreklom nervnih ćelija?
Anamneza sa kliničkom slikom i detaljnim neurološkim i otorinolaringološkim pregledom je dovoljna da se postavi sumnja na ove promene, ali ne i da se postavi definitivna dijagnoza.
Definitivna dijagnoza se postavlja skenerom (kompjuterizovana tomografija) i nuklearnom magnetnom rezonancom lobanje.
Kako se leče tumori srednjeg uha porekla nervnih ćelija?
Lečenje ovih tumora je primarno hirurško. Konzervativno lečenje je moguće, ali uz veliki oprez, jer tumori mogu da unište nervna vlakna i da izazovu trajan oštećenja.
Pojedini hirurzi nagoveštavaju da lečenje treba odložiti sve dok ne nastupe oštećenja sluha, jer je uspeh operacije u smislu vraćanja sluha ograničavajući.