Šta je naevus flammeus?
Naveus flammeus, plameni mladež, ili mrlje boje crvenog vina predstavlja promenu na koži crvene boje koje se javljaju kod novorodjenčadi već na rodjenju, ili nešto kasnije, u toku ranog detinjstva. U pitanju je kapilarna malformacija površnih sudova koji se nalaze u dermu kože. Ove promene tokom života pokazuju tendenciju rasta i ne povlače se spontano. U pitanju su, dakle, benigne promene, porekla krvnih sudova koje mogu da imaju veoma veliki estetski efekat na pacijenta.
Tačan mehanizam nastanka i uzrok ovih promena nije u potpunosti poznat, ali se pretpostavlja da postoji genetska predispozicija, jer se javljaju nešto češće kod odredjenih stanja i sindroma (Sturge-Weber sindrom, Klippel-Trenaunay sindrom, Parker-Weber, Wyburn-Mason sindrom). Najčešće spominjana teorija o nastanku ovih promena je nedostatak inervacije krvnih sudova od strane simpatičnog nervnog pleksusa.
Statistički podaci pokazuju da se ove promene javljaju kod svakog 200og novorodjenčeta u odredjenoj meri. Ove promene pokazuju rasnu poredilekciju i češće su pogodjeni pripadnici bele, nego ostalih populacija. Osobe muškog i osobe ženskog pola su podjednako pogodjene ovoj promenom. U najvećem broju slučajeva, ove promene se javljaju na rodjenju i rastu sa vremenom.
Kako se manifestuje naevus flammeus?
- promene su najčešće prisutne na rodjenju, ali nekada mogu da promaknu
- najčešće se nalaze na glavi i na vratu, a nešto redje se nalaze na gornjem delu trupa i na ekstrmitetima
- dobro su ograničene u odnosu na okolnu kožu
- veličine su novčića do nekoliko cm u prečniku
- mogu se naći i na drugim delovima tela, ali znantno redje
- promene rastu vremenom i retko pokazuju znakove regresije (smanjenja)
- veoma retko može da dodje do smanjenja i spontanog povlačenja
- kod novorodjenčeta, boja promena je najčešće rozikasta, dok je u odraslom dobu najčešće crvena
- površina im može vremenom zadebljati
- moguća je pojava piogenih granuloma koji su podložni krvarenju, unutar samih promena
- retko se mogu naći i vaskularne malformacije na moždanom tkivu, glaukom…
Kako se postavlja dijagnoza neavus flammens?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom od strane dermatologa je najčešće dovoljna da se postavi tačna dijagnoza.
Definitivna dijagnoza se postavlja na osnovu biopsija promena sa histopatološkim analazom.
Prilikom uzimanja biopsije, potreban je oprez, jer promene mogu da krvare.
Savetuje se i snimanje skenerom (kompjuterizovana tomografija) i nuklearnom magnetnom rezonancom, kao i genetsko testiranje, jer se ove promene mogu naći kod pomenutih sindroma.
Kako se leči naevuu flammens?
Najbolji rezultati se postižu laserskom terapijom, ali je potrebno napomenuti da je potpuno odrstranjivanje promena veoma teško.
Može se primeniti i krioterapija tečnim azotom, naročito ako je laser nedostupan, ali se sa ovom terapijom mora biti veoma oprezan.
Prognoza u pogledu potpunog odstranjenja promene je nepovoljna, međutim, opisanom terapijom je vrlo često moguće redukovati promene do estetski prihvatljivog efekta.
Savetuje se i prikrivanje promena, zbog veoma izraženog estetskog efekta na pojedince.