Šta je siringom (hidroadenom)?
Siringom, ili hidroadenom predstavlja benigni tumor koji nastaje od ekrinih znojnih žlezda. Pojedini autori naglašavaju da postoje četiri oblika ove neoplazme (lokalizovana, u vezi sa Daunovim sindromom, familijarni oblik i generalizovani oblik).
Dakle, u pitanju su benigni tumori koji ne daju udaljene metastaze, ali mogu da načiniti ozbiljne funkcionalne i estetske smetnje pacijentima. Ovi tumori ne pokazuju potencijal ka malignoj alteraciji.
U najvećem broju slučajeva, ove neoplazme se nalaze potpuno slučajno, ali je moguće i njihovo porodično javljanje. Kada se javljaju unutar porodice, postoji autozomno dominantno nasledjivanje, što znači da je potrebna samo jedna kopija gena da bi se bolest ispoljila. Mogu se javiti i kod obolelih od Daunovog sindroma, najčešće oko očiju. Postoje pretpostavke češćeg javljanja kod obolellih od dijabetesa, ali ovo nije definitivno istraženo.
Nisu u potpunosti poznati statistički podaci o broju pacijenata sa ovim promenama, ali nisu u pitanju retke lezije. Osobe ženskog pola su nešto češće pogodjene nego osobe muškog pola. Takodje, primećeno je da se nešto češće javljaju kod pripadnika crne i azijske populacije. Najčešće se javljaju u periodu adolescencije i periadolescencije.
Kako se manifestuju siringomi?
- u najvećem broju slučajeva, u pitanju su promene koje ne daju simptome
- nekada je moguća pojava svraba
- u pitanju su papule (tvrde promene iznad nivoa kože) u boji kože, ili žućkasto obojene
- nekada, promene mogu da budu cistične, ili providne
- obično su manji od 3mm u prečniku
- najčešće se javlja više ovakvih promena
- najčešće se javljaju na licu, u predelu očiju (na donjem kapku), čela i obraza
- mogu se javiti i na ostalim delovima tela, mada redje
- ne pokazuju intenzivan rasta
Kako se postavlja dijagnoza siringoma?
Anamneza sa kliničkom slikom i detaljnim dermatološkim pregledom je obično dovoljna da se posumnja na ovaj tip promena.
Definitivna dijagnoza se postavlja na osnovu histopatološkog nalaza promena dobijenih nakon biopsije.
Kako se leče siringomi?
Ovi tumori se leče hirurškim uklanjanjem, elektrokauterizacijom, dermoabrazijom, laser terapijom, krioterapijom, trihlosirćetnom kiselinom i upotrebom retinoida.
Prognoza je obično dobra, mada je moguća pojava recidiva.