Šta je timom?
Timom predstavlja najčešći tumor koji se nalazi u prednjem delu medijastinuma (sredogrudje). Timus predstavlja limfoidni organ koji se nalazi u prednjem medijastinumu. izna grudne kosti.
Ne postoji jasna razlika izmedju benignih i malignih timoma, osim u kliničkom ponašanju (kod invazivnih timoma koji prodiru u okolne strukture, desetogodišnje preživljavanje je oko 15%, dok je kod neivazivnih taj procenat oko 90%).
U pitanju su tumori koji sačinjavaju oko 20-25% tumora sredogrudja (medijastinuma), a čak 50% svih tumora prednjeg dela ove regije.
Tačan uzrok nastanka ovih tumora nije u potpunosti poznat, ali je doveden u vezu sa brojnim sistemskim oboljenjima. Čak svaki treći pacijent sa timomima ima neke od simptoma i znakova mijastenije gravis. Takodje, moguća je pojava dermatomiozitisa, sistemske skleroze, lupusa, Kušingovog sindroma, sindroma neadekvatne sekrecije antidiuretskog hormona…
Klasifikacija timoma je I stadijum-tumor ograničen i u kapsuli, II-tumor vrši invaziju na plućnu maramicu, ili okolno masno tkivo, III-tumor vrši invaziju na perikard, velike krvne sudove, ili pluća, IV-metasteze u perikardu, ili pleuri.
Statistički podaci pokazuju da se ovi tumori najčešće dijagnostikuju tokom pete decenije života, ali deca češće pokazuju simptome u odnosu na odrasle osobe. Takodje, soobe ženskog pola su nešto češće pogodjene ovim tipom tumora u odnosu na osobe muškog pola.
Kako se manifestuju timomi?
- u pitanju su promene ne pokazuju brzi rast i često se razvijaju godinama
- svaki treći pacijent nema nikakve simptome i potpuno je nesvestan postojanja ovog tumora
- češća je pojava simptoma kod dece, nego kod odraslih osoba
- moguća je pojava bola u grudima i otežanog disanja (dispneja)
- često se javlja kašalj, sa promuklošću
- kod velikih tumora mogu se javiti simptomi plućne insuficijencije, poremećaja srčanog ritma i opstrukcije šuplje vene sa perifernim edemima, ali je ova pojava retka
- pojava duplih slika (diplopija), zamor, malasksalost ukazuju na mijasteniju gravis
Kako se postavlja dijagnoza timoma?
Kako se leče timomi?
Lečenje zavisi od stadijuma bolesti. Kod prvog stadijua dovoljna je samo hirurška resekcija tumora, dok se kod invazije okolnih organa i tkiva preporučije radijaciona terapija i hemioterapija nakon operativnog lečenja.