Šta je akutna mijeloidna leukemija?
Akutna mijeloidna leukemija predstavlja malignu bolest koštane srži u kojoj su prekursori normalnih krvnih ćelija u ranim stadijumima umnoženi i ometaju normalne funkcije koštane srži. Dakle, u pitanju je maligna bolest u kojoj dolazi do umnožavanje blasta.
Nekoliko faktora je dovedeno u vezu sa ovim oblikom leukemije poput mijelodisplastičnog sindroma, aplastične anemije, policitemije, mijelofibroze, Fankoni anemije, ali i Daunovog sindroma, Blumovog sindroma, neurofibromatoze… Takodje, postoji jasna veza izmedju dejstva radijacionog zračenja i ovog oblika leukemije, pušenja i izloženosti pojedinim toksinima. Dejstvo hemioterapije koja se koristi u lečenju nekih drugih malignih tumora je takodje dovedeno u vezu sa ovim oblikom leukemije.
Statistički podaci pokazuju da se ovaj oblik leukemije znatno češće javlja u razvijemi zemljama i to češće kod pripadnika bele u odnosu na ostale rase. Srednje vreme kada se dijagnoza postavlja je oko 70 godina, ali se može javiti bilo kada tokom života. Podjednako su pogodjene osobe oba pola.
Kako se manifestuje akutna mijeloidna leukemija?
- može da postoji anemija (lupanje i preskakanje srca, bledilo lica, ubrzano zamaranje i malaksalost)
- česta je pojava anginoznih bolova, pa i infarkta miokarda kod starijih pacijenata
- kod trombocitopenije javljaju se potkožna krvarenja, modrice i sklonost ka produženom krvarenju
- kod neutropenije, postoji povećana sklonost ka javljanju infekcija
- česta je pojava noćnog preznojavanja sa povišenom telesnom temperaturom
- česta je pojava infekcija naročito gornjih disajnih puteva, koji slabo reaguju, ili ne reaguju na antibiotike
- kod infiltracije drugih organa, zahvaćeni su slezina, jetra, koža, desni
- kod uvećane slezine i jetre postoji rana sitost i može se napipati masa u trbuhu
- zahvaćenost limfnih čvorova prouzrokuje njihovo uvećanje
Kako se postavlja dijagnoza akutne mijeloidne leukemije?
Anamneza sa kliničkom sliko, i objektivnim pregledom nije dovoljna za postavljanje dijagnoza, ali može da pomogne da se postavi sumnja na ovo stane.
Potrebno je načiniti analizu krvne slike sa leukocitnom formulom koja pokazuje anemiju, trombocitopeniju i neutropeniju, kao i analize biohemije, elektrolita, perifernog razmaza krvi i kultura krvi.
Definitivna dijagnoza se postavlja na osnovu biopsije koštane srži i histopatološke, citološke i imunohistohemijske analize.
Kako se leči akutna mijelolastna leukemija?
Lečenje ovog oblika leukemije je hemioterapijom, a prognoza zavisi od starosti pacijenta, citološke prirode i prisustva odredjenih mutacija, odgovora na hemioterapiju…