Šta je rak (karcinom) želuca?
Istorijski gledano, rak želuca je bio ranije na drugom mestu najčešćih karcinoma, a u današnje vreme je na 14om mestu. Ipak, i dalje, karcinom želuca predstavlja veoma načajan faktor zbog visokog mortaliteta, a ovo je tako zato što najveći broj pacijenata postavlja dijagnozu u poodmaklim stadijumima bolesti.
Dakle, u pitajnu je tumor koji ima potencijal za udaljenim metastazama. Najčešće se javlja adenokarcinom želuca (karcinom porekla žlezda) i javlja se u gornjem delu želuca u oko 40% pacijenata, u srednjem delu kod 40% pacijenata, dok se u donjem (distalnom) delu javlja kod oko 10% pacijenata.
Karcinom želuca nastaje, kako zbog genetske predispozicije, tako i zbog delovanja faktora sredine. Ishrana sa malo vlakana, a dosta soli, crvenog i usoljenog mesa, masti životinjskog porekla su veoma bitni faktori u nastanku ovog karcinoma. Takodje, uticaj H. pilory infekcije je veoma značajan, jer veliki broj karcinoma želuca može da se razvije na tlu prethodnih ulkusa (čir).
Pokazano je da pušenje i konzumiranje alkohola može da predstavlja faktor rizika za nastanak karcinoma želuca. Kod svakog desetog pacijenta postoji jasna porodična sklonost ka nastanku karcinom želuca, a može se javiti i u sklopu nekih sindroma poput Li Fraumenovog sindroma, Pots Jegerovog sindroma, porodične adenomatozne polipoze… Epšten Bar virus se dovodi u vezu sa karcinomom želuca, kao i gojaznost, izloženost radijaciji i upotreba odredjenih lekova.
Klasifikacija karcinoma želuca je Tx-postojanje tumora ne može da bude procenjeno, T0-ne psotoje dokazi primarnog tumora, Tis-karcinom in situ, T1-tumor vrši invaziju na laminu propriju i submukozu, T2-tumor vriši invaziju na subserozu, T3-tumor probija serozu, T4-tumor se širi na okolne orane, Nx-postojanje metastaza u limfnim čvorovima ne može da bude procenjeno, N0-ne postoje metastaz u limfnim čvorovima, N-zahvaćeno je 1-6 limfnih čvorova, N2-zahvaćeno je 7-15 limfnih čvorova, N3-zahvaćeno je više od 15 čvorova, M0-ne postoje udaljene metastaze, M1-postoje udaljene metastaze.
Statistički podaci pokazuju da je karcinom želuca sedmi po redu uzrok smrti od kancera uopšte. Pripadnici azijskih rasa, stanovnici Južne Amerike, imaju nešto veću sklonost ka razvijanju kancera želuca. Osobe muškog pola su nešto češće pogodjene nego osobe ženskog pola. Karcinom želuca se najčešće razvija kod osoba starijih od 60 godina, mada se može javiti u bilo kom uzrastu, a kada se javlja kod mladjih osoba, obično je u pitanju agresivnija bolest i prognoza je nešto lošija.
Kako se manifestuje karcinom želuca?
- u ranijim stadijumima bolesti, ne postoje nikakvi simptomi i znaci bolesti
- mogu se javiti problemi sa varenjem, osećaj neugodnosti u trbuhu, mučnina i povvraćanje, rana sitost, gubitak apetita, melena (crna stolica), povraćanje krvi, neprijatan zadah iz usta
- u uznapredovalim stadijumima postoji gubitak apetita, telesne težine, malaksalost i adinamija
- ovaj kracinom često daje metastaza u limfne čvorove (Virhovljev čvor jr čvor sa leve strane iznad ključne kosti i on je najčešće uvećan)
- moguća je pojava anemije, paraneoplastičnog sindroma
- čest je osećaj bola u gornjem delu trbuha
- moguće je stvaranje ascitesa (nakupljanje slobodne tečnosti u trbuhu), ikterusa (žuta prebojenost kože i sluzokoža), kao i uvećanja jetre (hepatomegalija)
Kako se postavlja dijagnoza karcinoma želuca?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom pomaže prilikom postavljanja dijagnoze, ali se moraju načiniti dopunska ispitivanja.
Laboratorijska ispitivanja pokazuju anemiju, povećanje karcioembrionskih antigena (CEA), kao i CA19.9.
Zlatni standard u postavljanju dijagnoze je gastroskopija (snimanje unutrašnjosti želuca posebnom seondom). Tako je moguće videti sluzokožu želuca i veličinu i lokalizaciju promena, a može se uzeti i isečak tkiva (biopsija) za histopatološku analizu, što može da pomogne da se ustanovi da li je u pitanju benigna, ili maligna promena.
Za pacijente je veoma komforno i snimanje uz pomoć gutanja barijumskog kontrasta, ali snimanje nije apsoultno specifično.
Rendgen, skener (kompjuterizovana tomograifja) i nuklearna magnetna rezonanca se koriste za procenu stadijuma bolesti i raširenosti procesa.
Kako se leči karcinom želuca?
Lečenje karcinoma želuca je prevashodno hirurško i podrazumeva otklanjanje tumora, a neretko i dela želuca sa okolnim limfnim žlezdama.
Kao adjuvantna terapija koristi se hemioterapija i radijaciona terapija.
Prognoza zavisi od vrste karcinoma, stadijuma bolesti, uzrasta, pola i opšteg stanja bolesnika.