Šta je retinoblastom?
Retinoblastom predstavlja najčešći tumor očne regije kod dece. Tumor se naziva retinoblastom zato što su glavnina ćelija ovog tumora po prirodi retinoblasti (nediferentovane ćelije mrežnjače). Ovaj tumor može da pokazuje rast ka unutrašnjosti oka, ka spoljašnjosti oka, ili da infilitriše mrežnjaču oka.
Uzrok nastanka retinoblastoma je mutacije na kraku hromozoma broj 13, što znači da postoji genetska predispozicija. Do pojave ovih mutacija dolazi sporadično, mada je porodično javljanje retinoblastoma prisutno u oko 5% slulčajeva.
Statistički podaci pokazuju da se retinoblastom javlja kod otprilike 11 dece na milion, mladje od 5 godina. U pojedinim delovima sveta, poput Filipina, ovaj tumor se javlja znatno češće, na svakih 18 000 novorodjenčadi. Ne postoji rasna predilekcija za pojavu retinoblastoma. Podjednako je obolevanje medju dečaima i devojčicama. Preko 90% dijagnoza retinoblastoma se postavlja pre 5. godine, mada se može javiti i kod odraslih osoba, mada znatno redje.
Kako se manifestuje retinoblastom?
- u prvim stadijumima se javljaju beličaste formacije u vidu ploča na mrežnjači
- stadijum amaurotičnog mačjeg oka se karakteriše specifičnim odsjajem oka deteta i tada sami roditelji primećuju promene na oku deteta
- drugi najčešći simptom i znak je strabizam (razrokost)
- specifičan odsjaj oka se naziva leukokorija i javlja se kod većine dece obolele od ove bolesti
- zenica zahvaćenog oka je proširena, a dete na to oko ne vidi
- kasnije se javlja povećani očni pritisak (glaukom) koji se manifestuje bolovima, crvenilom oka, kao i uvećanim okom
- u uznapredovalim stadijumima se tumor širi van očne duplje lobanje, najčešće u vidu karfiloastih formacija
- poslednji stadijum obuhvata udaljene metastaze
- tumor se najčešće širi u mozak preko očnog nerva