Bolest srpastih eritrocita i srodni sindromi
Bolest srpastih eritrocita je daleko najučestaliji i najozbiljniji tip poremećaja u sintezi hemoglobina (izvršena je izmena ami-no-kiseline na šestoj poziciji u beta lancu, glutamin je zamenjen valinom, i formiran je HbS). Ovaj poremećaj utiče na smanjenu rastvorljivost deoksihemoglobina koji stoga polimerizuje, formirajući filamento-znu želatinoznu mrežu koja povećava in-tracelularnu viskoznost eritrocita, dovodi do rigidnosti i deformacije morfološkog oblika eritrocita, nastaju eritrociti u vidu srpa. Polimerizacija hemoglobina S, u uslo-vima smanjene oksigenacije, dovodi do hemolize eritrocita, kako direktno tako i promenom morfološkog oblika eritrocita i njihovim prevremenim uklanjanjem iz cirkulacije. Međutim, mnogo značajniji od he-molize jeste efekat koji imaju ovako morfološki izmenjeni eritrociti na tok krvi u cirkulaciji. Srpasti eritrociti dovode do opstrukcije arteriola i do posledične hipoksi-je koja ukoliko se često ponavlja, dovodi do nekroze i oštećenja organa, posebno slezine, pluća, bubrega i mozga. I samo povišenje viskoznosti eritrocita utiče na povišenje viskoznosti krvi, posebno kad je hematokrit >30%, pa i ovaj efekat rezultu-je u poremećaju perfuzije i posledičnoj hi-poksiji i oštećenju tkiva i organa. Proces stvaranja srpastih eritrocita, zavistan je kako od stepena oksigenacije hemoglobina u eritrocitima, tako i od stepena koncentracije HbS, pH i temperature. Nakon više po-navljanih epizoda, srpasti eritrociti bivaju ireverzibilno izmenjeni i ne mogu se vratiti u normalni oblik.
Kliničke manifestacije značajno variraju i individualno i u odnosu na uzrast bolesnika. Međutim, kod većine bolesnika postoje simptomi i znaci hronične anemije sa bledilom, lakim zamaranjem i smanjenom tolerancijom na fizička opterećenja. Imajući u vidu da je većina bolesnika sa bolešću srpastih eritrocita afričkog porekla, posebna pažnja treba da se usmeri na pregled vidljivih sluzokoža. Pored ble-dila, uobičajeno je i žutilo, s obzirom na hroničnu hemolizu, kao i nalaz kalkuloze u žučnoj kesi. Srce je uglavnom uvećano, i sistolni šumovi se obično uvek registru-ju. Pored opštih manifestacija anemije, uobičajeni su simptomi i znaci okluzije krvnih sudova. Kliničke manifestacije izazvane okluzijom krvnih sudova mogu biti vrlo raznolike: ulceracije na potkolenicama koje sporo zaceljuju, priapizam, ponavljane epizode plućnih infarkta tzv „akutni plućni sindrom” karakterisan povišenom temperaturom, bolovima u grudnom košu i plućnim infiltratima. Ovaj sindrom najve-rovatnije je posledica oštećenja cirkulacije u plućima zbog okluzije ili povećane viskoznosti u malim krvnim sudovima. Hipok-sične zone postaju lako inficirane i bolesnik ubrzo postaje febrilan. Ovaj proces može ubrzano da napreduje sa sve većom hipoksijom. Može uticati i na pojavu srpastih eritrocita u arteriolama u sistemskoj cirkulaciji, otežati perfuziju i dovesti do multiplih oštećenja organa: mozga, bubrega, pankreasa, jetre i kostne srži. U slučaju zahvaćenosti mozga, bolesnik može ući u komu, ali bez lokalizovanih neuroloških ispada. Iz ovoga stanja bolesnik se može i kompletno oporaviti ukoliko se primeni adekvatna terapija (kompletna izmena krvi). Hronično oštećenje plućne vaskulane mreže dovodi do plućne hipertenzije, srčane insuficijencije i smrtnog ishoda.
U dečjem dobu vrlo često dolazi do sistemskih infekcija gram-pozitivnim mikro-gorganizmima, posebno Sretptococcus-om pneumoniae, s obzirom da je slezina glavno mesto akumulacije srpastih eritrocita i da u tom slučaju dolazi do usporovanja klirensa mikroorganizama kroz slezinu. Posebno su deca mlađa od 5 godina izuzetno osetljiva na septičke infekcije. Osteomi-jelitis izazvan salmonelom karakterističan je za bolest srpastih eritrocita. Slezina je u dečijem uzrastu najpre uvećana, međutim ponavljane epizode infarkta slezine dovode do njenog značajnog smanjenja, kako veličine tako i funkcije, fenomen poznat kao „autosplenektomija”. Moždani infarkti, teška komplikacija bolesti srpastih eritrocita mogu da se jave i kod male dece, dovodeći do trajne oduzetosti.
I drugi organi mogu biti oštećeni zbog postepene i dugotrajno smanjene perfuzije. Kosti, posebno glava femura i humeru-sa, mogu pretrpeti aseptičnu nekrozu. Is-hemična retinopatija je karakteristična zbog opstrukcije krvnih sudova retine, i rezultuje hemoragijama, odlubljivanjem redne i slepilom. Papilama nekroza sa hematuri-jom dovodi do progresivne bubrežne insu-ficijencije koja je u četvrtoj i petoj deceniji života uobičajeni uzrok smrnog ishoda ovih bolesnika.
Pored navedenih hroničnih kliničkih manifestacija bolesti srpastih eritrocita, postoje tri tipa akutnih epizoda nazvanih krize:
- bolne krize ili infarkti,
- krize sekvestracije i
- hemolizne krize.
Bolne krize su karakterisane intenzivnim bolovima u predelu skeleta, uzrokovane su najčešće okluzijom krvnih sudova u predelu dugih kostiju. Krize su iznenadne u nastanku, traju 5 do 10 dana i obično prestaju bez posledica. Prisutna je i povišena temperatura, a nema dodatne hemolize, koncentracija hemoglobina u krvi je bez promené. Bolne krize bivaju učestalije do 20-tih godina, a rede posle 30-tih godina života. Krize sekvestracije su uglavnom ograničene na novorodenčad i malu decu, a ponekad se mogu javiti i kod odraslih osoba sa splenomegalijom. U ovom tipu krize dolazi do masivne akumulacije eritrocita u slezini što dovodi do akutnog pada hemoglobina u krvi i hipo-volemijskog šoka. Nije neuobičajeno da ove krize dovedu i to fatalnog ishoda. Hemolizne krize su neuobičajene, a karakterisane su padom koncentracije hemoglobina u krvi sa izrazitim povećanjem žutice. Ove krize mogu trajati od nekoliko sati do nekoliko dana.
Važno je napomenuti da veliki broj faktora može da utiče na tok bolesti srpastih eritrocita i da precipitira pojavu kriza. Najvažniji faktori su: infekcija i povišena temperatura, dehidratacija i izlaganje sniženoj koncentraciji kiseonika (npr. na višim nadmorskim visinama).
Kod bolesnika sa sindromom srpsatih eritrocita treba uvek odrediti stepen anemije, s obzirom da promené u koncentraciji hemoglobina mogu ukazivati na određene kliničke komplikacije uključujući i krize. Retikulociti su uobičajeno izrazito povišeni. Blagi stepen leukocitoze i trombocitoze uvek postoji u slučaju auto-splenektomije. Nekonjugovani bilirubin uvek je povišen. Na razmazu periferne krvi morfološki se detektuju srpasti eritrociti. Definitivna dijagnoza bolesti srpastih eritrocita postavlja se elektroforezom hemoglobina.
Lečenje
Pre samog lečenja bolesnici sa sindromom srpastih eritrocita moraju biti upoznati da:
- izbegavaju visoke nadmorske visine,
- svakodnevno održavaju adekvatan unos tečnosti i
- terapija infekcije mora biti hitno prime-njena čim se manifestuje.
Profilaktična terapija folanom (1 mg /dnevno) se takode primenjuje kod svakog bolesnika.
Lečenje bolnih kriza je najčešća terapija i sastoji se iz:
- hidracije,
- intenzivne analgezije u vidu intraven-skih infuzija narkotika u optimalnim dozama do popuštanja bolova,
- 3- utopljavanja i
- 4. kiseonične terapije.
Lečenje plućnih komplikacija postiže se primenom antibiotika širokog spektra (ceftriakson i erythromycin) zajedno sa hi-dracijom i kiseoničnom terapijom. U slučaju respiratorne insucijencije (Pa02 <60 mmHg), potrebna je i izmena krvi transfuzijama. Proliferativna retinopatija se leci laserskom terapijom. Ulceracije na do-njimekstremitetima lokalnom terapijom. U lečenju srčane i bubrežne insuficijencije potrebno je primeniti opšte mere lečenja ovih stanja.
Transfuzije koncentrovanih eritrocita treba primeniti u specifičnim kliničkim komplikacijama, a izvan toga s oprezom zbog rizika od sekundarne hemohromato-ze: