Sindrom raspadanja (lize) tumora
Sindrom lize tumora nastaje usled raspadanja malignih ćelija i karakteriše se hiperurikemijom, često praćenom bubrežnom insuficijencijom, zbog taloženja urata u tu-bulima, hiperkalijemijom i hiperfosfatemijom.
Etiopatogeneza
Nehočkinske limfome (NHL), kao i leukemije čine maligne ćelije sa jako visokom proliferativnom aktivnošću ali i spontanom apoptozom. Stoga tumor veoma brzo raste, ali istovremeno se veliki broj ćelija i raspada. Bolesnici sa velikom tumorskom masom, što se može manifestovati hi-perleukocitozom, uvećanjem jetre, slezine i bubrega, ograničenim tumorom ili visokim vrednostima serumske laktat-dehidro-genaze (LDH), često imaju metaboličke poremećaje koji čine ovaj sindrom i pre početka lečenja. Naravno, početak specifične terapije mnogostruko povećava mogućnost nastanka sindroma, pa je kod sve de-ce sa leukemijom i NHL uobičajeno da se sprovode preventivne mere.
Raspadom tumorskih ćelija oslobađaju se nukleinske kiseline, intracelularni kali-jum i fosfati. Raspad purina, gradivnog elementa nukleinskih kiselina prikazan je na šemi 1. Iz degradacionih produkata purina – ksantina i hipoksantina, dejstvom enzima ksantin-oksidaze, nastaje mokraćna kiselina koja se u višku taloži u kiseloj sredini bubrega u sabirnim kanalićima. Tako nastaje bubrežna insuficijencija, koja može pogoršati već postojeću hiperkalijemiju i hiperfosfatemiju sa sledstvenom hipokal-cemijom.
Lečenje
Lečenje i prevencija sindroma raspadanja tumora sastoje se u povećanju diureze, alkalinizaciji urina, jer su urati rastvorljivi u alkalnoj, a talože se u kiseloj sredini, i primeni alopurinola koji inhibira enzim ksantin-oksidazu. Sa merama prevencije se počinje kod bolesnika sa limforetikular-nim malignitetima pre početka citostatske terapije, a sprovode se sve do redukcije tumorske mase.
Pre terapije treba uzeti pažljivo anamne-stičke podatke o prethodnoj diurezi i eventualno već postojećim simptomima i znacima hipokalcemije kao što su povraćanje, konvulzije, tetanični grčevi. Prilikom fizikalnog pregleda naročito treba obratiti pažnju na pregled kardiovaskularnog sistre-ma, jer se planira davanje velike količine tečnosti. Od laboratorijskih analiza, pre započinjanja terapije, obavezno je odrediti ureju, kreatinin, mokraćnu kiselinu, natri-jum, kalijum, bikarbonate, kalcijum, fosfor i LDH.
Rehidracija se planira u količini od 3 do 5 l/m i to 5% glukoza u 0,25 N rastvoru NaCl (na 3 dela 5% glikoze jedan deo 0,9% NaCl). Ako je bolesnik dehidriran, treba početi sa bolusom od 10 do 20 ml/kg 0,9% NaCl u trajanju od 30 minuta. Mora se pratiti satna diureza. Na primer, bolesnik koji prima 3 l/m2 treba da ima satnu diurezu od 100 ml/m /sat. Naime, dozvoljena re-tencija tečnosti, bez obzira na količinu koju bolesnik prima, jeste 600 ml/m /dan, tako da se lako može izračunati neophodna satna diureza. Ako je diureza nezadovoljavajuća, može se primeniti 20% manitol u kratkotrajnoj infuziji. Doza je 0,5 g/kg za decu do 9 godina i 15 g/m za starije, a ponavlja se po potrebi na 6 sati. Ako je neophodno, može se dodati i furosemid 1 do 2 mg/kg svakih 6 do 8 sati. Alkalnizacija urina se postiže davanjem bikarbonata, i to 30-40 mEq NaHCOj (tj. 8,4% NaHCOS) na svaki litar tečnosti za rehidraciju. Poželjno je da se postigne pH urina 7, ali manji od 7,3- Za ovo je potrebno nekada dati i veću količinu bikarbonata, vodeći računa da nivo bikarbonata u serumu ne prede 30 mmol/1. Ukoliko se zadovoljavajuća al-kalinizacija urina ne može postići, može se dodati acetazolamid 5mg/kg svakih 6 do 8 sati, maksimalno lg dnevno, koji reduku-je reapsorpciju bikarbonata u proksimal-nim tubulima.
Alpurinol se daje u dozi od 100 do 200 mg/m svakih 8 sati, maksimum 800mg /dan. Ako se sa alopurinolom počinje istog dana kada i sa specifičnom citolitičkom terapijom, treba dati prvu dozu od 300 mg/m2. Pošto ovaj lek smanjuje stvaranje mokraćne kiseline ostaje velika količina ksantina i hipoksantina koji se izlučuju putem bubrega, a ksantin se može taložiti u tubulima pri pH urina većem od 7,4 i dovesti do bubrežne insuficijencije. Pri primeni alopurinola važno je naglasiti da se ovaj lek izlučuje putem bubrega i da je u bubrežnoj insufijijenciji potrebna redukcija.
Pacijent sa ovom terapijom zahteva intenzivno praćenje koje se sastoji u određivanju satne diureze i kontroli srčane frekvencije i krvnog pritiska na 2 do 4 sata. Od laboratorijskih analiza neophodno je određivanje pH urina pri svakoj mikciji i serumskih bikarbonata 2 puta dnevno da bi se planirala količina bikarbonata u infuzionoj tečnosti. Biohemijske analize koje se uzmaju pre terapije treba ponavljati svakodnevno. Ostale analize se planiraju u zavisnosti od pojave komplikacija. Iako povećano stvaranje mokraćne kiseline čini osnovu sindroma Uze tumora, praćenje nivoa mokraćne kiseline u serumu nije od značaja za procenu težine kliničke slike i toka bolesti. Naime, do povećanja nivoa mokraćne kiseline u serumu dolazi tek nakon što se ekskrecija višestruko povećala, tako da je moguće da dode do stvaranja kristala mokraćne kiseline u lumenu sabirnih kanalića pri skoro normalnim vrednostima u serumu.
Ukoliko je reč o pacijentu sa malim početnim brojem blasta (ispod 1000/mm3), bez tumorske mase i organomegalije, lekar se može odlučiti da mere za prevenciju sindroma raspadanja tumora sprovede pe-roralnim putem. U tom slučaju savetuje se da dete popije veliku količinu tečnosti 4,5 do 5 l/m , bikarbonati se daju u dnevnoj dozi od oko 15 g/m podeljeno u tri doze uz Alopurinol 300 mg/m2/dan
Komplikacije
Hiperkalijemija najviše ugrožava dete pa zahteva hitno sprovodenje odgovarajuće terapije. Kako se mere za lečenje hiperka-lemije u sindromu tumorske lize ne razlikuju od uobičajenih, ovde neće biti posebno navedene.
Hipokalcemija se koriguje samo ako postoje simptomi karakteristični za ovaj poremećaj. Daje se 10% kalcijum gluko-nat u dozi od 0,5 ml/kg u trajanju od 10 minuta. Prilikom korigovanja treba pratiti vrednost fosfata i kalcijuma u krvi, jer ukoliko proizvod koncentracija kalcijuma i fosfora prelazi 4,6 mmol/1, može da dode do kristalizacije kalcijum fosfata u mekim tkivima, posebno nefrokalcinoze. Primena kalcijum karbonata per os je efikasna u kontrolisanju hiperfosfatemije, ali iz navedenih razloga, za kontrolu hiperfosfatemije bolje je dati aluminijum hidroksid 50—150 mg/kg/dan takode peroralno. Povećanje pH urina iznad 7,4 opasno je i stoga što fosfor precipitira u alkalnoj sredini, pa može da dode do masivne fosfatne krista-Iurije.
Ukoliko se pored sprovodenja mera prevencije i lečenja sindroma raspadanja tumora razvije bubrežna insuficijencija sa oli-gurijom, indikovana je dijaliza bez oklevanja, jer je pokazano da je trajanje oligurije nakon dijalize proporcionalno trajanju oligurije pre prve dijalize. Intermitentna hemodija-liza ili kontinuirana hemofiltracija su bolje od peritonealne dijalize. Kod bolesnika sa reten-cijom tečnosti moguća je i respiratorna insuficijencija koju dodamo precipitiraju pleural-ni izlivi zbog leukemijske infiltracije pleure, tumor u medijastinumu, abdominalni tumora, ascites ili peritonealna dijaliza.
U nekim evropskim zemljama već dugo se smatra da urat-oksidaza (urikaza ili uri-kozim) koja konventuje mokraćnu kiselinu u rastvorljivi alantoin predstavlja urikolitič-ki agens izbora, bolji od alopurinola. Urikaza se primenjuje intramuskularno ili u kratkotrajnoj infuziji u dozi od 100 IJ/kg jednom do dva puta dnevno. Pošto je lek veoma efikasan u smanjenju serumskog nivoa mokraćne kiseline, alkalinizacija urina nije potrebna, što je takode prednost, jer se time povećava ekskrecija fosfata. Međutim, lek je veoma alergogen, tako da čak do 5% lečenih ima urtikariju, bronho-spazam i hipoksemiju, a kod “bolesnika sa glukoza-6-fosfat dehidrogenaza deficijenci-jom može da dode do methemoglobinemi-je i hemolize.