• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Sindrom raspadanja (lize) tumora

Sindrom raspadanja (lize) tumora

Sindrom lize tumora nastaje usled raspa­danja malignih ćelija i karakteriše se hipe­rurikemijom, često praćenom bubrežnom insuficijencijom, zbog taloženja urata u tu-bulima, hiperkalijemijom i hiperfosfatemijom. 

Etiopatogeneza

Nehočkinske limfome (NHL), kao i leu­kemije čine maligne ćelije sa jako viso­kom proliferativnom aktivnošću ali i spon­tanom apoptozom. Stoga tumor veoma brzo raste, ali istovremeno se veliki broj će­lija i raspada. Bolesnici sa velikom tumor­skom masom, što se može manifestovati hi-perleukocitozom, uvećanjem jetre, slezine i bubrega, ograničenim tumorom ili viso­kim vrednostima serumske laktat-dehidro-genaze (LDH), često imaju metaboličke po­remećaje koji čine ovaj sindrom i pre početka lečenja. Naravno, početak specifič­ne terapije mnogostruko povećava moguć­nost nastanka sindroma, pa je kod sve de-ce sa leukemijom i NHL uobičajeno da se sprovode preventivne mere.


Raspadom tumorskih ćelija oslobađaju se nukleinske kiseline, intracelularni kali-jum i fosfati. Raspad purina, gradivnog ele­menta nukleinskih kiselina prikazan je na šemi 1. Iz degradacionih produkata puri­na – ksantina i hipoksantina, dejstvom en­zima ksantin-oksidaze, nastaje mokraćna kiselina koja se u višku taloži u kiseloj sredini bubrega u sabirnim kanalićima. Tako nastaje bubrežna insuficijencija, koja mo­že pogoršati već postojeću hiperkalijemiju i hiperfosfatemiju sa sledstvenom hipokal-cemijom. 

Lečenje

Lečenje i prevencija sindroma raspada­nja tumora sastoje se u povećanju diureze, alkalinizaciji urina, jer su urati rastvorljivi u alkalnoj, a talože se u kiseloj sredini, i primeni alopurinola koji inhibira enzim ksantin-oksidazu. Sa merama prevencije se počinje kod bolesnika sa limforetikular-nim malignitetima pre početka citostatske terapije, a sprovode se sve do redukcije tu­morske mase.

Pre terapije treba uzeti pažljivo anamne-stičke podatke o prethodnoj diurezi i even­tualno već postojećim simptomima i zna­cima hipokalcemije kao što su povraćanje, konvulzije, tetanični grčevi. Prilikom fizi­kalnog pregleda naročito treba obratiti pa­žnju na pregled kardiovaskularnog sistre-ma, jer se planira davanje velike količine tečnosti. Od laboratorijskih analiza, pre za­počinjanja terapije, obavezno je odrediti ureju, kreatinin, mokraćnu kiselinu, natri-jum, kalijum, bikarbonate, kalcijum, fosfor i LDH.

Rehidracija se planira u količini od 3 do 5 l/m i to 5% glukoza u 0,25 N rastvoru NaCl (na 3 dela 5% glikoze jedan deo 0,9% NaCl). Ako je bolesnik dehidriran, treba početi sa bolusom od 10 do 20 ml/kg 0,9% NaCl u trajanju od 30 minuta. Mora se pra­titi satna diureza. Na primer, bolesnik ko­ji prima 3 l/m2 treba da ima satnu diurezu od 100 ml/m /sat. Naime, dozvoljena re-tencija tečnosti, bez obzira na količinu ko­ju bolesnik prima, jeste 600 ml/m /dan, ta­ko da se lako može izračunati neophodna satna diureza. Ako je diureza nezadovolja­vajuća, može se primeniti 20% manitol u kratkotrajnoj infuziji. Doza je 0,5 g/kg za decu do 9 godina i 15 g/m za starije, a po­navlja se po potrebi na 6 sati. Ako je neo­phodno, može se dodati i furosemid 1 do 2 mg/kg svakih 6 do 8 sati. Alkalnizacija urina se postiže davanjem bikarbonata, i to 30-40 mEq NaHCOj (tj. 8,4% NaHCOS) na svaki litar tečnosti za rehidraciju. Poželjno je da se postigne pH urina 7, ali manji od 7,3- Za ovo je potrebno nekada dati i veću količinu bikarbonata, vodeći računa da nivo bikarbonata u serumu ne prede 30 mmol/1. Ukoliko se zadovoljavajuća al-kalinizacija urina ne može postići, može se dodati acetazolamid 5mg/kg svakih 6 do 8 sati, maksimalno lg dnevno, koji reduku-je reapsorpciju bikarbonata u proksimal-nim tubulima.

Alpurinol se daje u dozi od 100 do 200 mg/m svakih 8 sati, maksimum 800mg /dan. Ako se sa alopurinolom počinje istog dana kada i sa specifičnom citolitičkom terapijom, treba dati prvu dozu od 300 mg/m2. Pošto ovaj lek smanjuje stvara­nje mokraćne kiseline ostaje velika koli­čina ksantina i hipoksantina koji se izlu­čuju putem bubrega, a ksantin se može taložiti u tubulima pri pH urina većem od 7,4 i dovesti do bubrežne insuficijencije. Pri primeni alopurinola važno je naglasiti da se ovaj lek izlučuje putem bubrega i da je u bubrežnoj insufijijenciji potrebna re­dukcija.

Pacijent sa ovom terapijom zahteva intenzivno praćenje koje se sastoji u određivanju satne diureze i kontroli srča­ne frekvencije i krvnog pritiska na 2 do 4 sata. Od laboratorijskih analiza neo­phodno je određivanje pH urina pri sva­koj mikciji i serumskih bikarbonata 2 pu­ta dnevno da bi se planirala količina bikar­bonata u infuzionoj tečnosti. Biohemijske analize koje se uzmaju pre terapije treba ponavljati svakodnevno. Ostale analize se planiraju u zavisnosti od pojave komplika­cija. Iako povećano stvaranje mokraćne ki­seline čini osnovu sindroma Uze tumora, praćenje nivoa mokraćne kiseline u seru­mu nije od značaja za procenu težine kli­ničke slike i toka bolesti. Naime, do pove­ćanja nivoa mokraćne kiseline u serumu dolazi tek nakon što se ekskrecija višestru­ko povećala, tako da je moguće da dode do stvaranja kristala mokraćne kiseline u lumenu sabirnih kanalića pri skoro nor­malnim vrednostima u serumu.

Ukoliko je reč o pacijentu sa malim po­četnim brojem blasta (ispod 1000/mm3), bez tumorske mase i organomegalije, lekar se može odlučiti da mere za prevenciju sindroma raspadanja tumora sprovede pe-roralnim putem. U tom slučaju savetuje se da dete popije veliku količinu tečnosti 4,5 do 5 l/m , bikarbonati se daju u dnevnoj dozi od oko 15 g/m podeljeno u tri doze uz Alopurinol 300 mg/m2/dan 

Komplikacije

Hiperkalijemija najviše ugrožava dete pa zahteva hitno sprovodenje odgovarajuće terapije. Kako se mere za lečenje hiperka-lemije u sindromu tumorske lize ne razli­kuju od uobičajenih, ovde neće biti poseb­no navedene.

Hipokalcemija se koriguje samo ako postoje simptomi karakteristični za ovaj po­remećaj. Daje se 10% kalcijum gluko-nat u dozi od 0,5 ml/kg u trajanju od 10 minuta. Prilikom korigovanja treba pratiti vrednost fosfata i kalcijuma u krvi, jer uko­liko proizvod koncentracija kalcijuma i fos­fora prelazi 4,6 mmol/1, može da dode do kristalizacije kalcijum fosfata u mekim tkivima, posebno nefrokalcinoze. Primena kalcijum karbonata per os je efikasna u kontrolisanju hiperfosfatemije, ali iz na­vedenih razloga, za kontrolu hiperfosfa­temije bolje je dati aluminijum hidroksid 50—150 mg/kg/dan takode peroralno. Pove­ćanje pH urina iznad 7,4 opasno je i stoga što fosfor precipitira u alkalnoj sredini, pa može da dode do masivne fosfatne krista-Iurije.

Ukoliko se pored sprovodenja mera pre­vencije i lečenja sindroma raspadanja tumo­ra razvije bubrežna insuficijencija sa oli-gurijom, indikovana je dijaliza bez oklevanja, jer je pokazano da je trajanje oligurije na­kon dijalize proporcionalno trajanju oliguri­je pre prve dijalize. Intermitentna hemodija-liza ili kontinuirana hemofiltracija su bolje od peritonealne dijalize. Kod bolesnika sa reten-cijom tečnosti moguća je i respiratorna insu­ficijencija koju dodamo precipitiraju pleural-ni izlivi zbog leukemijske infiltracije pleure, tumor u medijastinumu, abdominalni tumo­ra, ascites ili peritonealna dijaliza.

U nekim evropskim zemljama već dugo se smatra da urat-oksidaza (urikaza ili uri-kozim) koja konventuje mokraćnu kiselinu u rastvorljivi alantoin predstavlja urikolitič-ki agens izbora, bolji od alopurinola. Uri­kaza se primenjuje intramuskularno ili u kratkotrajnoj infuziji u dozi od 100 IJ/kg jednom do dva puta dnevno. Pošto je lek veoma efikasan u smanjenju serumskog nivoa mokraćne kiseline, alkalinizacija uri­na nije potrebna, što je takode prednost, jer se time povećava ekskrecija fosfata. Me­đutim, lek je veoma alergogen, tako da čak do 5% lečenih ima urtikariju, bronho-spazam i hipoksemiju, a kod “bolesnika sa glukoza-6-fosfat dehidrogenaza deficijenci-jom može da dode do methemoglobinemi-je i hemolize.

Slični članci

Ukratko imala sam dve inseminacije,jednu vto neuspesnu i posle toga sam radila test na trombofiliju gde je pai 4g4g visoki rizik

Ukratko imala sam dve inseminacije,jednu vto neuspesnu i posle toga sam radila test na trombofiliju gde je pai 4g4g visoki...

Pročitaj jošDetails

Često sam bila sklona pojavljivanju limfnih zlezda u predelu vrata

Često sam bila sklona pojavljivanju limfnih zlezda u predelu vrata Molim Vas za savet! Cesto sam bila sklona pojavljivanju limfnih...

Pročitaj jošDetails

Analiza rezultata za trombofiliju

Analiza rezultata za trombofiliju Uradila sam analize za urodjenu trombofiliju, stigli su rezultati homozigot za MTHFR oba alela su normalna,...

Pročitaj jošDetails

Urođene trombocitopenije (sniženi trombociti) kod beba, bebe, deteta, dece, lečenje i terapija

Urođene trombocitopenije (sniženi trombociti) kod beba, bebe, deteta, dece, lečenje i terapija Urođene trombocitopenije su grupa retkih, heterogenih bolesti koje...

Pročitaj jošDetails

Neonatalna trombocitopenija (sniženi trombociti) kod novorodjene bebe, deteta, dece, lečenje i terapija

Neonatalna trombocitopenija (sniženi trombociti) kod novorodjene bebe, deteta, dece, lečenje i terapija Neonatalna alo- ili izoimuna trombocitopenija (NAIT) ima istu...

Pročitaj jošDetails

Hemofilija kod detet, dece, lečenje , terapija i prognoza

Hemofilija kod detet, dece, lečenje , terapija i prognoza Hemofilija A je urođeni nedostatak FVIII i javlja se sa učesta­lošću...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Afibrinogenemija i hipofibrinogenemija (nedostatak fibrinogena)

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.