Šta je sekundarna policitemija?
Termin policitemija se odnosi na povećanje broja eritrocita, medjutim često se sa povećanjem broja eritrocita (crvena krvna zrnca), nalazi i povećanje leukocita (bela krvna zrnca), kao i trombocita (krvne pločice).
Sam termin policitemija se odnosi prevashodno na povećanje eritrocita koje nastaje zbog poremećaja na nivou koštane srži, a ako se misli samo na povećanje nivoa eritrocita u krvi, tada se koristi termin eritricitoza.
Do pojave relativnog povećanja broja krvnih elemenata može da dodje prilikom gubitka tečnosti u organizmu (dehidratacija). Da bi se ove dve stvari razlikovale, potrebno je načiniti merenje mase eritrocita.
Sekundarna policitemija nastaje zbog povećane proizvodnje crvenih krvnih zrnaca. Do ove pojave može da dovede nedovoljno kiseonika u tkivima (dešava se na velikim visinama, prilikom nekih bolesti pluća, kod nekih bolesti srca, kod pušača…), kod loše prokrvljenosti bubrega (ateroskleroza, aneurizma, glomerulonefritis, nakon transplantacije), kod pojedinih stanja sa genetskom predispozicijom, kod administritanja testosterona…
Statistički podaci koji govore o ukupnom broju obolelih nedostaju, jer veliki broj uzroka može da se nadje u osnovi ovog stanja.
Kako se manifestuje sekundarna policitemija?
- glavobolja, nesvestica, poremećaji vida, intermitentne klaudikacije i angina pektoris
- često postoji zujanje u ušima i
- može da dodje do pojave krvarenja (krvarenje iz nosa, desni, iz digestivnih organa i na koži)
- često se javljaju tromboembolijske komplikacije
- kada postoji uvećanje slezine (splenomegalija) i jetre (hepatomegalija), javlja se rana sitost nakon obroka
- često se javlja svrba na koži (pruritus)
- često se javlja povišeni krvni pritisak
- ne treba zaboraviti na simptome i znake osnovne bolesti koja izaziva sekundarnu policitemiju