Šta je Plummer-Vilsonov sindrom?
Plummer – Vilsonov sindrom je sindrom koji se karakteriše otežanim gutanjem (disfagija) u postkrikoidnoj regiji (ispod grkljana), teškom anemijom i prisustvom promena na sluzokoži jednjaka (ezofagusa). Nekada se koristi i termin sideropenijska disfagija (sideropenijska anemija je anemija sa nedostatkom gvoždja).
Tačan uzrok nastanka ovog sindroma nije u potpunosti poznat, ali se pretpostavlja da postoji genetska predispozicije, imuniteta i poremećaji ishrane i nutritivnog statusa.
Statistički podaci o broju obolelih od od ovog sindroma na godišnjem nivou nedostaju. U današnje vreme se ovaj sindrom ne sreće tako često zboh poboljšane ishrane. Nešto češće se ovaj sindrom javlja kod pripadnika bele, u odnosu na druge rase. Osobe ženskog pola su češće pogodjene nego osobe muškog pola. Najčešće se vidja kos osoba starijih od 40 godina, mada se moženaći u bilo kom životnom dobu.
Kako se manifestuje Plummer-Vinson sindrom?
- otežano gutanje (disfagija) je najčešći simptom obe bolesti i češće se javlja prilikom gutanja čvrste hrane
- moguća je pojava zastajanja hrane i aspiracije sadržaja
- često se javljaju umor, malaksalost i otežano disanje
- usled nedostatka gvoždja javlja se angularni heilitis, glositis i koilonihija
Kako se postavlja dijagnoza Plummer-Vinsonovog sindroma?
Poželjno je analizirati kompletnu krvnu sliku sa leukocitnom formulom, razmaze krvi i analize gvoždja.
Barijumsko kontrastno snimanje jednjaka je najčešće korišćena metoda prilikom postavljanja dijagnoze, dopunjena sa ezofagoskopijom (snimanje unutrašnjosti jednjaka kamero, sondom kojom se ulazi kroz usta).
Kako se leči Plummer-Vinson sindrom?
Veoma dobri rezultati se postižu ordiniranjem preparata gvoždja, zajedno sa popravljanjem načina ishrane.
Hirurško lečenje je retko neophodno.