Reumatska groznica (febris rheumatica)
Reumatska groznica je bolest dece i mladih. Njen značaj je u mogućnosti nastanka hroničnih oštećenja srca u vidu srčanih mana koje dovode do rane invalidnosti i smrtnosti.
Etiologija ipatogeneza
Pokretač patogenog procesa je Beta he-molički streptokok grupe A, koji prvo izaziva infekciju gornjih respiratornih puteva, a posle prodromalnog perioda od oko dve nedelje, javlja se klinička slika reumatske groznice.
Klinička slika
Najčešća manifestacija je migrirajući poliartritis. Zahvaćeni su uglavnom veliki zglobovi: kolena, ručni, lakatni. Početak je akutan, bolni otok jednog zgloba traje dan-dva, a zatim prelazi na sledeći. Cela epizoda artritisa traje 10 do 14 dana. Obo-leli zglob je topao, crven, manje otečen i vrlo bolan. Dete ima povišenu temperaturu, a na srcu mogu postojati znaci karditi-sa (tahikardija, nepravilan rad, tmuli tonovi, šum). Rede se javljaju potkožni čvorići, marginalni eritem i horea minor.
Dijagnoza
Anamneza o prethodnoj infekciji ždrela ili krajnika, uz kliničku sliku migrirajućeg poliartritisa, treba da pobudi sumnju na reumatsku groznicu. U tom slučaju dete ili odraslu bolesnu osobu treba odmah uputiti u bolnicu, jer se dijagnoza i lečenje reumatske groznice obavezno obavljaju bolnički.
Lečenje
Daju se pune doze aspirina, koji je specifičan antizapaljenski lek za lečenje artritisa u reumatskoj groznici. Aspirin se daje dok su prisutni znaci zapaljenja (obično 3 nedelje). Istovremeno sa aspirinom daje se penicilin u cilju eradikacije streptokoka. Posle desetodnevnog lečenja penicilinom, nastavlja se odmah sa primenom depo preparata penicilina u cilju sekundarne profilakse reumatske groznice.