Bolest taloženja kristala kalcijum pirofosfat dihidrata (hondrokalcinoza, pseudogiht)
Ova, druga po značaju, kristalna artro-patija nastaje zbog taloženja kristala kalcijum pirofosfat dihidrata u zglob i okolo-zglobna tkiva. Može biti nasledna, kada su oboleli obično mlađi, ili udružena sa nekim metaboličkim poremećajem, sporadična, (idiopatska) ili može nastati posle neke povrede zgloba.
Akutni recidivirajući artritis tipa kristalnog artritisa jedna je od kliničkih varijanti ove bolesti. Bolest se može ispoljiti kao hronična oligo ili poliartikularna artropati-ja. U nekih osoba hondrocalcinoza se može naći kao asimptomatski uzgredni radiološki nalaz.
Odnos obolelih muškaraca i žena približno je isti. Uglavnom se javlja kod starijih, izuzev naslednog oblika.
Recidivirajući oblik se javlja kao mono-artritis, najčešće na kolenskom zglobu, što je i najčešća radiološka lokalizacija. Ono što je nožni palac za giht, to je koleno za HC. Rede se artritis javlja na ručnom, la-katnom ili ramenskom zglobu, dok je nožni palac zahvaćen kod oko 5%. Artritis je manje buran od onog u gihtu, traje nekoliko dana do četiri nedelje i zatim nastaje potpuna remisija. Mogu se javljajti recidivi artritisa u različitim vremenskim intervalima.
Dijagnoza se potvrđuje nalazom kristala kalcijum pirofosfat dehidrata u sinovij-skoj tečnosti i karakterističnim radiološkim nalazom. Kristali su romboidnog izgleda, manji od uratnih i jednostruko prelamaju svetlost. Teže se dokazuju od uratnih, ali je zato nalaz simetričnih kalcifikacija hrskabolesnika koji već boluju od nekog hronič-nog artritisa, najčešće reumatoidnog artritisa. Pojava septičkog artritisa u ovih bolesnika posebno je značajna, jer se može prevideti i neželjeno završiti. Posebna opasnost neprepoznavanja septičnog artritisa postoji u starijih osoba sa hronič-nim artritisom koji primaju glikokortikoi-de ili imunosupresivne lekove zbog čega je simptomatologija infekcije slabo izražena. Kod ovih bolesnika treba posumnjati na pojavu septičnog artritisa ako se na pojedinim zglobovima jave izraženiji simptomi i znaci zapaljenja u odnosu na ostale zglobove.
Pošto septični artritis najčešće nastaje hematogenim putem, u kliničkoj slici, pored nalaza na zglobu, prisutni su i opšti znaci infekcije (sepse), a mogu se uočiti i simptomi i znaci primarne infekcije.
Dijagnoza i diferencijalna dijagnoza
Definitivna dijagnoza bakterijskog artritisa postavlja se dokazom uzročnika u si-novijskoj tečnosti ili kulturom ili bojenjem po gramu, zbog čega je punkcija zgloba i ispitivanje sinovijske tečnosti najvažnija dijagnostička procedura i treba je uraditi odmah kad se posumnja na septički artritis. Iz tog razloga bolesnika treba što hitnije uputiti u zdravstvenu ustanovu gde se ova vrsta dijagnostičkih procedura može uraditi odmah.
Laboratorijske analize ne pomažu mnogo u dijagnozi, pogotovo ako bolesnik već boluje od neke druge, najčešće hronične, bolesti. Prisutni su pokazatelji akutne faze zapaljenja. Hemokultura, kao i kultura različitih sekreta i ekskreta, mogu pomoći u potvrdi uzročnika septičnog artritisa.
Radiološke promené nisu od pomoći u ranoj dijagnozi jer se specifične promené razvijaju kasno (posle 2 do 3 nedelje trajanja infektivnog procesa).
Diferencijalno-dijagnostičke dileme javljaju se u odnosu na druge akutne artritise (giht, hondrokalcinoza, reumatska groznica, Lajmska borelioza, palindromski reumatizam) i u odnosu na akutan početak nekih subakutnih ili hroničnih oboljenja zglobova (Reiterova bolest, reumatoidni artritis). Neuobičajeno izraženi opšti simptomi – povišena telesna temperatura uz jezu, groznicu, teško opšte stanje, trebalo bi da upute na bakterijski artritis.
Prognoza
Septićki artritis je ozbiljno oboljenje, koje se kod 5 do 15% obolelih može završiti letalnim ishodom, a invalidnost se javlja kod 25 do 60 %. Ako se lečenje započne u prvoj nedelji bolesti, oporavak se postiže kod 64% obolelih, a ako se lečenje počne kasnije, ozdravljenje je kompletno kod samo 22% bolesnika.
Lečenje
Antibiotici su lekovi izbora i treba ih pri-meniti odmah u slučaju jasne ili sumnjive infekcije zgloba, obično već u prvim satima hospitalizacije bolesnika, čim je uzet uzorak sinovijske tečnosti za pregled. Hospitalizacija je obavezna. Uz davanje antibiotika neophodna je drenaža sinovijske tečnosti iglom i špricem, a kod nedostupnih zglobova i težih infekcija hirurškim putem.
Imobilizacija zgloba se preporučuje u cilju olakšanja tegoba bolesnika i sprečavanja deformacija zglobova. Čim se znaci zapaljenja smanje, počinje se sa pasivnim vežbama, a po smirenju zapaljenja i sa aktivnim, a cilj je popravljanje pokretljivosti i položaja zgloba i jačanje muskulature.
U slučaju neuspeha ovakvog lečenja potrebna je hirurška intervencija.
vice na radiološkim snimcima kolena pa-tognomoničan. Kalcifikacije se radiološki mogu videti i u hrskavici ramena, ručnih i koskofemoralnih zglobova, simfizi ili in-terveretebranom diskusu. Akutni napad hondrocalcinoze leci se kao i artritis u gih-tu. Pored NSAIL vrlo je efikasna i punkci-ja zgloba i lokalna primena glikokortikoi-da sa produženim dejstvom.