• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Respiratorni distres sindrom novorodjenčeta

Respiratorni distres sindrom novorodjenčeta

Respiratorni distres (RD) označava ne­dovoljnu gasnu razmenu koja se klinič­ki ispoljava kao frekvenca disanja viša od 60/min sa ili bez cijanoze, interkostal-ne ili sternalne retrakcije i ekspiratorno jecanje

Kod svakog novorođenčeta sa respira­tornim distresom je neophodno uraditi sle-deće početne laboratorijske postupke:

  1. RTG pluća (za diferencijalnu dg. RD, pneumotoraksa, kardiomegalije, ano­malije srčane senke ili pluća, pneumo-nije),
  2. Gasove u arterijskoj krvi (određivanje stepena respiratorne insuficijencije (p02, pC02, pH, od čega zavisi strate­gija lečenja),

3- Kompletna krvna slika (diferencijalna dijagnoza anemije, policitemije; broj Le i formula ukazuju na infekciju, a trom­bociti i razmaz na DIC),

  1. Hemokultura,
  2. Glikemija,
  3. EHO srca i/ili CNSa prema indikacijama. 

Respiratorni distres sindrom (RDS) ili hijalinomembranska bolest

To je najčešći uzrok RD kod prematuru-sa. Incidenca se povećava od 5% sa 35-36 gestacijskih nedelja (GN) na oko 65% sa 29-30 GN. Bolest nastaje zbog nedostatka surfaktanta koji smanjuje površinski na­pon i omogućava da alveole budu stalno otvorene. Kod prevremeno rođene dece, posebno ispod 28 GN, količina surfaktan­ta na površini respiratorne sluzokože je veoma mala; zrelost pluća, odnosno količina surfaktanta se određuje odnosom le-citina/sfingomijelina u amnionskoj tečno-sti. Normalan odnos je 2:1. Zbog nedostat­ka surfaktanta nastaju atelektaze, smanjuje se rastegljivost pluća, povećava se fiziolo­ški mrtvi prostor, dolazi do alveolarne hi-poventilacije, hiperkapnije, hipoksemije i acidoze. U prvima satima života se javlja­ju znaci RD (tahipnea, cijanoza, refrakcije interkostalnih prostora i juguluma, leprša-nje nosnih krilca, ekspiratorno jecanje) koji se pojačavaju. RTG pluća pokazuje sitno, krupno mrljaste senke u blažem ob­liku, do pluća izgleda mlečnog stakla kod najtežeg oblika RDS. Zapaža se vazdušni brohogram, sa jasno vidljivim većim disaj-nim putevima.

Komplikacije su otvoren duktus arterio-zus, nastanak pneumotoraksa, pneumome-diastinuma i intresticijelnog emfizema, bronhopulmonalna displazija, retinopatija prematurusa. 

Apnea

Apnea je zastoj disanja duži od 20 se­kundi, praćen cijanozom i bradikardijom. Kraći zastoji disanja od 20 sekundi se nor­malno viđaju u sklopu periodičnog disanja koje je često kod zdrave novoro denčadi, posebno prematurusa. Uzroci apneje mo­gu biti:

  1. temperaturna nestabilnost (hiper i hipo-termija),
  2. gastroezofagealni refluks,
  3. hipoksemija,
  4. infekcija,

Apnea prematurusa je najčešći uzrok ap­neje. Nastaje kao posledica nezrelosti re­spiratornog centra i mehanizama koji uče­stvuju u održavanju normalne ritmičnosti disanja i otvorenosti disajnih puteva. Javlja se tipično kod prematurusa u prve 2 nede-lje života sa napadima koji postaju češći; obično odgovaraju na taktilnu stimulaciju, a nekad je potrebna mehanička ventilaci­ja. Od medikamenata se primenjuju cen­tralni stimulansi: teofilin u udarnoj dozi od 5mg/kg, a potom 1-2 mg/kg na 6-12h; ko­fein citrat, udarna doza 20 mg/kg, a doza održavanja 5-10 mg/kg na 24h. Neželjeni efekti su tahikardija, intolerancija hrane, konvulzije kod predoziranja.

Ako počinje odmah posle rođenja, ili u prvim danima života obično ukazuje na drugi uzrok apneje (npr asfiksija).

Prognoza apneje prematurusa je obično dobra. Napadi najčešće spontano prođu posle 35-36 GN. 

Tranzitna tahipnea

Prezentuje se kao respiratorni distres kod neasfiktične novorođenčadi, najčešće rođene carskim rezom. Javljaju se uobiča­jeni znaci respiratornog distresa, kao što su tahipnea, cijanoza, retrakcije mekih tkiva grudnog koša i nosnih krilaca, ekspiartor-no jecanje. Na RTG pluća se vidi pojačan perihilarni crtež i izliv u interlobarnoj fisu-ri. Simpotmi spontano prođu posle 12-24, najduže 72 h. Uzrok poremećaja je nedo­voljna resorpcija tečnosti iz disajnih pute-va posle rođenja. U terapiji je, prema ga-snim analizama krvi, potrebna primena kiseonika, obično 25-40%. 

Aspiracija plodove vode

Pre ili u toku porođaja novorođenče mo­že aspirirati bistru plodovu vodu, ili pome-šanu sa krvi. Klinički se slično ispoljava kao tranzitna tahipnea, sa sledećim razlika­ma:

  1. obično je potrebna veća koncentracija 02 . (30-60%) za postizanje normoksemije,
  2. tok je duži (4-7 dana),

3. na RTG pluća se vidi hiperekspanzija sa više mrljastim infiltratima nego kod tranzitne tahipneje. 

Aspiracija mekonijuma

U anamnezi porođaja postoji podatak o zelenoj plodovoj vodi. Klinička slika RD je teška, sa početkom odmah po rođenju. Ap-gar skor je nizak. Tahipnea, cijanoza, re­trakcije mekih tkiva grudnog koša, para­doksalni disajni pokreti ili abdominalni tip disanja, prekomerna distenzija grudnog koša, pojačan disajni zvuk. Na RTG pluća postoji ekspanzija grudnog koša, grubi, iregularni infiltrati. Česta komplikacija je pneumotoraks, pneumomedijastinum i in-tersticijelni emfizem i perzistentna plućna hipertenzija. 

Kongenitalna pneumonija

Virusne i bakterijske infekcije pluća mogu nastati pre, za vreme ili posle ro­đenja. Najčešći put je ascendentni, sa gehitourinarnog trakta majke u vreme po­rođaja. Najvažniji predisponirajući faktori su infekcija majke u vreme porođaja sa febrilnošću, produžena ruptura vodenja­ka duže od 6h (apsolutna vrednost 24 h) pre porođaja, horioamnionitis. Znaci RD postoje već na rođenju ili prvih 6-12h. In­fekcija može biti izolovana, ili u sklopu sepse. 

Perzistentna fetalna cirkulacija (PFC) primarna plućna hipertenzija

Karakteriše je teška hipoksemija bez znakova parenhimske bolesti pluća ili strukturne lezije srca. Često se vida kod terminske ili postterminske novorođen­čadi sa asfiksijom ili mekonijalnom plo-dovom vodom. Na RTG se vide čista pluć­na polja. Sekundarno se plućna hiper­tenzija može javiti kod kongenitalne pne-umonije, policitemije, hipoglikemije, dija-fragmalne hernije, hipoplazije pluća, hipo-termije, totalnog anomalnog utoka plućnih vena.

Kod PFC postoji desno-levi šant kroz otvoren duktus arteriozus i foramen ovale. Kada postoji zadebljanje zida arterijskih plućnih krvnih sudova, znači da je proces počeo davno, in utero. Standardni klinički znaci RD se javljaju odmah posle rođenja i mogu se pojačavati. Mogu se često vide-ti manifestacije asfiksije na drugim vitalnim organima (srce, mozak, bubrezi i dr).

Dijagnoza se postavlja ehokardiografijom.

Terapija

Osnovu terapije čini primena kiseonika koja obezbeduje Pa02 = 60-70 mmHg i saturaciju kiseonikom od 92—95% arterijske krvi. Pa02 < 50 mmHg dovodi do plućne vaskularne vazokonstrikcije, a veći od 100 mmHg značajno povećava rizik od retino-patije prematurusa. Kiseonik mora biti za-grejan i ovlažen. Umbilikalna arterijska li­nija je neophodna kod novorođenčadi sa potrebom za kiseonikom većom od 45% prvih 4-6h posle porođaja za određivanje gasova u krvi. Za neinvazivno praćenje se koristi pulsna oksimetrija, transkutani mo-nitoring 02.

Intubacija i mehanička ventilacija su indikovani ukoliko je pri primeni ki­seonika 70-80% PaO2<60 mmHg ili PaC02 > 50 mmHg. Indikacije za mehaničku ven­tilaciju kod novorođenčadi sa RDS je potreba za kiseonikom od 50% da bi Pa02 bio veći od 60 mmHg. Kod prematurusa sa porođajnom težinom većom od 1500 g, i gestacijom iznad 30 nede-lja, može se pokušati sa primenom kon­tinuiranog pozitivnog pritiska (CPAP) na­zalno ili putem endotrahealnog tubusa. Ukoliko se ne postigne zadovoljavaju­ća gasna razmena, treba primeniti meha­ničku ventilaciju. Maksimalni inspirator-ni pritisak (obično 18-24 cm H20) treba da obezbedi dovoljnu ekspanziju grud­nog koša. Pozitivni end-ekspiratorni pri­tisak je obično 4-6 cm H20. Cilj pri vo­đenju deteta na respiratoru je održavanje Pa02 od 60 do 70 mmHg, a PaC02 od 40 do 50 mmHg.

Kod RDS se može primeniti egzoge-ni surfaktant u vidu inhalacije koji je zna­čajno poboljašo ishod bolesti, uključuju­ći smanjenu incidencu hronične plućne bo­lesti.

Terapija PFC se sastoji u suportivnim merama, korekciji hipotenzije, anemije, acidoze, manifestacija asfiksije. Najvažni­ja je primena kiseonika, uključujući meha­ničku ventilaciju. Nekad je potrebna pri­mena tolazolina (Priscol), 1 mg/kg po dozi, sa ciljem vazodilatacije arterija plu­ća; hipotenzija je komplikacija primene le-ka. U terapiji se primenjuju magnezijum-sulfat parenteralno, inhalacija azot-mono-ksida, ECMO.

Većina opisanih respiratornih pro­blema kod terminske novorođenčadi pro­lazi posle nekoliko dana. Kod aspiraci­je mekonijuma i kongenitalne pneumo-nije je češći smrtni ishod (oko 10-20%) i nastanak hronične plućne bolesti. Mor­talitet je u poslednje vreme smanjen pri­menom azot oksida (NO), visoko-frekventnom ventilacijom, ekstrakorpo-realnom membranskom oksigenacijom (ECMO).

Slični članci

Saveti za kontrolu kožnih alergija – koje promene u načinu života vam mogu pomoći?

Kožne alergije mogu biti izvor značajne nelagodnosti i frustracije za mnoge ljude. Svrab, crvena i upaljena koža koja često prati...

Pročitaj jošDetails

Odlučili ste se za ugradnju implanata zuba? Ovo je sve što treba da znate

Ukoliko ste u ranoj mladosti imali probleme sa zdravljem zuba, pored čestih bolova, najčešće rešenje je bilo vađenje zuba. Pogotovo...

Pročitaj jošDetails

Doživite starost bez straha pravilnim upravljanjem zdravstvenim izazovima!

Starenje je prirodni deo života, a sa njim dolaze i brojni zdravstveni izazovi koji mogu uticati na kvalitet života starijih...

Pročitaj jošDetails

Policistični jajnici – na koje sve načine se mogu lečiti?

Policistični jajnici su medicinsko stanje kod žena koje se karakteriše prisustvom cista na jajnicima, što može dovesti do različitih simptoma...

Pročitaj jošDetails

Umnjaci: Najčešća pitanja i odgovori o proceduri vađenja

Da li imate probleme sa umnjacima i bojite se da je došlo vreme za vađenje istih? Kada je u pitanju...

Pročitaj jošDetails

Polno prenosive bolesti među mladima u modernom dobu

U modernom dobu, povećana dostupnost informacija, promene u društvenim normama i evolucija međuljudskih odnosa dovode do novih izazova u vezi...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Hemoragijska bolest novorođenčeta

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.