Opekotine kiselinama i bazama
Povrede kaustičnim materijama ili hemijske opekotine nastaju usled promene acidobaznog stanja ćelija epiderma i koagulacije ili kolikvacije proteina u njima i u medućelijskoj supstanci đerma. Mada su rede od termičkih povreda, mogu nastati na mnogim mestima od kojih su najugroženija radna mesta na kojima se radi sa kaustičnim materijama i domaćinstva. Klinička slika je veoma slična onoj kod termičkih povreda, i mada su kiseline i baze najčešći uzročnici, nisu i jedini koji mogu izazvati oštećenja (herbicidi, hidrokarbonati, DMSO kao topično sredstvo itd.).
Uopšteno, kiseline dovode do koagula-cione nekroze i samim tim prodiru manje od baza koje dovode do kolikvacione nekroze i prodiru dublje u tkiva, ali samo štetno dejstvo zavisi od: koncentracije štetnog agensa, dužine izloženosti tkiva, količine agensa itd.
Prva pomoć se sastoji u neutralizaciji i razblaženju kaustičnog sredstva. Ako je reč o kiselini, poželjno je upotrebiti blagu bazu, kao što je rastvor sode bikarbone. Na baze je najbolje delovati razblažnim sirće-tom ili limunskom kiselinom. U slučaju da nemamo specifično protivsredstvo ili da ne znamo čime je izazvana povreda, mle-ko kao amfoterna supstanca dobro je reše-nje za neutralizaciju. Obilne količine vode razblažuju sredstvo i hlade lokalno pramenu, ali mogu dovesti do širenja dejstva kaustičnog sredstva. Najvažnije je imati na umu da treba brzo delovati, jer supstanca u trenutku oštećuje tkivo i zakasnela neutralizacija nema efekta, jer same belanče-vine tkiva već neutralizuju agens, ali sa sledstvenom nekrozom i oštećenjem tkiva.
Treba imati na umu i mogućnost sistemske reakcije i promene unutrašnje sredine, pa i oštećenja bubrega pri produženim dej-stvom agensa. Zato i ovde rehidratacija ima veliki značaj. Antitetanusna zaštita je obavezna.