Opekotine strujom (elektrokucija-electrocutio)
Kao što je već rečeno, povrede strujom mogu da budu konduktivne i nekonduktivne. Kod prvih je došlo do kontakta sa strujom, a oštećenje nastaje od direktnog prolaska struje kroz tkiva i toplote koja se razvija pri otporu tkiva prolasku struje. Kod drugog, nekonduktivnog, tipa do povreda je došlo dejstvom voltinog luka i zapalje-njem odeće usled visoke temperature koja se tada razvija u okolini. U tim slučajevima reč je samo o povredama termičkom energijom i nema drugih štetnih efekata.
Konduktivne povrede električnom energijom deo svog štetnog efekta zasnivaju na prolasku struje kroz tkiva organizma i remećenju postojećih biostruja odnosno membranskih potencijala. Pri tome su najviše oštećeni nervi, krvni sudovi i mišići, a znatno manje koža, kosti i mast. Koža pri tome može imati ulogu značajne prepreke prolasku struje ukoliko je koža suva, dok ista lokacija kože koja je makar samo zno-java ili vlažna nije gotovo nikakva prepreka. Iz istog razloga, klinička slika može u znatnoj meri zavarati posmatrača pa, vide-ći malu ulaznu i izlaznu ranu, može da pomisli da je reč o bezazlenoj povredi, dok unutar strujnog toka između pomenute dve spoljne povrede postoji masivna nekroza mišića, nerava i tetiva koja na kraju može da rezultira i amputacijom ekstremiteta.
Opšte stanje povređenoga biva ugroženo razvojem kardiopulmonalnog aresta koji je rezultat fibrilacije srca kao posledice remećenja sprovodnog sistema (kardijalni arest) i kontrakcije dijafragme i tetanije respiratorne muskulature (pulmonalni arest). I jedan i drugi povod vrlo brzo dovode i do zastoja funkcije drugog organa, srca, odnosno pluća. Osetljivost nervnog tkiva na ovu vrstu povreda dovodi do koagulacione nekroze, demijelinizacije, a dejstvom na krvne sudove do tromboze i vaskularne insu-ficijencije. Bubrežne povrede nastaju oslobađanjem značajnih količina hemoglobina zbog intravaskularne hemolize i mioglobi-na zbog oštećenja mišića koje dovode do taložnja u tubulima bubrega i renalne ishe-mije.
Svi pacijenti sa konduktivnim električnim povredama moraju biti hospitalizova-ni, posedovati elektrokardiogram i moraju biti praćeni bar 24 do 48 časova. Poželjno je da sve to vreme budu na monitoru koji će alarmirati promene rada srca. Neophodan je korektan neurološki pregled i eventualno praćenje postojećih simptoma. Bubrežna funkcija se prati putem laboratorijskih nalaza urina i krvi i satne diureze.
Antitetanusna zaštita je obavezna.
Svi povređeni termičkim, hemijskim ili električnim povredama zaslužuju, u slučaju iole veće povrede, rehabilitacione me-re, jer posledice mogu biti ne samo u izgledu i promenjenom kvalitetu kožnog pokrivača već i u funkciji i ograničavanju pokreta i korišćenja delova tela, što u značajnoj meri smanjuje životnu i radnu sposobnost pacijenta.