Infekcije centralnog nervnog sistema (mozga)
Žarišne infekcije u centralnom nervnom sistemu (CNS) predstavljaju ograničene zone inflamacije (zapaljenja) ili supuracije.
Mogu biti lokalizovane u moždanom parenhimu, u kičmenoj moždini ili u prostorima koje formiraju moždane opne, kosti lobanje i kičmenog stuba.
Najčešći uzročnici su piogene ili anaerobne bakterije. Mogući uzročnici su ponekad i neki virusi, mikoplazme, gljivice, protozoe ili helminti.
Ove infekcije najčešće nastaju kao sekundarna oboljenja usled rasejavanja uzročnika iz nekog, već postojećeg, žarišta infekcije, u toku bakterijemije ili sepse.
Uzročnici mogu biti uneti u centralni nervni sistem i direktno, putem povrede ili hirurških intervencija.
Raspored, lokalizacija i brojnost žarišta zavise od puta i načina infekcije i odbrambenih sposobnosti makroorganizma.
Zahvaljujući bakteriološkoj i neuroradiološkoj dijagnostici, ove infekcije je moguće otkriti u raznim fazama razvoja i na različitim lokalizacijama, što je omogućilo uobličavanje kliničkih entiteta ovih oboljenja.
Tako su, sa kliničkog aspekta, najznačajnije žarišne infekcije u CNS-u: cerebritis i moždani apsces, subduralni empijem, intrakrani- jalni epiduralni empijem, apsces kičmene moždine, spinalni epiduralni apsces i multifokaine zone supuracije u toku infektivnog endokarditisa.