Bronhiolitis
Respiratorni sincicijalni virus (RSV) je glavni virusni uzročnik infekcija donjih respiratornih puteva kod odojčadi i dece (bronhiolitis i pneumonija).
RSV pripada grupi RNK virusa. Postoje dva podtipa, A i B, koji daju sličnu kliničku sliku. Ime je dobio po karakterističnom sincicijumu, koji nastaje u ćelijskoj kulturi.
RSV izaziva infekcije širom sveta, najčešće kod odojčadi do 6 meseci starosti. Praktično sva deca budu prokužena ovim virusom do 2. godine starosti. Epidemije se javljaju naglo, u poznim jesenjim mesecima. RSV značajno učestvuje u morbiditetu i mortalitetu dece sa urođenim srčanim manama i plućnom hipertenzijom. I odrasle osobe, a naročito imunokompromitovani bolesnici, mogu obolevati od RSV infekcija. Bolest se prenosi kapljičnim putem.
Infekcija prvo zahvata gornje respiratorne puteve,a zatim se putem sekreta spušta u donje.
Kako se manifestuje bronhiolitis i pneumonija izazvani RSV?
Inkubacija bolesti je oko 5 dana. Klinička slika se kreće od blage infekcije gornjih respiratornih puteva, pa sve do teških pneumonija.
Prvih nekoliko dana bolesti su obično prisutni samo simptomi infekcije gornjih disajnih puteva, da bi se u slučaju pneumonije javilo otežano i ubrzano disanje, vizing, a kod najtežih oblika i cijanoza. Radiografski nalazi pokazuju znake hiperinflacije (karakteristika bronhiolitisa) ili plućnog infiltrata (kod pneumonije). Često se javlja i akutno zapaljenje srednjeg uha.
Kako se postavlja dijagnoza?
Uzrast bolesnika, karakteristična klinička slika i radiografski nalaz ukazuju na virusnu prirodu bolesti, što se potvrđuje serološkim pregledima ili kultivacijom.
Medu serološkim metodama, najviše se koriste brzi testovi za detekciju virusnih antigena (imunofluorescencija ili ELISA).
Lečenje
Za lečenje RSV infekcije koristi se antivirusni lek Ribavirin. U prevenciji bolesti koriste se imunoglobulini. Postoji i živa, atenuirana vakcina.