Kavasaki (Kawasaki) sindrom
Kavasaki (Kawasaki) sindrom je difuzni vaskulitis nepoznate etiologije. Kliničke, i epidemiološke karakteristike., bolesti najviše upućuju na infektivnu etiologiju bolesti, ali nije isključena ni mogućnost autoimune bolesti, pokrenute nekom infekcijom.
Veliki broj infektivnih uzročnika navodi se kao mogući uzročnik koji učestvuje u parogenezi ove bolesti: streptokok, stafilokok, leptospire, Pseudomonas, rikecije, Epštajn-Barov i drugi virusi. U najvećem broju slučajeva infektivni agens nije poznat.
Od Kavasakijevog sindroma najčešće obolevaju deca uzrasta do”4 godine, i to najviše u Japanu, gde je bolest i otkrivena, ali i u drugim zemljama.
Kako se manifestuje Kavasaki sindrom?
Bolest počinje naglo, sa remitentnom temperaturom koja traje najkraće 5 dana.
Takođe se javlja crvenilo konjuktiva, usana i jezika (usne su suve, ispucale, jezik malinast, sluznica ždrela jako hiperemična i otečena).
U isto vreme javljaju se generalizovana polimorfna ospa po telu i proksimalnim delovima ekstremiteta, kao i crvenilo i otok dlanova i tabaua. Otok limfnih čvorova na vratu gotovo redovno je prisutan.
U daljem toku bolesti dolazi do perutanja kože, a u isto vreme pada i temperatura. Mogu se razviti artralgije (bolovi u zglobovima) i artropatije.
U subakutnom stadijumu bolesti, kod oko 20% bolesnika nastaje afekciia srca, uz razvoj miokarditisa, aneurizme koronarnih arterija ili koronarne tromboze, zbog čega kod 1% bolesnika dolazi do smrtnog ishoda.
Kako se postavlja dijagnoza?
Dijagnoza bolesti postavlja se klinički. Nema specifičnih laboratorijskih testova.
U perifernoj krvnoj slici mogu postojati leukocitoza sa pomeranjem ulevo, blaga ili umerena normohromna anemija, ubrzana sedimentacija eritrocita i pokazatelji akutne faze zapaljenja (CRP).
U subakutnoj fazi bolesti značajno se povećava broj trombocita.
Preporučuje se ehokardiografsko praćenje, koji može ukazati na razvoj aneurizme koronarne arterije.
Bolest klinički može da liči na šarlah, zatim stafilokokni kožni sindrom, toksični šok sindrom, bolesti koje se prenose krpeljima, toksičnu epidermolizu i dr.
Lečenje
Lečenje je simptomatsko. Koriste antiiflamatomi lekovi kao što su aspirin, gama globulini i antikoagulantni lekovi u slučaju srčanih komplikacija.