• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Kolera

Kolera

Kolera je teško akutno oboljenje sa obilnim vodenim prolivima koji mogu brzo da dovedu do teške dehidratacije i smrtnog ishoda već nekoliko sati od početka bolesti. Stolica može dostići volu­men od 1 litra na čas, a dnevna količina vode izgubljene stolicom može dostići i 15 do 20 litara.

Vibrio cholerae je aerobni, pokretni, gram-negativni, kratak, zakrivljen štapić u vidu zapete. Postoje dva glavna biotipa: klasični i El Tor. Klinička slika je slična u infekcijama sa oba tipa ali, po pravilu, infekcija biotipom E1 Tor daje blažu kliničku sliku. Glavni serotipovi koji su u vezi sa klinički ispoljenim oboljenjem jesu Irrba i Qgawa, a treći ali redak serotip je Hikojima.

Svi divlji sojevi V.cholerae poseduiu isti enterotoksin proteinske prirode, koji se sastoji od dva tipa subjedinica (A i B).

Zemlje Evrope su bile pošteđene epidemija kolere sve do XIX veka, kada dolazi do pandemijskog širenja bolesti. Od tada je registrovano šest pandemija, a mi se sada nalazi­mo u sedmoj pandemiji koja je započela 1961.godine u Indoneziji.

Glavni način prenosa je preko kontaminirane vode i hrane, infekcija se retko prenosi direktno sa osobe na osobu, tako da je i infekcija među

Možda će vaszanimati

Korona virus (COVID-19)

Kako se leči Ebola i postoji li lek za Ebolu?

Trihinoza

zdravstvenim radnicima koji neguju obolele veoma retka. Inokulum, potreban da se javi kole­ra, je veoma veliki, tj. oko 109 vibriona. Jedini izvor vibriona kolere su ljudi. Posle akutne bolesti pravo ili produženo kliconoštvo se javljaju u oko 5% slučajeva. Sedište vibriona u organizmu kliconoša je žučna kesica.

Koji su simptomi i znaci kolere?

Postoji čitav spektar kliničkih manifestacija bolesti, počevši od asimptomatskog kliconoštva do teško obolelih, neposredno životno ugroženih pacijenata.

Obično se opisuju 3 stadijuma bolesti: kolerička dijareja, kolerički gastroen­teritis, algidni stadijum.

Kolerička dijareja predstavlja sam početak bolesti. Bolest počinje naglo, bolom u epigastrijumu, gađenjem i malaksalošću. Zatim sledi neko­liko tečnih, ali fekulentnih smrdljivih stolica. Bolesnik je sasvim lako dehidriran ali izrazito malaksao. Gubitak tečnosti iznosi 2-5% telesne težine. Arterijski krvni pritisak je relativno očuvan. Ovaj stadijum može da potraje nekoliko sati ali i 2-5 dana, a završava se ozdravljenjem ili prelazi u sledeći stadijum. U ovom stadijumu dijagnoza kolere je teška, jer bolest liči na druge alimentarne infekcije i samo se izolacijom uzročnika iz stolice može postaviti dijagnoza.

Kolerički gastroenteritis. U ovom stadijumu dominiraju povraćanje i promena izgleda stolica, koje postaju sve učestalije, tečne, obilne, a samo pražnjenje bezbolno i eksplozivno – u mlazu.

Stolica je bezbojna te izgleda kao pirinčana voda, alkalne je reakcije, otužnog mirisa (na ribu) i sadrži masu koleričnih vibriona. Gubitak tečnosti zbog povraćanja i proliva vrlo brzo dostiže oko 8% od telesne mase, krvni pritisak pada, pacijent ima grčeve u mišićima, krajnje je malaksao i postaje oliguričan. Ovakvo stanje može trajati 2-4 dana i završiti se ozdravljenjem ili pak preći u sledeći stadijum.

Algidni stadijum. U ovom stadijumu ispoljavaju se znaci klasične teške kolere, koja je ranije imala smrtnost oko 80%. Broj stolica ekstremno raste, na 40-50 dnevno, i uz adekvatnu rehidrataciju, pacijent dnevno može da izgubi po 15-20 litara vode. Pacijenti povraćaju, veoma žeđaju, imaju žestoke grčeve u mišićima, postaju skoro anurični a gubitak vode prelazi 10% telesne težine. Izraženi su svi znaci teške dehidratacije i znaci hipovolemijskog šoka. Izažen je “facies hippocratica”, temperatura se spušta na 30°C a rektalna raste na 40C, srčana radnja je ubrzana, tonovi jedva čujni, puls neopipljiv, arte­rijski krvni pritisak pada na nemerljive vrednosti, trbuh je uvučen kao čun. Samo u retkim slučaje­vima razvija se takozvani kolerični tifozni stadi­jum sa komom, hipertermijom i anurijom. Ukoli­ko dođe do poboljšasnja, nastaje takozvani reak­tivni period, koji traje 5-15 dana i u kome povraćanje i proliv polako prestaju. Grčevi u mišićima popuštaju a mokrenje se obnavlja.

Posle preležane kole­re, u serumu se mogu naći dve vrste antitela: pro­tiv somatskog antigena vibriona i antitoksinska antitela protiv enterotoksina vibriona. Ponovno izlaganje vibrionima dovodi do porasta antiso- matskih antitela. Ova antitela brzo rastu i padaju, tako da posle 6 meseci samo oko 1% osoba ima visoke titrove antitela.

Kako se postavlja dijagnoza kolere?

Pošto se kolera veoma brzo širi,  potrebno je i brzo postaviti dijagnozu, pre svega u cilju preduzimanja preventivnih mera, mada ko­lera više ne spada u tzv. “karantinske bolesti*’.

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, epidemioloških podataka i laboratorijskih testova. Najvažnija je bakteriološka potvrda kolere, odnosno kultivacija i izolacija vibriona kolere na posebnim peptonskim podlogama.

Serološka dijagnostika je od ograničenog značaja jer se može koristiti tek 7 do 10 dana nakon bolesti kada se luče antisomatska antitela.

Kako se leči kolera?

Lečenje kolere se zasniva na fizio­loškim principima nadoknade tečnosti i uspo­stavljanja elektrolitnog balansa, kao i održavanja intravaskulnog volumena. Zbog velikog gubitka bikarbonata putem stolice, mora se voditi računa pretećoj acidozi. Nadoknada vode i elektrolita može se vršiti peroralnim putem u lakšim slučaje­vima, posebno kada nema povraćanja, dok se u težim slučajevima pribegava intravenskom dava­nju vode i elektrolita.

Urgentna terapija podrazumeva brzu nadok­nadu vode i elektrolita u slučajevima kada se stoli­com gubi voda brzinom od 1 litar za 1 sat (znači 15 do 20 litara vode dnevno). Postoji više rastvo­ra koji se daju u takvim situacijama intravenskim putem, brzinom od 2 litre za 30 minuta kod odraslih, dok kod dece brzina davanja rastvora zavisi od njihove telesne težine (do 5 kg tt 20 ml za 1 sat ili 65 kapi/minut; od 5 do 11 kg tt 300 ml za 1 sat; od 12 do 18 kg tt 500 ml za 1 sat).

Od antibiotika, u prvom redu se preporučuju tetraciklini u dozi od 40 mg/kg rt/dnevno podeljeni na 4 doze tokom 2 dana (maksimalno do 2 g dnevno). Umesto tetraciklina mogu se dati i trimetoprim-sulfametoksazol, kao i cefalosporini III generacije. Međutim, primarna je simptomatska terapija.

Postoji komercijalna vakcina protiv kolere koja se sastoji od somatskih antigena dva glavna serotipa V.cholerae. Ova vakcina ima  ograničenu efikasnost (oko 70%) i deluje samo 2 do 5 meseci. Vakcina ima ograničenu efikasnost i u uslovima epidemije, jer je vreme koje protekne od prvih obolevanja do postavljanja dijagnoze, sasvim dovoljno da se kolera proširi u celoj populaciji.

Slični članci

Korona virus (COVID-19)

COVID-19, takođe poznat kao bolest korona virusa, je visoko zarazna respiratorna bolest koja se proširila širom sveta otkako je prvi...

Pročitaj još

Kako se leči Ebola i postoji li lek za Ebolu?

Kako se leči Ebola i postoji li lek za Ebolu? Od početka 2014. godine, broj obolelih od Ebole rapidno raste....

Pročitaj još

Trihinoza

Trihinoza Trihinoza je uzrokovana nematodama Trichinella spiralis, čije se larve inkapsuliraju u skeletnim mišićima (naročito dija­fragmi, maseterima i okularnim mišićima)....

Pročitaj još

Karakteristike najčešćih uzročnika akutne febrilnosti

Karakteristike najčešćih uzročnika akutne febrilnosti Uzročnici febrilnog stanja mogu se fizič­kim pregledom lako prepoznati ali, uprkos pažljivom kliničko-laboratorijskom ispiti­vanju postoje...

Pročitaj još

Toksični edem pluća

Toksični edem pluća Kao toksični edem pluća (TEP) označava se samo varijanta plućnog edema nastala inhalacijom otrovnih materija koje same...

Pročitaj još

Akutna trovanja insekticidima

Akutna trovanja insekticidima  Insekticidi su savremena hemijska sredstva za uništavanje štetnih nametnika u poljopri­vredi, šumarstvu, komunalnoj higijeni, veterinarskoj medicini i...

Pročitaj još
Učitaj još
Sledeći članak

Dijareja uzrokovana E. coli

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktuelno

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Kompletna krvna slika

Rešenje hroničnog umora?

Koliko često treba raditi pregled dojke?

Zaštita kože adekvatnim kremama za sunčanje

  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

x
x