Norvalk virus
Identifikacija Norvalk virusa predstavljala je prvi dokaz da virusi mogu uzrokovati akutni gastroenteritis. Epidemije uzrokovane ovim virusima javljaju se tokom cele godine, najčešće u đačkim domovima, školama, bolnicama, brodovima za krstarenje, na bazenima i u vojnim kolektivima. Do infekcije najčešće dolazi usled uzimanja kontaminirane hrane, posebno sirovih ili slabo kuvanih morskih ljuskara, prethodno nekuvane ili slabo kuvane hrane (salate, sendviči). Zabeleže-ne su i epidemije uzrokovane kontaminiranom vodom i ledom. Način transmisije je pre svega feko-oralni. Najčešće obolevaju starija deca, ali i ljudi srednjeg životnog doba.
Ovi virusi se naseljavaju u epitelu jejunuma (tankog creva) , gde dovode do bubrenja vilusa, hiperplaziie kriptnih ćelija, vakuolizacije citoplazme i infiltracije Iamine proprije polimorfonukiearima i mononuk-learnim ćelijama. Po završetku oboljenja, vilusna arhitektura se vraća na normalu. Tokom bolesti zapaženo je smanjenje enzima četkastog epitela tankog creva i usporeno pražnjenje želuca, što je verovatno uzrok povraćanja. Po preležanoj bolesti javlja se kratkotrajan imunitet.
Koji su simptomi i znaci?
Inkubacioni oeriod se kreće od 10 do 50 časova, a simptomi traju 12-72 časa.
Najčešće se javljaju mučnina, grčevi u trbuhu, glavobolja, bolovi u zglobovima i mišićima, proliv, povraćanje i povišena temperatura.
Po prestanku simptoma virus se može izlučivati stolicom tokom 4-14 dana.
Kako se postavlja dijagnoza?
Dijagnoza se može postaviti na razne načine: imunoelektrohskom mikroskopijom, serološkim analizama (specifična antitela), analizom genetskog materijala (PCR metodom)…
Kako se leči?
Lečenje je simptomatsko.