Kriptosporidioza (Cryptosporidium parvum)
Humana kriptosporidiaza je kosmopolitsko oboljenje koje se javlja, kako u nerazvijenim, tako i u visoko industrijalizovanim zemljama, podjednako u gradovima i selima.
Parazit se prenosi unošenjem oocista koje su izlučene fecesom infestiranih ljudi ili životinja u digestivni trakt.
Putevi širenja ove parazitoze uključuju interhumani kontakt (najčešće feko-oralni put kod homoseksualaca), unošenje kontaminirane hrane i vode i kontakt sa domaćim životinjama.
Teže forme kriptosporidijaze vide se kod pacijenata sa AIDS-om.
Poslednjih godina dokazano je da je C.parvum posebno opasan za javno zdravlje zbog hidričnih epidemija. Naime, C.parvum je otporan na preparate hlora koji se koriste za hlorinaciju vode, a takođe ga je veoma teško odstraniti sistemom filtracije.
Klinička slika
Varira od asimptomatsko parazitonoštva, preko kratkotrajne akutne bolesti sa prolivom kod imunokompetentnih osoba, do hroničnih proliva kod osoba sa imunodeficijencijom.
Dominantni simptom u kliničkoj slici je proliv, često praćen grčevima u trbuhu. Kod imunokompromitovanih osoba prolivi su vodeni i veoma obilni, dostižući po voluminoznosti stolice kod kolere, tj. preko 10 litara dnevno.
Retko se u stolici mogu naći sluz i krv. Kod imunokompetentnih osoba bolest traje od 2 do 26 dana. Ekstraintestinalne manifestacije su izuzetno retke kod prethodno zdravih osoba. Kod pacijenata sa AIDS-om C-parvum može izazvati akalkulozni holecistitis.
Dijagnoza
Dijagnoza se postavlja parazitološkim pregledom stolice.
Ukoliko su stolice negativne, onda se mogu pregledati aspirat i bioptički uzorci sluznice tankog creva.
Lečenje
Kod imunokompetentnih osoba preporučuje se samo simptomatska terapija, tj. nadoknada tečnosii i elektrolita. Kod imunokompromitovanih osoba, preporučuje se terapija Paromomvcinom.