Karbunkul (carbuncul)
Karbunkul (carbuncul) je obimnija zapaljenjska promena kože, izazvana piogenim stafilokokom. Bolest podrazumeva multiple apscese odvojene vezivnim tkivom, medu kojima se stvaraju kanali-veze.
Lokalizacija je ista kao kod furunkuloze. Bolest je često praćena opštim simptomima (malaksalost, povišena temperatura) i leukocitozom, naročito dok postoji nedrenirani gnojni sadržaj ili kada se komplikuje celulitisom i bakterijemijom.
Zbog toga se ne sme grubo manipulisati promenama, tj. ne smeju se pritiskati i istiskivati.
Komplikacije karbunkuloze su osteomijelitis, endokarditis, tromboflebitis ili drugi metastatski fokusi.
Naročito je maligna lokalizacija promena oko gornje usne ili nosa zbog anatomskih veza sa venskim krvnim sudovima lica i endokranijuma i opasnosti od širenja infekcije prema kaver-noznom sinusu mozga.
Za izlečenje je najvažnija dobra drenaža gnoja, koja može biti spontana (preko folikula dlake) ili hirurska (incizija).
Ukoliko su promene izraženije ili je proces lokalizovan na licu, potrebno je primeniti antistafilokokne antibiotike (kloksacilin, eritromicin, oksacilin, fluldoksacilin, amoksicilin-klavulonska kiselinu, klindamicin ili cefalosporini) per os u uobičajenim dozama, dok se znaci zapaljenja ne izgube.
Prevencija je usmerena na prevenciju širenja stafilokokne infekcije i na prevenciju recidiva. Ukoliko se u bolničkoj sredini pojavi klinički manifestna srafilokokna infekcija, neophodno je uzeti briseve i uraditi antibiogram da bi se primenila adekvatna antibiotska terapija (s obzirom na opasnost od meticilin rezistentnih sojeva), a obolele je neophodno izolovati i sprovesti intenzivnu borbu za eradikaciju infekcije.
Izlečenje nastupa stvaranjem velikih, dubokih ožiljaka. Za sada nema vakcine koja bi sa sigurnošću mogla da spreči javljanje karbunkula, mada se radi na pravljenju vakcine koja sadrži kapsularni polisaharid stafilokoka.