Citomegalovirus
Infekcije izazvane citomegalovirusom (CMV) su vrlo česte i mogu biti kongenitalne (urodjene) ili stečene.
Primoinfekcija imunokompetentne osobe je najčešće asimptomatska, posle čega se uspostavlja stanje latencije sa povremenim asimptomatskim reaktivacijama.
Manifestni oblik CMV infekcije se najčešće ispoljava kao oboljenje jetre ili kao bolest slična infektivnoj mononukleozi. Kod imunosuprimiranih osoba ponaša se kao oportunistička infekcija, sa različitim kliničkim manifestacijama i teškim kliničkim tokom. CMV infekcija kod novorođenčadi izaziva tešku diseminovanu bolest sa mogućim letalnim ishodom.
Humani CMV je DNK virus, morfološki i strukturno identičan drugim herpesiviridima, ali je antigenski različit. Virus je dokazan u bubrezima, jetri, žučnim putevima, pljuvačnim žlezdama, epitelu gastrointestinalnog trakta, plućnom parenhimu, pankreasu, kao i u endotelnim ćelijama.
Citomegalovirus je jedan od “najuspešnijih” parazita ljudi, zahvaljujući, pre svega, svojim epidemiološkim karakteristikama.
U visoko razvijenim zemljama, oko 40% adolescenata i 40-70% žena u fertilnoj dobi imaju serološki dokaz o preležanoj CMV infekciji. Seropozitivnost odraslih osoba u nerazvijenim zemljama je i do 100%.
Čovek je jedini poznati rezervoar CMV; sojevi koji su otkriveni kod mnogih životinjskih vrsta nisu zarazni za ljude.
CMV se izlučuje urinom, stolicom, pljuvačkom, suzama, mlekom, cervikalnim sekretom i spermom u toku primarne ili reaktivirane infekcije. Virus se nalazi i u krvi (inficirani limfociti i mononuklearne ćelije) i u mnogim organima i tkivima.
Intrauterina infekcija se dešava u prvom trimestru trudnoće, ukoliko se radi o primoinfekciji trudnica viremijom i posledičnom infekcijom placente.
Peririatalna infekcija nastaje tokom porođaja, ušled kontakta novorođenčeta sa inficiranim genitalnim sekretom majke.
Postnatalna infekcija se najčešće prenosi pljuvačkom i putem inficiranog mleka, posebno kolostruma. U kasnijem životu infekcija se prenosi seksualnim putem, posebno kod muških homoseksualaca.
Moguć je prenos infekcije transfuzijama krvi i transplantacijama tkiva i organa.
Izlučivanje virusa urinom, ili pljuvačkom posle primarne infekcije može da bude prolazno ili da traje mesecima, odnosno godinama. Izlučivanje je udruženo sa pojavom imunodeficijencije ili imunosupresije.
CMV infekcija dece i odraslih osoba je najčešće asimptomatska, osim kod imunokompromitovanih osoba. Posle lokalizovane ili opšte infekcije, manifestne ili inaparentne, virus se zadržava u acinusima pljuvačnih žlezda ili tubulima bubrega, sa mogućnošću recidiva infekcije posle oštećenja humoralnog i celularnog imuniteta. Fiziološki faktori, vezani za uzrast bolesnika ili kasni graviditet, takođe pogoduju proliferaciji i diseminaciji virusa. Moguća je i egzogena infekcija, npr.transfuzijama krvi, koja sadrži CMV drugih antisenskih osobina u odnosu na latentni virus. U svakom slučaju, rekuretna CMV infekcija ne mora uvek imati identičnu kliničku sliku kao primarna.
Klinička slika
Inkubacija kod primarne jnfekcije iznosi 4-8 nedelja. Znaci perinatalne infekcije se manifestuju 3-12 nedelja po rođenju.
Klinički manifestni oblici infekcije su: kongenitalna (konatalna) infekcija i stečena {postnatalna infekcija),
Kongenitalne infekcije: Primarna CMV infekcija majki, pogotovo ako se javi u prva dva trimestra trudnoće, dovodi u značajnom procentu (25-50%) do infekcije fetusa; skoro polovina takve dojenčadi pokazuje znakove infekcije pri rođenju ili kasnije. Infekcija može dovesti do pre-vremenog porođaja ili smrti ploda. U postnatalnom periodu kliničke manifestacije variraju – od blagih do teške diseminovane bolesti sa zaostajanjem u rastu, žuticom, hepatosplenomegalijom (uvećanje jetre i slezine), encefalitisom (zapaljenje mozga), mikrocefalijom, horioretinitisom, pneumonitisom, trombocitopenijom, hemoragičnom ospom i hemolitičkom anemijom. Simptomi mogu biti prisutni pri rođenju ili se razvijati postepeno tokom meseci i godina. Većina infekcija kod nedonoščadi dovodi do smrtnog ishoda. Blaže forme oštećenja CNS-a, kao što su defekti u percepciji, slabije učenje, minorni motorni poremećaji koordinacije ili emocionalna labilnost, mogu se primetiti tek u odraslom dobu.
Stečene infekcije. Najčešće primarne i rekurentne infekcije protiču asimptomatski: Novorođenče se može inficirati dojenjem ili krvnim transfuzijama. Manifestni oblik bolesti ima akutni tok sa pneumonitisom, hepatosplenomegalijom, a moguć je i respiratorni distres sindrom sa lošom prognozom.
Infekcije koje nastaju kasnije u životu, uzrokuju sindrom koji je klinički i hematološki sličan infektivnoj mononukleozi: višenedeljna febrilnost sa limfadenopatijom i atipičnom limfocirozom. Ređe se dijagnostikuju ikterična forma hepatitisa, hemolitička anemija, trombocitopenija, pneumonitis, miokarditis ili tranzitorni polineuritis.
Transfuzijama inficirane krvi, posle inkubacije od 2 do 4 nedelje, kod 5% inficiranih se može razviti klinička slika anikterične ili subikterične forme hepatitisa sa povišenom temperaturom, limfadenitisom (zapaljenje limfnih čvorova) ili, ređe, makulopapuloznom ospom.
Diseminovana CMV infekcija praćena pneumonitisom, hepatitisomv retinitisom i oštećenjem gastrointestinalnog trakta (gastritis, enteritis, kolitis), javlja se u imunodeficijentnih (npr. HIV infekcija) i imunosuprimiranih osoba (npr. primena imunosupresivne terapije kod osoba sa transplantiranim tkivima i organima). Kod transplantacija solidnih organa to je posebno izraženo ukoliko seronegativni primalac (recipijent) dobije organ seropozitivnog davaoca (donora).
Kako se postavlja dijagnoza citomegalovirusnih infekcija?
Klinička dijagnoza je nepouzdana zbog velike učestalosti asimptomatskih i rekurentnih infekcija, kao i zbog raznovrsne kliničke prezentacije bolesti.
Najjednostavniji, ali ne i apsolutno pouzdan, je nalaz citomegaloidnih ćelija u sedimentu urina, pljuvački ili u punktatu parenhimnih organa.
Moguća je i izolacija CMV u kulturi embrionalnih fibroblasta, obično iz urina, brisa ždrela, cervikalnog sekreta, krvi i likvora.
Otkrivanje CMV antigena ili virusne DNK, korišćenjem PCR ili “in situ” hibridizacije virusa moguće je u organima, krvi, respiratornom sekretu ili urinu.
Za serološku dijagnostiku koristi se dokazivanje prisustva specifičnih IgG i IgM antitela (ELISA test) i kliničke slike obolelog.
Kako se leče citomegalovirusne infekcije?
Antivirusna terapija se ne koristi za lečenje CMV infekcije kod imunokompetentnih se koristi aciklovir, ganciklovir, famciklovir.
Intravenska primena ganciklovira (7.5-10 mg/kg na 12h) je terapija izbora kod imunokompromitovanih bolesnika (HIV infekcija, osobe sa transplantiranim organom, itd.) sa CMV infekcijom (npr. retinitis, ezofagitis, kolitis, pneumonija, encefalitis).
Žene generativnog doba, zaposlene u bolnicama (posebno u porodilištima i na pedijatrijskim odeljenjima), obdaništima i ustanovama za predškolsku decu, treba da vode računa o striktnom sprovođenju higijenskih mera, kao što je npr. pranje ruku.
Ukoliko seronegativni bolesnici moraju da prime krv ili organ, onda davalac (donor) mora biti takođe seronegativan. U slučaju da se to ne može ostvariti, savetuje se intermitentna primena CMV imunoglobulina ili profilaktičko davanje antivirusnih lekova.