• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Lajšmanijaza

Šta je lajšmanijaza?

Pod lajšmaniozom se podrazumevaju različite kliničke manifestacije uzroko­vane obligatno intracelularnom protozoom roda Leishmania.

Bolest je endemska u različitim oblastima, u tropskim i suptropskim, u pustinja­ma i šumovitim predelima, u ruralnim i periur­banim oblastima. Spada u zoonoze i prenosi se vektorima. Rezervoar infekcije su glodari, sitni sisari i psi, a ljudi se slučajno inficiraju. Kod ljudi, visceralna, kutana (kožna) i mukokutana lajšmanijaza rezultat su infekcije makrofaga, u okviru mononuklearno-fagocitnog sistema, kože i nazoorofaringealne (nos, usta i ždrelo) mukoze.

Visceralnu lajšmanijazu uzroku L donovany L. infantum ili L. chagasi (u zavisnosti od oblasti). Kutanu lajšmanijazu uzroku L. mexicana, L. tropica, L. majo, L. aethiopica. Mukokutanu lajšmanijazu uzrokju; L. Viannia brazilienzis, L.V.  gvuanensis, L. panamensis i L. V. peruviana. Lajšmanije se prenose ubodom ženke flebotomusa. Prilikom uboda dolazi do regurgitacije sadržaja koji sadrži parazite u kožu sisara domaćina.

Pas je glavni rezervoar parazita. Karakteristično je da kod većine inficiranih pasa L. donovani ne daje jasne znake bolesti ni nekoliko meseci posle infekcije, te takve životinje predstavljaju glavni izvor infekcije. Ukoliko se jave znaci bolesti kod pasa, oni naglo mršave, 1-2 meseca od početka bolesti na koži nastaju perutanje, opadanje dlaka i ogolela mesta na koži. Na očima se razvijaju keratitis i konjunktivitis, a do smrti dolazi za  5-8  meseci. Visceralna lajšmanijaza se može preneti i transfuzijama krvi, zatim vertikalno, sa majke na dete i korišćenjem inficirane igle.

Kako se manifestuje lajšmanijaza?

Visceralna infekcija može ostati supklinička ili postaje simptomatska, sa akutnim, subakutnim ili hroničnim tokom. Inaparentne infekcije značajno nadmašuje klini­čki jasne bolesti.

Neuhranjenost je faktor rizika za razvoj bolesti. Inkubacija varira od nekoliko nedelja do nekoliko meseci i godina. Opšti naziv, visceralna lajšmanijaza, koristi se za širok spektar manifestacija bolesti.

Kala-azar (na indijskom “crna groznica”) podrazumeva febrilne pacijente sa izraženom parazitarnom infestacijom i, po život opasnom, bolešću. Splenomegalija (uvećanje slezine) je obično izraženija od hepatomegalije (uvećanje jetre). Slezina je meka, neosedjiva i izrazito uvećana.

Kod nekih pacijenata se razvija postkalaazarska dermalna lajšmanijaza. Ovaj sin­drom se manifestuje kožnim lezijama (pigmentovane – obojene,  ili depigmentovane makule, papule, nodulusi i plakovi), koje su tipično najizraženije na licu. Lezije mogu nastati nekoliko meseci (npr. istočna Afrika) ili nekoliko godina posle terapije (npr. Indija).

Visceralna infekcija može da recidivira. Osobe sa perzistentnim kožnim lezijama mogu da budu rezervoari infekcije. Takozvanu viscerotropsku lajšmanijazu uzrokuje L. tropica, koja je tipično dermotropna (pokazuje afinitet za kožu).

Kako se postavlja dijagnoza lajšmanijaze?

Parazitološka dijagnoza visceralne lajšmanijaze podrazumeva dokaz parazita, regledom ili kulturom uzoraka dobijenim aspiracijom ili biopsijom kostne srži, slezine, jetre ili limfnog čvora.

Pacijenti koji sa kala-azarom imaju veliki broj parazita, razvijaju visok titar antitela na lajšmanije (dijagnostički su korisna ali nisu zaštitna), a Lajšmanija-specifični ćelijski imunski odgovor je nedetektibilan.

Diferencijalno dijagnostički dolaze u obzir druge tropske infekcije koje uzrokuju febrilnost ili organomegaliju (trbušni tifus, milijarna tuberkuloza, bruceloza, malarija i šistozomijaza), kao i leukemije i limfomi. Postkalaazarsku dermalnu lajšmanijazu treba razlikovati od sifilisa, frambezije i lepre.

Kako se leči lajšmanijaza?

S obzirom da su klasični slučajevi kala-azara smrtonosni ako se ne leće adekvatno, neophodna je primena efikasne terapije, kao i kontrola mogućeg krvarenja i interkurentnih infekcija ( pneumonija, dijareja). Prvu liniju te­rapije čine petovalentne soli antimona. Doze su 20mg/kg uv. ili i.m. jedanput dnevno, ukupno 28 dana (svakodnevno).

Faktori vezani za parazita, kao što je primarna rezistencija na lek i karakte­ristike domaćina, kao što je to slučaj kod HIV pozitivnih osoba, mogu komplikovati terapiju, te je neophodna duža primena antimonskih prepa­rata ili primena alternativne ili adjuvantne terapi­je. U tipičnim slučajevima, pacijent se bolje oseća i postaje afebrilan u toku 1. nedelje terapije.

Pore­mećaji laboratorijskih nalaza i splenomegalija  poboljšavaju se u toku terapije, ali je za njihovu normalizaciju nekad potrebno više nedelja ili meseci. Najbolji indikator da je došlo do konačnog izlečenja je izostanak kliničkih recidiva u toku prvih 6 meseci praćenja. Ponav­ljanje uzimanja uzoraka je indikovano ako je stanje pacijenta diskutabilno.

U Indiji, gde postoji sve veći problem rezistencije na preparate antimona, veoma efikas­na, potencijalno toksična alternativa je primena amfotericina B u dozi od 0,5-1 mg/kg/dan ili svakog drugog dana, i.v. do ukupne doze od 7-20 mg/kg. Efikasna je i primena pentamidina 2-4 mg/kg dnevno ili svakog drugog dana, iv. ili im. najmanje 15 dana. Nekada je potrebna duža pri­mena, što je udruženo sa povezanom toksičnošću.

Kao dodatna terapija koja ubrzava i pobolj­šava dejstvo antimonskih preparata, preporučuje se aminoglikozid aminosidin (12-15 mg/kg dnev­no, Im. ili Iv.). Dodatna terapija koja obećava je citokinska imunoterapija, supkutana (potkožna) primena rekombinantnog interferona gama ili granulocitno-makrofagnog stimulirajućeg faktora koji aktiviraju makrofage.

Antimonska terapija može da dovede do pojave neželjenih dejstava, koja se ispoljavaju u vidu mialgija (bolovi u mišićima), artralgija (bolovi u zglobovima), zamaranja, oštećenja izraženije kod dužeg lečenja, ali obično nije
potrebno prekidati terapiju, a toksičnost je reverzibilna.

Amfotericin B svoja neželjena dejstva mani­fest uje u vidu povišene temperature, groznice, hipotenzije, nefrotoksičnosti, hipokalemije i ane­mije. Kod primene pentamidina mora se voditi računa da može doći do hipotenzije, hipoglikemi­je, dijabetesa, povraćanja i bolova na mesti primene.

Slični članci

Polno prenosive bolesti među mladima u modernom dobu

U modernom dobu, povećana dostupnost informacija, promene u društvenim normama i evolucija međuljudskih odnosa dovode do novih izazova u vezi...

Pročitaj jošDetails

Korona virus (COVID-19)

COVID-19, takođe poznat kao bolest korona virusa, je visoko zarazna respiratorna bolest koja se proširila širom sveta otkako je prvi...

Pročitaj jošDetails

Kako se leči Ebola i postoji li lek za Ebolu?

Kako se leči Ebola i postoji li lek za Ebolu? Od početka 2014. godine, broj obolelih od Ebole rapidno raste....

Pročitaj jošDetails

Trihinoza

Trihinoza Trihinoza je uzrokovana nematodama Trichinella spiralis, čije se larve inkapsuliraju u skeletnim mišićima (naročito dija­fragmi, maseterima i okularnim mišićima)....

Pročitaj jošDetails

Karakteristike najčešćih uzročnika akutne febrilnosti

Karakteristike najčešćih uzročnika akutne febrilnosti Uzročnici febrilnog stanja mogu se fizič­kim pregledom lako prepoznati ali, uprkos pažljivom kliničko-laboratorijskom ispiti­vanju postoje...

Pročitaj jošDetails

Toksični edem pluća

Toksični edem pluća Kao toksični edem pluća (TEP) označava se samo varijanta plućnog edema nastala inhalacijom otrovnih materija koje same...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Nistatin mast (Nystatin)

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.